יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע הלילה (שישי) על דחיית הבחירות למועצה המחוקקת, מאחר שלא קיבל אישור מישראל לקיים את הבחירות במזרח ירושלים. "לא נאפשר לקיים בחירות ללא ירושלים", הבהיר אבו מאזן במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס כחודש לפני המועד המתוכנן של הבחירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הסכמנו ללכת לבחירות, חייבים לקיים בחירות. כל הפלגים והארגונים והעם הסכימו על כך", אמר אבו מאזן בפתח דבריו. "אמרנו את זה גם באו"ם, ואירופה תמכה בהחלטתנו והסכימה לעשות כל מה שנדרש לשם כך". הוא סיפר כי פרסם במהרה צווי בחירות וכי פנה לישראל בבקשה שתאפשר לקיים את ההליך במזרח ירושלים. "ישראל צריכה לסגת מהקביעה שירושלים היא בירתה, ולומר במפורש שאפשר לקיים את הבחירות שלנו בירושלים", הסביר.

מתבצר בעמדתו. אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
הציב אולטימטום לישראל. אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

לדברי אבו מאזן, "פנינו לגורמים רבים ועד עתה לא הגיעה תשובה. ביקשנו מהאירופים תשובה מפורשת וזו לא הגיעה במשך ימים - עד שלבסוף אמרו: 'הישראלים לא יאפשרו בחירות בירושלים'". הוא המשיך בדבריו, וציין כי שאל את ישראל אם היא מחויבת להסכמים - והיא ענתה שכן. "אבל יש התחייבויות כתובות ביננו לבינכם - לא נלך לבחירות ללא ירושלים", הבהיר אבו מאזן.

הן ברשות הפלסטינית והן בצה"ל התכוננו במתיחות לקראת נאומו של אבו מאזן אמש, כאשר בין היתר הועמדו כוחות הביטחון הפלסטיניים בכוננות מחשש למחאות ולמהומות. אתמול נרשמו כמה התגודדויות במרכז רמאללה וגם במזרח ירושלים, ובצה"ל נערכים לכך שהמחאה עלולה להתפשט למוקדים נרחבים יותר ולעימותים. 

"היום הגיע מסר מישראל ומארצות הברית ומדינות ערביות נוספות שתוכנו: 'אנו מצטערים, שכנינו היקרים, לא נוכל לתת לכם תשובה בעניין בחירות בירושלים - כי אין לנו ממשלה שיכולה להחליט בעניין'", המשיך אבו מאזן בתיאור השתלשלות האירועים. "שאלנו איך זה יכול להיות? - מי החליט לפרוס את השוטרים בירושלים? לא ממשלת ישראל? שאף אחד לא יצחק עלינו". הוא הבהיר כי "זו תשובה שלא מקובלת עלינו, כי אלו דברי הבל".

הפגנות פלסטינים נגד ישראל ברצועת עזה (צילום: אייל מרגולין, פלאש/90 )
יצית את האלימות מחדש? הפגנות של פלסטינים סמוך לגבול הרצועה | צילום: אייל מרגולין, פלאש/90

אבו מאזן התייחס גם לאירועים האלימים שאירעו במהלך השבוע האחרון בירושלים, וציין כי "מה שקרה בירושלים בימים האחרונים מוכיח שיש בה עם עצום שיכול להגיד לכיבוש - לא. זה בא בעקבות מתקפות של מתנחלים שבאו ליישם את סיסמתם: מוות לערבים".

הוא הסביר כי התסיסה של הפלסטינים בירושלים ובגדה המערבית כוונה נגד פעילי הימין, והדגיש כי "הם אמרו: ירושלים שלנו ולא לאף אחד אחר". לדבריו, "כתוצאה מכך הסירו את הגדרות שהוצבו בכל מקום בירושלים כדי למנוע מהם לנוע ולעבוד. התנגדות עממית לא אלימה היא הדרך היחידה להדוף את המתקפה הזו על בני עמנו -  ללא שימוש בנשק".

השקט מהרצועה עלול להיות מופר בקלות אם הבחירות ברשות אכן יבוטלו. חמאס איים אתמול ואמר כי "ישראל היא זו שתשלם את המחיר אם הבחירות יבוטלו". בפיקוד הדרום נערכים ובוחנים את כל המעשים והדיבורים בצד הפלסטיני. ההערכה היא כי ביטול הבחירות צפוי לעורר את זעמו של חמאס – שמרגיש שהוא עומד לנצח.