הסלמה ביום ירושלים | מטחים לאזור ירושלים, לשדרות, אשקלון ועוטף עזה, חיל האוויר תקף ברצועה: עם פקיעת האולטימטום של חמאס, כמה דקות לאחר השעה 18:00 אתמול בערב (שני), אזעקה הופעלה בירושלים ויישובי הסביבה; רקטה שנורתה מרצועת עזה פגעה בבית ביישוב בהרי יהודה אך לא היו נפגעים • דיווחים בעזה על לפחות 20 הרוגים בתקיפות צה"ל, בהם פעיל חמאס שחוסל מן האוויר • בג'יהאד האסלאמי מימשו את איומם - ושיגרו מטחי רקטות לעבר אשקלון לאחר השעה 21:00 • הירי לעבר יישובי הדרום והעוטף נמשך גם בלילה • עד כה זוהו יותר מ-150 שיגורים לעבר ישראל, מתוכם עשרות יורטו • נתניהו: "אנחנו במאבק בכמה חזיתות, ארגוני הטרור חצו קו אדום. ישראל תגיב בעוצמה רבה" • פיקוד העורף: הלימודים עד 40 ק"מ מהרצועה לא יתקיימו מחר, בגוש דן ובשפלה - לימודים רק במוסדות עם מרחבים מוגנים • דובר צה"ל: הולכים לימים של לחימה.

סיקור N12 על ההסלמה הביטחונית:

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה הביטחונית

בזמן החגיגות בכותל: ירי רקטות לעבר ירושלים

מהומות בהר הבית: שוטרים פרצו למסגד אל-אקצא

הירי לעבר ישראל – דקה אחרי דקה:

05:00 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ואשקלון.

04:11 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

04:07 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ונתיבות.

04:02 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

03:48 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

03:06 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

02:47 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

02:10 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

01:48 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

01:34 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

01:31 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

00:46 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

00:21 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

00:16 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ונתיבות.

23:56 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה, דיווח על פגיעה ישירה בבית, אישה נפצעה קל מרסיסים.

23:51 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

23:36 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

23:30 - רה"מ נתניהו בהתייעצויות ביטחוניות בקריה, יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירים נוספים.

23:28 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

23:13 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה ואשקלון. זמן קצר לאחר מכן דובר צה"ל עדכן כי נכון לשעה זו זוהו כ-150 שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל, מתוכם יורטו עשרות.

23:07 - ירי רקטות לעבר עוטף עזה, שדרות ואשקלון.

22:17 – ירי רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה.

22:01 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ואשקלון.

21:58 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ואשקלון.

21:47 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

21:43 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

21:36 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

נפילת רקטה ביישוב בהרי יהודה
הפגיעה ביישוב בהרי יהודה בעקבות הירי

21:08 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

21:00 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ואשקלון, זאת לאחר שהג'יהאד האסלאמי איים לחדש את הירי בשעה הזו.

20:37 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

20:20 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה.

פגיעה בבית במבשרת
הבית שנפגע מירי הרקטה

19:30 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה, שדרות ואשקלון.

19:00 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

18:37 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה ושדרות.

18:25 – ירי רקטות לעבר יישובי עוטף עזה ושדרות.

18:17 – ירי רקטות לעבר עוטף עזה, שדרות ואשקלון.

תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תקיפת צה"ל ברצועת עזה
תיעוד מתקיפת צה"ל ברצועת עזה
תקיפות צה"ל בעזה

18:15 - ירי רקטות לעבר אזור הדרום - שדרות, אשקלון, המועצה האזורית חוף אשקלון ועוטף עזה. גם באזור זה לא דווח על נפגעים. במקביל, דווח על תקיפה של חיל האוויר באזור בית חאנון - ככל הנראה שהיא כוונה לעבר המשגרים שביצעו את הירי לעבר ישראל.

18:00 – עם פקיעת האולטימטום של חמאס, 6 רקטות נורו למרחב ירושלים ובית שמש. חלקן יורטו וחלקן נפלו בשטחים פתוחים, ולא היו נפגעים. אזעקות הופעלו בכל מרחב ירושלים - ונשמעו היטב גם במשכן הכנסת, שם נערך באותה השעה דיון מיוחד לרגל יום הניצחון על גרמניה הנאצית. הח"כים ששהו באותה העת במליאה פונו למרחב המוגן.

משרד הבריאות בעזה: 20 הרוגים מתקיפות צה"ל

זמן קצר לאחר תחילת הירי מהרצועה, מטוסי חיל האוויר החלו לתקוף מטרות בעזה - שם דיווחו בהתחלה על 9 הרוגים פלסטינים - אחד מהם הוא פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד עבדאללה פיאד שחוסל בתקיפת רכב מן האוויר. לאחר שהג'יהאד האסלאמי מימש את איומו וירה לעבר ישראל סמוך לשעה 21:00, בעזה מדווחים על תקיפת חיל האוויר במרכז הרצועה.

הכנסת בזמן האזעקה (צילום: דוברות הכנסת)
המרחב המוגן בכנסת בזמן האזעקה | צילום: דוברות הכנסת

משרד הבריאות בעזה טוען כי 20 איש נהרגו בתקיפות צה"ל עד כה, לצד דיווחים על עשרות פצועים. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא "תקף מספר מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה במהלך השעות האחרונות. בין היעדים שהותקפו: שני משגרי רקטות, שתי עמדות צבאיות ושמונה פעילי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה".

בשיחת טלפון שערך שר הביטחון בני גנץ עם ראשי רשויות בדרום הוא אמר: "לא יהיה לכם שקט בלילה כי אנחנו נרעיש את הסביבה".

נתניהו: "ארגוני הטרור חצו קו אדום, נגיב בעוצמה"; שר הביטחון גנץ הכריז על מצב מיוחד בעורף

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לאירועים אתמול והבהיר שישראל תגיב בעוצמה: "אנחנו במאבק שמתפרס על פני כמה חזיתות: בירושלים, בעזה ובמקומות אחרים בארץ. ארגוני הטרור בעזה חצו לפנות ערב ביום ירושלים קו אדום ותקפו אותנו בטילים במבואות ירושלים. ישראל תגיב בעוצמה רבה. לא נסבול פגיעה בשטחנו, בבירתנו, באזרחינו ובחיילינו. מי שתוקף אותנו ישלם מחיר כבד".

"אני אומר לכם, אזרחי ישראל, העימות הנוכחי יכול להימשך זמן מה", המשיך נתניהו. "לא חפצנו בהסלמה אבל מי שבחר להסלים ירגיש את נחת זרוענו. אינני יכול לשתף אתכם בהערכות המצב שאני מקיים עם כל גורמי הביטחון, וגם לא בכל הפעולות שאנחנו מבצעים. זהו מאבק עיקש שנגזר מראיית התמונה הכוללת. אנו מנהלים אותו בנחישות, באחריות ובתבונה".

"איננו נופלים למלכודות אויבים ואיננו כפופים למקלדות צייצנים", הוסיף ראש הממשלה. "מבחן המנהיגות מחייב לקבל החלטות נכונות גם כשהן אינן מובנות לכול ברגע נתון, וצדקתן מתבררת בהמשך. מי שלא מסוגל לנהוג ולעמוד בלחץ הביקורת לא כשיר להנהגה. אנחנו בוחרים בקפידה את תזמון התגובה שלנו ואת עוצמת העימות עם אויבינו וזה לא דבר חדש".

בהמשך להערכת המצב הביטחונית ודיון הקבינט, שר הביטחון בני גנץ הכריז על מצב מיוחד בעורף בטווח 80-0 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות. גנץ כינס אמש דיון היערכות בנושא העורף בהשתתפות מפקד פקע"ר, ראש רח"ל, ראש אגף מבצעים וגורמי ביטחון וחירום נוספים, בקריה בתל אביב. בפיקוד העורף יוציאו הנחיות מפורטות לאוכלוסייה בהתאם להערכת המצב הביטחונית.

_OBJ


 
בתדרוך בעקבות ההסלמה הביטחונית והירי לעבר ירושלים ויישובי הדרום, אמר דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, כי מדובר בשלב נוסף בהסלמה ובניסיון להלהיט הרוחות גם בירושלים. לדבריו, מדובר באירוע חמור ביותר שלא יעבור בשתיקה, ישראל נמצאת לקראת ימים של לחימה וחמאס עוד ירגיש את תגובתנו. עוד ציין דובר צה"ל כי מרבית השיגורים שנורו לעבר ישראל היו לעבר שטחים פתוחים ורק מעט מהם יורטו. לדבריו, מערך סוללות כיפת ברזל תוגבר, תוגברו הכוחות להגנת יישובי עוטף עזה וכן בקרבת גדר הרצועה.

_OBJ

תא"ל זילברמן הבטיח כי צה"ל יגיב באופן חריף ושחמאס ישלם מחיר כבד על הפגיעה הבלתי נסבלת בריבונותה של ישראל. עוד ציין כי צה"ל פגע בחוליה של 3 פעילי חמאס ששיגרו רקטות לעבר ישראלים – ואם יהיה צורך אז גם נפגע בבכירים של ארגוני הטרור שעומדים מאחורי הירי. תא"ל זילברמן הוסיף והדגיש כי כל ארגוני הטרור עומדים מאחורי הירי.

רע"ם מקפיאה את המגעים להקמת ממשלה עד להרגעת הרוחות, בנט: "להילחם באגרוף ברזל בטרור" 

האירועים מאתמול, שייתכן שיתפתחו להסלמה נרחבת, כבר משפיעים על המגעים להרכבת הממשלה שנמשכים כל העת. כתבתנו דפנה ליאל עדכנה שבמפלגת רע"ם הודיעו על השהיית המגעים להקמת ממשלת השינוי עד להרגעת הרוחות. 

מי שאמור לעמוד בראשות הממשלה הבאה, נפתלי בנט, מיהר להגיב להתפתחויות וצייץ: "בטרור הפלסטיני יש להילחם באגרוף ברזל. מי שמכניס את תושבי ישראל למקלטים, צריך לדעת שיתחרט על כך. אנו נגבה פעולה נחושה של ממשלת ישראל".


מי שאמור לשמש כראש ממשלה לאחר בנט בממשלה המתהווה, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הגיב אף הוא במהרה לאירועים - והבהיר שיעניק גיבוי לממשלה: "אף מדינה לא יכולה לאפשר לאזרחיה לחיות תחת איום טרור. ישראל חייבת לפעול בצורה נחושה וחזקה ולהחזיר את ההרתעה. אנחנו נגבה את פעולות הממשלה במלחמה מול אויבי ישראל".

 
בכירת ימינה, ח"כ איילת שקד, צייצה: "מי שנכנע בהר הבית במערכה הראשונה מקבל טילים על ירושלים במערכה השנייה. זו או נחישות או רפיסות".