חברי ארגון נכי צה"ל מקיימים היום (רביעי) משמרת מחאה מול הכנסת ומשרד האוצר, וקוראים לראש הממשלה להעביר את רפורמת "נפש אחת" כפי שהבטיח להם בפגישה לפני כשבועיים וחצי. "לא ניתן שישקרו לנו, לא נפסיק את המחאות עד שהרפורמה תעבור במלואה", אמר ראש הארגון. לאחר עימותים סמוך לגדרות הכנסת בין מפגינים לבין המאבטחים, יצאו מאות המפגינים בתהלוכה לכיוון גשר המיתרים, וחסמו את צומת הסינמה סיטי בירושלים לתנועה. מוקד נוסף של המחאה התקיים מול אגף השיקום בפתח תקווה.

מאגף התנועה של המשטרה נמסר שכביש 1 שנחסם במחלף סחרוב למזרח נפתח מחדש לתנועה. המוחים עזבו את הכניסה לעיר והגיעו להפגין מול משרדי האוצר. עידן קלימן, יו"ר ארגון נכי צה"ל, עלה לפגישה עם שר האוצר ישראל כ"ץ במשרדו. כשמאות המפגינים ממתינים לתוצאות מחוץ לכנסת.

בפתח הפגישה אמר קלימן כי הם סומכים על שר האוצר ושר הביטחון שיסדרו את הפרטים ביניהם ושמחר הרפורמה תעלה לישיבת ממשלה לאישור. "התקציב אמור להגיע", אמר קלימן. "אמרתי מהתחלה שלנכי צה''ל יש צרכים ואנחנו לא מתעסקים בכסף. הייתה פגישה מצוינת, שר האוצר הלך לקראתנו מבחינה מקסימלית ולשביעות רצוננו. אני מאוד מקווה שזה לא ייתקע על פרטים טכניים שוליים, כי לטעמנו זה לא אמור להיתקע בגלל זה 

המוחים הניחו נרות זיכרון על קני המנורה שנמצאת מול הכנסת. ח"כ עמר בר-לב יצא לדבר עם המפגינים, ובתגובה הם קטעו את דבריו: "רק בכוח - לא בדיבורים, רק במעשים תגיע ההצלחה של המאבק שלנו". קבוצת מוחים הצליחה לחצות את גדרות האבטחה לתוך שטח הכנסת ועשרות התעמתו עם מאבטחים. 

מחאת נכי צה"ל  (צילום: N12)
מחאת נכי צה"ל מול הכנסת | צילום: N12
משמרת מחאה התקיימה גם מול משרדי אגף השיקום בפתח תקווה, שם הצית עצמו איציק סעידיאן לפני כשלושה שבועות. כמה מוחים שפכו על עצמם מים מתוך ג'ריקנים, כסמל לנוזל הדליק שסעידיאן שפך על עצמו. מדוברות משרד הביטחון נמסר: "מספר מפגינים הביאו 3 מיכלים עם נוזל שהתברר כמים. המיכלים נלקחו מהמקום".
 
הפגנות הנכים (צילום: TPS)
המחאה מול משרדי אגף השיקום בפתח תקווה | צילום: TPS
 
רפאל פרנסיה, זעק במחאה מול הכנסת: "כל הלומי הקרב שנמצאים כאן יש להם מכנה משותף: ערים בלילה. ואת זה אני רוצה להסביר לחברי הכנסת שישנים טוב טוב בלילה: אתם גורמים לעוול בלתי נסלח. אנחנו מקווים שתהיה אוזן קשבת פה היום כי אם לא אני לא רוצה לתאר בכלל מה יקרה, ואל תגידו שלא אמרנו לכם. אדוני שר האוצר אנחנו נכי צה"ל שבזכותנו אתה יושב שם והיום אתם זונחים אותנו. אתם צריכים להתבייש - יצאנו לשמור על מדינת ישראל והיום אתם בועטים בנו".
 
לאה סעידיאן, אחות של איציק, נשאה דברים אף היא במחאה בירושלים: "ליבי איתכם. אני מאוד מקווה שהפעם זה יהיה הסוף והם יקשיבו לנו ויתנו שיקום לאנשים שבזכותם יש לנו מדינה. שיתנו לחיילים של הדור הבא את המוטיבציה, להבין שיש להם אבא ואמא שיהיו איתם כל החיים ויטפלו בהם שזה משרד הביטחון. מבקשת מכולם להמשיך להתפלל לרפואת איציק סעידיאן, שיבוא להיות יחד איתנו כאן ויראה למה הוא גרם. הגיבור שלנו. אני אוהבת אותך יצחק".
 

אבנר מלכה, יו"ר ארגון מלווי נכי צה"ל, אמר: "רק אחרי שאיציק עשה את המעשה הנורא שלו מתוך ייאוש הממשלה התעוררה אבל שוב אנחנו חווים התעלמות מריחה ובריחה. אפשר וחייב לאשר את הרפורמה עוד היום ולתת מרווח נשימה למלווים ולנכי צה"ל. יש בתיקון החדש בשורות חיוניות עבור אלפי המלווים והנכים. מסמוס העניין יעלה בחיי אדם".

ח"כ סופר (ליכוד) ביקש הבוקר מאנשי האוצר שלוחמי צה"ל לא יהיו בני ערובה לדיוני התקציב, בדיון "תמונת מצב ותוכניות להמשך של אגף שיקום נכים במשרד הביטחון" בוועדת החוץ והביטחון. "לא די בהצגת רפורמה, ומי שנושא בתפקיד עליו לקחת אחריות עד למימוש העניין. באגף השיקום דרוש שינוי מהותי", אמר. יו"ר ארגון נכי צה''ל עידן קלימן קרא להצטרף למחאה: "כמו שצה"ל הוא צבא העם, ככה גם מחאת נכי צה"ל היא מחאת העם. ראש הממשלה הבטיח ואנחנו מצפים ממנו לקיים ולהעביר את הרפורמה מיד".

אחרי שאיציק סעידיאן הצית את עצמו ונפגע באורח אנוש, מאות נכי צה"ל הפגינו מול משרד הביטחון. נתניהו נפגש עם יו"ר ארגון נכי צה"ל והבטיח לו שיעביר בתוך שבועיים רפורמה כוללת שתטפל בפצועים, הנכים והלומי הקרב. בארגון ציננו את ההתלהבות בתום הפגישה והסבירו כי הם "שבעים כבר מהבטחות", ואכן אחרי יותר משבועיים, ביום שני, נרשם פיצוץ במו"מ בין משרדי האוצר לביטחון על הרפורמה, והממשלה לא הצביעה עליה. שר האוצר כ"ץ תקף את הרפורמה ואמר כי היא חסרת כל היתכנות.

מחאת נכי צה"ל  (צילום: N12)
המפגינים הניחו נרות זיכרון על קני המנורה שנמצאת מול הכנסת | צילום: N12
מחאת נכי צה"ל  (צילום: N12)
נכי צה"ל חוסמים את צומת הסינמה סיטי בירושלים לתנועה | צילום: N12

העלות המוערכת של הרפורמה היא כמיליארד שקלים לשנה, בתוספת מיידית של 300 מיליון שקלים לטובת טיפול בפוסט-טראומטיים. במשרד האוצר איתרו תקציב של כ-225 מיליון שקלים ודורשים שמשרד הביטחון ישלים את היתר - 225 מיליון נוספים - על ידי קיצוץ בתקציב משרדם. הקיצוץ יבוצע באמצעות צמצום, ובין השאר ע"י הקפאת נופש מבצעי לתומכי לחימה והורדת התנאים של חיילים שאינם לוחמים.

במשרד הביטחון מתנגדים בתוקף להצעת האוצר, בטענה שהובטח להם תקציב ייעודי כדי ליישם את הרפורמה. גורם במשרד תקף את התוכנית ואמר שראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ שיקרו לנכי צה"ל: "זו לא תוכנית, זו עבודה בעיניים. ראש הממשלה והאוצר שיקרו לנכי צה"ל ונושאים באחריות המלאה לאי העברת התוכנית. התקיימו דיונים, התקבלו החלטות, אבל נתניהו וכ"ץ בחרו לסגת ולברוח".