"מצבו קשה מאוד, ממשיכים להילחם על חייו": מצבו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו, התייצב הבוקר (ראשון) והוא עבר ניתוח ונמצא בהתאוששות. מאות בני אדם מפגינים מול בסיס הקריה בתל אביב במחאה על הפקרת נכי צה"ל. אחותו של סעידיאן, לאה, הגיעה להפגנה ומסרה: "מקווים שהוא ייצא בשלום ושהוא שומע את הזעקות". המפגינים חסמו את נתיבי איילון, שנפתחו לאחר כמה שעות, וקראו קריאות בוז לשר הביטחון בני גנץ. ארגון נכי צה"ל צפוי להיפגש עם רה"מ בנימין נתניהו בשעה 14:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות בנושא:
אחיו של נכה צה"ל שהצית עצמו: "תתפללו עליו"

המחווה למען איציק סעידיאן: מפגינים עמדו בצפירה מול אגף השיקום

נכה צה"ל איציק סעידיאן הצית עצמו: "הרגיש שסוגרים לו את הדלת בפנים"

לאה, אחותו של איציק, אמרה כי הם מקווים שהוא ייצא מהניתוח בשלום. "איציק נמצא בחדר ניתוח, מקווה שהוא שומע את הזעקות של החברים שלו", אמרה והוסיפה: "מקווים שהוא יצא בשלום. תקשיבו לסיפורים ותבינו איך זה עובד, איך הוועדות עובדות ומה נכי צה"ל עוברים. תודה לתומכים ולהפגנה הזאת".

הפגנות מול משרד  הביטחון‎ (צילום: חדשות 12)
אחותו של איציק סעידיאן בהפגנה | צילום: חדשות 12

ד"ר מוטי חרץ, מומחה ביחידה הלאומית לכוויות, מסר: "הניתוח המתוכנן שארך כ-3 שעות הסתיים. מדובר בניתוח מוכר בפציעות מסוג זה. הפצוע בהתאוששות, עדיין במצב קשה מאוד, מונשם ומורדם ואנו ממשיכים להילחם על חייו".

אבי, אחיו של איציק, מסר מבית החולים: "מודה לכם על כל התמיכה, על כל מה שאתם עושים בשביל הזעקה של איציק. אל תפסיקו לזעוק את הזעקה שלו. רוצה להודות לכל עם ישראל שתומך בנו. באים לפה בלי סוף עם אוכל, אני חייב תודה לכולם ולצוות בית החולים".

חוסמים את איילון (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המפגינים חוסים את נתיבי איילון לכיוון דרום | צילום: החדשות 12, החדשות12
הפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון בנתיבי איילון (צילום: החדשות12)
הפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון בנתיבי איילון | צילום: החדשות12

"הזרוע שאחראית על טיפול בפצועי צה"ל קרס. אנחנו לא עול אלא המחיר של ההגנה על המדינה האהובה שלנו", אמר יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן בהפגנה. "הדבר היחידי שאנחנו יכולים לעשות בשבילהם זה לתת להם טיפול הולם לא של משרד השיקום". בנוסף לכך, ח"כ גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד) הגיעה להפגנה כנציגת הכנסת וקיבלה תגובות קשות מהמפגינים, שקראו לה ללכת הביתה.

אחות שכולה שנמצאת בהפגנה סיפרה: "אני צריכה לעמוד פה בבושת פנים בגלל המדינה שאני הייתי מוכנה למות בשבילה. איציק זה החלוץ שלנו. בסוף משפילים אותנו. אחי שלי מת ואני חיה-מתה. אני אחות שכולה גאה, גאה שגם אני הייתי מוכנה למות למען העם. אני שולחת כל יום לצבא שני חיילים והם לעולם לא שמעו מילה רעה על המדינה או הצבא".

הפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון בנתיבי איילון (צילום: החדשות12)
הפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון בנתיבי איילון | צילום: החדשות12

אחד המפגינים אמר ל-N12: "נבגדנו. המבחן הכי גדול של ממשלת ישראל זה לראות את האחדות שלהם כדי להגן על נכי צה"ל. אם נראה צעדים אופרטיבים נאמין אבל כרגע זה לא המצב. נכי צה"ל שנפגעו קשה ומקבלים קצבה כי הם לא יכולים להשתקם נשארים תמיד בקו העוני".

אביגיל שרעבי זעקה את זעקת בעלה שהתמודד שנים עם פציעה. "לא ייתכן שבעלי לא יכול אפילו ללכת לשירותים. לקנות תרופות. אין לו כיסא גלגלים אפילו", אמרה שרעבי בהתרגשות והתעלפה לאחר דבריה.

שליו דורון, שלחם עם סעידיאן, תיאר את הדברים שהם עוברים בוועדות. "איציק נשלח לקב"ן עם 3 חברים שלו שהיו איתו בנגמ"ש. חבר שלי ואני מבין אותו מאוד, זהה אליי, שירתנו באותו מקום. אני מכיר אותו. היה צריך לדאוג לו לטיפול שלו, לקנאביס שלו ושיבואו את הכסף שלנו. תפסיקו להתעלל בנו, שלא נתחננן לכסף שלנו ושלא נקבל רק טיפול פסיכולוגי אחד. אתה מתחנן על הכסף שלך כל חודש", אמר.

הפגנות באיילון צפון. (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המפגינים חוסמים את נתיבי איילון | צילום: החדשות 12, החדשות12
אביגיל שרעבי בהפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון (צילום: החדשות12)
אביגיל שרעבי בהפגנת נכי צה"ל מול משרד הביטחון | צילום: החדשות12

יוסי כהן, מפגין נוסף, סיפר: "הייתי סגור הרבה שנים בבית, עברתי ימים מאוד קשים. אני יודע מה עוברים פה היום. לא תיארתי לעצמי שאני אשמע את הדברים ששמעתי בוועדות וישחקו משחקים עם אנשים שעברו דברים נוראיים. אני נפצעתי בשכם, שם זה לא מלחמה פה זה מלחמה. זה כאילו אומרים לך 'שחרר אותנו העיקר שלא תעלה לנו הרבה'. שאלו אותי אם הצבא שלח אותי או הלכתי לבד לעשות עסקה".

במקביל להפגנה, שר הביטחון גנץ הודיע כי הוא מתכוון להביא לממשלה ולכנסת שורה של החלטות שמגבש צוות הפעולה במשרד הביטחון, שיוצגו בימים הקרובים ויקדמו שינויים בטיפול בנכי צה"ל, וזאת בתיאום עם ארגון נכי צה"ל. בין השאר, בכוונת גנץ והצוות להביא לממשלה את עיקרי דו"ח בן ראובן, הכולל גם צעדים שיפשטו את תהליכי ההכרה בנכי צה"ל, בדגש על לוחמים. עוד בכוונת גנץ להעלות החלטות הנוגעות לביטול מבחן ההכנסה תוך יישום הרפורמה בתגמולי המחיה לפי המודל שגובש בדו"ח עמינח, וכן לקדם את עיגון זכויות הנכים בחקיקה.

הפגנת נכי צה"ל נגד משרד הביטחון בנתיבי איילון (צילום: החדשות12)
הפגנת נכי צה"ל בנתיבי איילון | צילום: החדשות12
הפגנות מול משרד הביטחון  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המפגינים חוסמים את נתיבי איילון | צילום: החדשות 12, החדשות12

ארגון מלווי נכי צה"ל הודיע כי בארגון מתכוננים להשבתו של מערך הליווי עד לטיפול משרד הביטחון בעניין. "בחודשים האחרונים ועד המלווים וההסתדרות הלאומית מנהלים הליך משפטי נגד אגף השיקום במשרד הביטחון על הזלזול המתמשך נגד ציבור מלווי הנכים", נכתב בהודעת ארגון מלווי נכי צה"ל. "לצערנו הרב, משרד הביטחון פשט את הרגל וממשיך להפקיר את פצועי צה״ל גיבורי ישראל וגם את המטפלים והמלווים שלהם שבמקרים רבים משמשים להם פה ומשענת".

יו"ר הארגון אבנר מלכה הוסיף: "האטימות וחוסר המענה לא חדשים אבל עכשיו כשמים הגיעו עד נפש אין לנו ברירה אלא לומר בקול ברור. לא עוד! הן הנכים והן המלווים שנותנים הכל למען מי שמסרו נפשם, ראויים לתנאים אנושיים ושכר שהוא לא בדיחה. לצערנו הגענו לשוקת שבורה ולא נותרה לנו ברירה. מתכוננים להשבתה של מערך הליווי. נכי צה"ל יודעים שאנחנו איתם בכל דרך שילכו בה".

לירון שגיא-כהן, מנהלת אגודת הידידים של נכי צה"ל, הוסיף: "בישראל חיים למעלה מ-50,000 פצועות ופצועי צה"ל, גיבורי ישראל אשר שילמו בגופם ובנפשם, וממשיכים להילחם יום-יום כדי לחזור ולחיות בכבוד. סיפורו הקשה של איציק סעידיאן הינו דוגמה אחת למציאות הקשה עימה מתמודדים הפצועים. צו השעה מחייב אותנו לצאת בקמפיין גיוס תרומות, להמשיך ולרתום את החברה הישראלית לטובת הגיבורים הללו. אנחנו לא משאירים פצועים מאחור! זוהי חובתנו המוסרית".

הפגנות מול משרד הביטחון (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הפגנת ארגון נכי צה"ל מול משרד הביטחון | צילום: החדשות 12, החדשות12
הפגנות מול משרד הביטחון‎ (צילום: חדשות 12)
מאות מפגינים במחאה מול משרד הביטחון | צילום: חדשות 12

אמש פרסמנו כי התבררו פרטים חדשים על השתלשלות האירועים שהובילו את סעידיאן לצעד הקיצוני והקשה שבו נקט בשבוע שעבר. עד אמצע חודש דצמבר עבד סעידיאן בחצי משרה, ובעבור זה קיבל תגמול חלקי ממשרד הביטחון. בערך באותה תקופה הפסיק איציק לעבוד לחלוטין, ובעקבות כך ביקש מאגף השיקום להעלות לו את התגמול ולקבל את הסכום המלא, בשווי של כמה אלפי שקלים מדי חודש.

יום לפני שהחליט להצית את עצמו הוא קיבל הודעה ממשרד הביטחון שעליו לעבור בדיקה מקיפה של אובדן כושר העבודה, ובינתיים הוא זכאי לקבל תגמול זמני בלבד. לנוכח הדברים הבהיר איציק לעובדת הסוציאלית שהוא לא מרוצה מהתשובה, ואף איים בפניה באותה שיחה בביצוע פעולה אובדנית.