הסלמה בדרום: על רקע החיסול של בכיר הג'יהאד האסלאמי והירי לעבר הדרום וגוש דן הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס הבוקר (שלישי) בקריה בתל אביב. הממשלה נתניהו והרמטכ"ל כוכבי ימסרו בהמשך הצהרה מיוחדת לתקשורת. משעות הבוקר נורו כ-50 רקטות לעבר כל אזור הדרום ואף לכיוון תל אביב, מתוכם יורטו כ-20. בשעה האחרונה נשמעו אזעקות לראשונה גם באזור מודיעין. כלי טיס של חיל האוויר תקף לפני זמן קצר שני פעילים ממערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי. מצה"ל נמסר כי התקיפה בוצעה על מנת להסיר איום מיידי וכי זוהתה פגיעה מדויקת במטרה. במשרד הבריאות הפלסטיני מדווחים כי אדם אחד נהרג.

- שונו הנחיות פיקוד העורף בגוש דן - ניתן לעבוד במידה ויש מיגון תקני

- אזעקות נוספות בגוש דן ובדרום

- הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו

- דיווח: החלה הלוויתו של בכיר הג'יהאד שחוסל

"פצצה מתקתקת": זה הבכיר בג'יהאד האסלאמי שחוסל הלילה בתקיפה

אחרי החיסול - מטחים מעזה של עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום והמרכז

מצב חירום בעורף: איפה אין לימודים ועבודה ומה ההנחיות המעודכנות?

גם בסוריה: דיווח שצה"ל חיסל בדמשק בכיר נוסף בג'יהאד האסלאמי

שיגורים גם לאזור המרכז, בהלה בגוש דן: "מפחיד ממש"

בדקות האחרונות החלו לצאת דיווחים מהרצועה על חיסול ממוקד נוסף, הפעם של שני רוכבי אופנוע. על פי הדיווחים הפלסטיניים שני הרוכבים נהרגו. ההנחה היא שמדובר בפעילים שהיו בדרכם אל או בדרך חזרה משיגור רקטות. לפני זמן קצר אישר דובר צה"ל את הדברים: "תקיפה בוצעה לטובת הסרת איום מיידי, זוהתה פגיעה".

רקטה שהתפוצצה בצומת גן יבנה גרמה לפציעתו באורח קל של אדם אחד. עד כה פונו לבית החולים ברזילי באשקלון 15 נפגעים, 9 במצב קל ו-6 נפגעי חרדה. במהלך כל השעות האחרונות האזעקות לא הפסיקו, רקטות רבות נורו לעבר העוטף וגוש דן, בזמן האחרון גם מודיעין נכנסה למפת האזעקות. 

ילדה כבת 8 מחולון התמוטטה בביתה במהלך אזעקה שנשמעה הבוקר. צוותי מד"א שהגיעו לביתה ביצעו פעולות החייאה מתקדמות עד להגעתה לבית החולים וולפסון כשהיא במצב קשה. מבית החולים נמסר כי הרופאים מבצעים מאמצים לייצב את מצבה ולהציל את חייה.

"כשהגענו למקום הבחנו בחדר המדרגות של הבניין בילדה כבת 8 מחוסרת הכרה, ללא דופק וללא נשימה", סיפר פרמדיק מד"א אנדרי ירמייב. "סיפרו לנו שבזמן האזעקה הם יצאו להתמגן בחדר המדרגות ואז היא איבדה את הכרתה. הענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים שכלל פעולות החייאה מתקדמות, עיסויים, הנשמות, מתן מכות חשמל וטיפול תרופתי עד שחזר הדופק וייצבנו את מצבה ואז פינינו אותה לבית החולים כשהיא במצב קשה ויציב, מורדמת ומונשמת".

על פי דיווחים פלסטיניים בשעה זו החלה הלוויתו של בכיר הג'יהאד ובמקביל צה"ל החל לתקוף ברצועה.

לפנות בוקר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא' אבו-אלעטא חוסל ברצעות עזה. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי אבו אלעטא היה אחראי לפיגועים רבים ולירי רקטות נגד מדינת ישראל בחודשים האחרונים והתכוון להוציא פיגועים מיידיים. עוד נמסר כי הפעולה אושרה ע"י ראש הממשלה ושר הביטחון, לאחר הצגה ואישור הקבינט.

בעקבות המצב הביטחוני והתחדשות הירי לעבר כל אזור הדרום, פיקוד העורף הודיע על ביטול הלימודים והעבודות שאינן חיוניות בכל הטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה - בין היתר בבאר שבע, ראשון לציון, חולון, תל אביב ובכל עוטף עזה. במקביל הוחלט על פתיחת המקלטים הציבוריים. בהמשך עודכנו ההנחיות לגוש דן לפיהן ניתן לצאת לעבוד במידה וישנו מרחב מוגן תקני קרוב. 

 

 

למרות ההודעה על ביטול העבודה מהבורסה נמסר כי תפעל היום כרגיל. "הנחיית פיקוד העורף מהבוקר מתייחסת למקומות עבודה לא חיוניים. לאור זאת שהבורסה מוגדרת כמפעל חיוני, הבורסה תפעל כרגיל.

על פי גורמים דיפלומטיים ישראל העבירה מסר לרצועת עזה לפיו היא אינה מעוניינת בהסלמה. במקביל, על פי דיווחים ערביים משלחת ביטחונית מצרית עושה את דרכה לישראל בניסיון להרגיע את המצב. 

הלווית אלעטא בעזה, נובמבר 2019 (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
הלווית אלעטא בעזה, נובמבר 2019 | צילום: שי פרנקו, רויטרס

הפעולה הצבאית זוכה בינתיים לגיבוי ברוב חלקיה של המערכת הפוליטית. יו"ר כחול לבן התייחס לאירועים הבוקר ואמר כי מפלגתו "תגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל ותשים את ביטחון התושבים מעל לפוליטיקה". בציוץ בעמוד הטוויטר שלו כתב גנץ: "המאבק בטרור הוא מתמשך ומצריך רגעים של קבלת החלטות קשות. הדרג המדיני וצה"ל קיבלו החלטה נכונה הלילה למען ביטחונם של אזרחי ישראל ותושבי הדרום. ידע כל טרוריסט שמסכן את ביטחוננו שהוא בן מוות". גנץ גם עדכן בשעות הבוקר שעודכן מבעוד מועד על הפעולה בעזה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ברשימה הערבית המשותפת גינו את הפעולה. "אדם ציני שהפסיד שתי בחירות ברצף ישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להשאר בתפקידו", כתב איימן עודה. "במשך עשור קם כל בוקר במטרה להעמיק את הכיבוש ולהרחיק את הסיכוי לשלום - וכך עשה גם היום".