בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי בעזה וירי הרקטות, הוחלט היום (שלישי) כי לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה לא יפעלו בטווח של עד 80 ק"מ מהרצועה - בין היתר גם בגוש דן, באר שבע ובכל אזור העוטף. בנוסף, מערך הטיולים באזורים אלה והפעילויות החינוכיות בוטלו. שר החינוך רפי פרץ צפוי להגיע לחדר המצב בתל אביב מיד לאחר ישיבת הקבינט, על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית מהגורמים בשטח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באזור גוש דן, ירקון והשפלה מקומות העבודה יפעלו כרגיל החל מהשעה 9:00, בתנאי שקיים בסביבת העבודה מרחב מוגן, תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן קצר.

מפיקוד העורף נמסר כי באזור גוש דן מותרת התכנסות של עד 300 איש בשטח סגור בלבד, לא יתקיימו פעילויות חינוכיות, ולא יתקיימו עבודות שאינן חיוניות. בעוטף עזה מותרת התכנסות של עד 100 אנשים בשטח סגור בלבד, לא יתקיימו פעילויות חינוכיות - ולא תהיה יציאה למקומות עבודה שאינן חיוניות. 

בנוסף הוחלט כי גם בנחל שורק לא יתקיימו לימודים היום. הקריה האקדמית אונו הודיעה גם היא כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף לא יתקיימו היום לימודים בקמפוסים בירושלים, קרית אונו ובאור יהודה, כמו כן לא יתקיימו בחינות. 

ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, הורה על פתיחת המקלטים ומהעירייה נמסר: "העירייה ערוכה בכוחות מלאים לתת מענה לכל תושב, בכל בעיה ניתן לפנות למוקד העירוני 107. הציבור מתבקש להקפיד על קיום הנחיות פיקוד העורף".

דוברות עיריית אשקלון מסרה כי "העיר אשקלון עוברת למצב חירום הכולל פתיחת מקלטים ציבוריים ברחבי העיר ופתיחת החמ"ל העירוני. כמו כן, בתיאום עם פיקוד העורף, לא יתקיימו לימודים בעיר אשקלון היום".

ביתו של בכיר הג'יהאד שחוסל בעזה (צילום: פלס)
ביתו של הבכיר שחוסל | צילום: פלס

עוד נמסר מהדוברות כי בעוד זמן קצר תתקיים הערכת מצב בחמ"ל העירוני. "יש להיצמד להנחיות פיקוד העורף ולשמור על כללי ההתגוננות בעת חירום", נכתב בהודעה.

עיריית רעננה פתחה את כל המקלטים הציבוריים, אך לפי שעה הלימודים עדיין יתקיימו כסדרם כל הפעילויות מחוץ לבתי הספר בוטלו. ראש העיר חיים ברוידא קיים הבוקר הערכת מצב ומסר כי העירייה וכל הגורמים המקצועיים ערוכים למתן מענה במצב חירום. 

עיריית הרצליה פתחה גם היא את כל המקלטים הציבוריים. מהעירייה נמסר: "העירייה קשובה להנחיות פיקוד העורף ובשלב זה מתקיימים הלימודים בעיר. כל הטיולים כמובן בוטלו. ראש העיר משה פדלון מסר כי העירייה וכל הגורמים המקצועיים ערוכים גם למצב חירום וכי הערכות המצב בשלב זה  משתנות על פי השטח. אנו קוראים לתושבים להיות קשובים לכלי התקשורת".

אבו-אלעטא, בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועת עזה (צילום: פלס)
הבכיר שחוסל | צילום: פלס

משירות התעסוקה נמסר כי לאור המצב הביטחוני והנחיות פיקוד העורף לא תתקיים היום קבלת קהל בלשכות התעסוקה באזור גוש דן והדרום, בערים: תל אביב, פתח תקוה, ראש העין, אור יהודה, לוד, מודיעין, רמלה, בני ברק, ראשון לציון, רחובות, חולון, בת ים, אופקים, שדרות, נתיבות, אשקלון, באר שבע, רהט, אשדוד, קריית מלאכי, קריית גת ויבנה.

דורשי עבודה המתייצבים בתדירות שבועית נדרשים להתייצב ביום ההתייצבות הקבוע בשבוע הבא. דורשי עבודה המתייצבים בתדירות חודשית: נדרשים להתייצב פעם אחת בחודש נובמבר במועד שבו הלשכה פתוחה.

עוד נמסר כי נרשמים חדשים יוכלו להירשם לאחר החזרה לשגרה ולהכיר במועד בו לשכת התעסוקה הייתה סגורה לקבלת קהל כמועד תחילת ההתייצבות. זאת בכפוף למילוי הצהרה.

משרדי הרישוי באזור גוש דן ודרומה יהיו סגורים היום. מהמשרד נמסר כי ניתן לבצע את רוב פעולות הרישוי בכל אחת מעמדות השרות האוטומטיות הממוקמות בכל רחבי הארץ.

בהתאם להנחיות פיקוד העורף, גן לאומי אפק ירקון וגן לאומי פלמחים סגורים למבקרים. המרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, פועל כרגיל בשלב זה, אך עקב המצב הביטחוני נמסר כי יתכנו עיכובים קלים. רכזי הביטחון של יישובי עוטף עזה סוריה, איו"ש, גבולות לבנון, מצרים וירדן ימשיכו בפעילותם כרגיל.

הבורסה עדכנה כי תפעל היום כרגיל. "הנחיית פיקוד העורף מהבוקר מתייחסת למקומות עבודה לא חיוניים. לאור זאת שהבורסה מוגדרת כמפעל חיוני, הבורסה תפעל כרגיל", נמסר מטעמה.

מבית החולים סורוקה נמסר כי המרכז הרפואי נערך לכל תרחיש אפשרי, בהתאם להנחיות פיקוד העורף. כל בעלי התפקידים במקצועות הקריטיים, כגון כירורגיה, טראומה, מיון, הרדמה, סיעוד ואחרים, נכנסו לכוננות גבוהה ולזמינות הגעה לבית חולים בשעות היום והלילה תוך זמן קצר.

בנוסף, סומנו אתרי מיגון בכל מחלקות בית החולים ושלטי הכוונה לאזורים מוגנים ממוקמים במרחבים הפתוחים לטובת ציבור המבקרים. חדרי הלידה במרכז סבן למיילדות בסורוקה, ממוגנים וממשיכים לפעול כרגיל.

בתגובה לדיווחים, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי התייחס למתיחות בריאיון לתוכנית הבוקר של קשת 12 ואמר: "מתנהלים כאילו נפלה רקטה במרכז תל אביב".

מדובר צה"ל נמסר כי לאור הערכת המצב הוחלט על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה. האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים: כביש מס׳ 4 - מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה; כביש מס׳ 34 - מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז; כביש מס׳ 232 - מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים ע״ש אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית, וגבעת ״הפרש הבודד״. בנוסף, הוחלט בצה"ל על סגירת חוף זיקים למבקרים, ועצירת תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות.

רכבת ישראל עדכנה כי בהנחיית גורמי הביטחון, הופסקה באופן זמני תנועת הרכבות בקטע שבין אשקלון לבאר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים סגורות לשירות. עוד נמסר כי רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), מתחילות ומסיימות את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מבאר שבע או אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.

מהמשטרה נמסר כי ציבור הנהגים בדרום מתבקש להישמע להנחיות השוטרים ולפעול על פי הוראותיהם. עוד נמסר כי יש להישמע כל העת להנחיות פיקוד העורף ומשטרת ישראל. בכל אירוע חריג יש לחייג למשטרה בטלפון 100.