בעקבות הפעימה הרביעית של פתיחת המשק והסרת ההגבלות, היום (שני) יוכלו בתי עסק ומקומות שפועלים בתו הירוק, להציב עמדה לבדיקות מהירות לקורונה בכניסה. בעקבות השינוי, במשרד הבריאות הפיצו מסמך שאלות ותשובות כדי לעשות סדר. אז איך זה הולך לעבוד ומה קורה אם אדם יצא חיובי בבדיקה? כל התשובות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, יעקב אשר, סיכם עם משרד הבריאות כבר לפני כשבועיים כי מהבוקר - ילדים ולא מחוסנים יוכלו להיכנס לאירועים, לאולמות להופעות ולמסעדות, כל עוד יציגו בדיקת קורונה עם תוצאה שלילית מ-48 השעות האחרונות.

כתבות נוספות ב-N12:

>> לא מחוסנים וילדים יוכלו להיכנס למקומות עם בדיקת קורונה שלילית

>> בדיקות מהירות לקורונה: היתרונות, החסרונות ולוחות הזמנים

>> ארה"ב תשקיע מיליונים לבדיקות קורונה מהירות לשימוש ביתי

מהן הבדיקות המהירות?

בדיקות מהירות הן בדיקות לגילוי קורונה, המבוססות על טכנולוגיות שאינן מצריכות שינוע למעבדה. טכנולוגיות אלה מאפשרות מתן תשובה מהירה של 30-15 דקות מרגע הדגימה לזיהוי. הבדיקות המהירות הן בעלות רגישות פחותה מזו של בדיקות ה-PCR, אך מאפשרות זיהוי מהיר וטוב מספיק לטובת הפעלת התו הירוק.

בדיקות קורונה מהירות (צילום: דוברות כללית)
בדיקת קורונה מהירה, ארכיון | צילום: דוברות כללית

איך זה יעבוד?

בעלי עסקים ומקומות הפועלים בתו ירוק יוכלו לבחור אם ברצונם להרחיב את קהל הלקוחות שלהם באמצעות הוספת הבדיקות המהירות. אם ירצה בכך, יוכל בעל העסק להזמין ספק רשום של בדיקות מהירות מתוך רשימת הספקים שיופיעו באתר משרד הבריאות. הספק המורשה מבצע את הבדיקה המהירה והוא האחראי על דיווח התוצאות למשרד הבריאות.

התשלום לספק יבוצע באופן פרטי על ידי בעל העסק או על ידי הלקוחות של המקום. העלות המוערכת של בדיקה מהירה היא כמה עשרות שקלים. הספק המבצע את הבדיקות המהירות יבצע בדיקות לכל אדם הרוצה להיכנס למתחם שאינו בעל אישור תו ירוק. על האדם להציג תעודה מזהה בתוקף, ואם מדובר בילדים הם יהיו מחויבים להגיע עם הוריהם ולהציג ספח תעודת זהות של ההורה עם שמם. אם תוצאת הבדיקה היא שלילית - ניתן להיכנס.

מה קורה עם מי שנמצא חיובי בבדיקה מהירה?

מי שנמצא חיובי בבדיקה המהירה יהיה חייב לעזוב מיידית את המקום ולחזור לביתו לבידוד. כמו כן, יידרש בביצוע בדיקת PCR מהר ככל האפשר, ולא יאוחר מ-48 שעות, לאימות התוצאה. אם הוא נמצא שלילי בבדיקה זו, הוא פטור מהמשך הבידוד. אם הוא נמצא חיובי, הוא מחויב בהמשך בידוד על פי התקנות הקיימות נכון להיום.

האם ניתן יהיה להציג בדיקה שלילית אחרת בפתח העסק?

לא. כניסה לפעילות תו ירוק על בסיס בדיקות תתאפשר רק על בסיס תוצאה שלילית בבדיקה המהירה הנעשית במקום. בדיקה שלילית אחרת, גם אם התקבלה סמוך למועד האירוע, אינה מאפשרת כניסה למקום. כמו כן, תשובה שלילית בבדיקה המהירה תקפה רק לצורך כניסה לאותו מקום, ולא תתאפשר שימוש בתוצאותיה לצורך כניסה למקומות או אירועים נוספים.

האם בכל מקום שפועל בתו ירוק יופעלו בדיקות מהירות?

כאמור, אין חובה על עסקים ומקומות הפועלים בתו ירוק להציב עמדת בדיקות מהירות. מדובר באמצעי חדש וניסיוני, שצפוי להיות מיושם בצורה מדורגת במשק. שאלת הכדאיות הכלכלית שבהפעלת הבדיקות המהירות גם היא מצויה בידי העסק ותותאם לעלויות ולמחירי השוק שיוטמעו בהמשך. ניתן להעריך כי הטמעת הבדיקות המהירות תתאפיין בחבלי לידה ותהליכי אימוץ הדרגתיים על ידי המשק, אך המטרה היא שעם הזמן כלי זה יהיה חלק אינטגרלי, נוח וזמין לכל עסק ואירוע.