פותחים את המשק: תקנות הפעימה השנייה של היציאה מהסגר ייכנסו לתוקף היום (ראשון) והמשק הישראלי צפוי להיפתח בצורה רחבה ביותר, תחת הנחיות התו הירוק והתו הסגול. לצד מערכת החינוך שנפתחה ביישובים הירוקים, הצהובים והכתומים, ייפתחו לציבור גם הקניונים, מרכזי הקניות, המוזיאונים, ובתי הכנסת. חדרי הכושר, אירועי תרבות והמלונות ייפתחו למחוסנים בלבד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אפליקציית "רמזור" של משרד הבריאות, שבה ניתן להנפיק את התו הירוק ואישור המעבר למחוסנים כבר זמינה להורדה. עקב עומס של גולשים, עלו דיווחים על איטיות באפליקציה. בעקבות התקלות, במשרד הבריאות הבהירו: תעודת מתחסן תשמש תו ירוק בתקופת ההרצה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין ביקרו במוצאי השבת בחדר הכושר "שר פיטניס" בפתח תקווה, כדי לבחון מקרוב את יישום הגבלות התו הירוק. נתניהו התייחס לבעיות האפשריות שעלולות להתעורר בימים הקרובים: "אני מניח שיהיו בעיות, אולי יהיה עומס יתר, האתר יקרוס יום-יומיים אבל זה יהיה בסדר".

אישור מעבר (צילום: N12)
התו הירוק | צילום: N12

נתניהו הזמין את הציבור להיכנס לאפליקציה ולהפיק את התו הירוק: "אתם תוכלו לקבל את התו הירוק שלכם וללכת לחדרי הכושר ולכל שאר האירועים של התרבות, של הספורט ושל הפנאי. התו הירוק פותח בהדרגה עכשיו את המדינה - אנחנו המדינה הראשונה שיכולה לעשות את זה בגלל החיסונים".

"אני שמח שאנחנו חוזרים לחיים, בהדרגה", הוסיף השר אדלשטיין. "הזהירות מתבקשת ומחייבת אותנו לחזור בכמה שלבים. במושגים של חדר כושר - הכדור עובר אליכם. חדרי הכושר, כמו גם אירועי תרבות וספורט, בריכות ומלונות, ייפתחו לבעלי תו ירוק".

"לא נראה שוטר בכל מקום", הדגיש אדלשטיין. "בעלי עסקים וחדרי כושר, וכל מי שמעוניין שנישאר פתוחים, שנחזיר את מערכת החינוך כולה - יקפיד גם על עצמו וגם על אלו שבאים אליו. בואו נעשה את זה יחד כדי שיהיה לכולנו סיכוי לחזור לחיים בצורה שכולנו רוצים".

מערכת החינוך

כיתות ה'-ו' וכיתות י"א-י"ב ייפתחו ברשויות ובאזורים המסווגים צהוב וירוק לפי מודל הרמזור, וכן ברשויות שמסווגות בצבע כתום וששיעור המחוסנים בהן בקרב בני 50 ומעלה הוא יותר מ-70%. לצד זאת, האישור לקיים לימודים בשטח פתוח בכל הארץ יעלה מ-10 אנשים בקבוצה ל-20.

כמו כן, יתאפשרו הדברים האלה:

• פעילות של מפעילים חיצוניים בגני ילדים ובבתי ספר.

• טיולים חד-יומיים.

• פתיחת כיתות י"ג-י"ד במכללה טכנולוגית מוכרת בהתאם למודל פתיחת הכיתות בבתי הספר.

• פתיחת כיתת עולים ללימודי השפה העברית.

• פעילות של תנועות וארגוני נוער בשטח פתוח במודל של פתיחת כיתות הלימודים.

• פנימיות יוכלו לפעול במסלול "פתוח" כפי שהיה לפני הסגר, בקבוצות של עד 18 תלמידים ובאופן שיאפשר כניסה ויציאה מהפנימייה ללא הגבלות.

בית ספר, קורונה, תלמידים, מורה, כיתה (צילום: פלאש 90)
חוזרים לספסל הלימודים. תמונת ארכיון | צילום: פלאש 90

הקניונים וחנויות הרחוב תחת הגבלות

בשלב זה הקניונים, השווקים וחנויות הרחוב יפעלו ללא התו הירוק – אך כפוף להגבלות אחרות. בהתאם לכך, בשווקים ובקניונים תוטל הגבלה של מספר האנשים, ביחס של אדם אחד על כל 15 מ"ר. יופעל אמצעי ויסות לספירת מספר הנכנסים לקניון וכן יוצבו סדרנים שיהיו אמונים על אכיפת ההנחיות.

פתיחת הקניונים ברחבי הארץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הקניונים ייפתחו תחת הגבלות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בחנויות הרחוב' מספר האנשים במקום של עד 150 מטרים - לא יעלה על יחס של אדם אחד לכל 7 מ"ר. במקום ששטחו גדול יותר, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם אחד לכל 15 מ"ר מהשטח. כמו כן, לא תתאפשר אכילה בשטח הקניון ותימנע הגישה לשולחנות האכילה, ואף תיאסר הצבת דוכני מזון בשטח הקניון.

מוזיאונים, גני חיות ואטרקציות

במוזיאונים ניתן יהיה לבקר באמצעות הזמנה מראש, אך הסיורים במקום יתאפשרו עד 10 משתתפים. גני החיות, הספארי ואטרקציות תיירותיות בשטח פתוח ללא מתקנים, למעט רכבל – יפעלו ביחס של אדם אחד לכל 15 מ"ר.

המקומות שייפתחו למחזיקי התו הירוק בלבד

מכוני הכושר והסטודיו יידרשו לשמור על מרחק בין המכשירים והמתאמנים שלא יפחת משני מטרים, או עם מחיצה ביניהם. לא תתאפשר הפעלה של ג'קוזי או סאונה ותהיה הקפדה על ניקוי ועל חיטוי המקום.

בענף התרבות והספורט יהיה עד 75% מהתפוסה המרבית של המקום, בתנאי שלא יהיו יותר מ-300 אנשים במבנה או יותר מ-500 אנשים בשטח פתוח. הצפייה באירועים תתקיים בישיבה בלבד במקומות מסומנים מראש, ללא ריקודים או אכילה במקום. המרחק בין הקהל לבמה או למקום המיועד והמסומן לקיום הפעילות לא יפחת מארבעה מטרים, ויוקפד על חיטוי וניקוי בשטח המקום.

כמו כן, בעלי המקום שבו נערך האירוע, יצטרך לחלק את המקום למתחמים נפרדים של עד 20 אנשים לכל היותר, ובין מתחם למתחם יישמר מרחק של שני מטרים לפחות. בהושבה של אנשים שאינם גרים באותו מקום, יישמר מרחק של שני מטרים, ככל האפשר, ולכל הפחות כיסא אחד ריק ביניהם.

בריכות השחייה

בבריכות ובמקווה תהיה הגבלה של אדם לכל 7 מ"ר ובתוך המים – 1 על 6 מ"ר. תחול חובת חיטוי ושמירה על ההיגיינה, ללא אכילה בשטח המקום. סאונות וג'קוזי לא יורשו לפעול.

המלונות

במלונות יוכלו לשהות מחוסנים או מחלימים וכן קטינים מתחת לגיל 16, שהציגו תוצאת בדיקה שלילית ב-48 השעות שקדמו לכניסתם. מתקני המלון המשותפים יפעלו, פרט לחדר האוכל שלא יורשה לפעול.

בתי הכנסת

מספר האנשים במקום לא יעלה על 50% מהתפוסה המרבית שלו, בהתאם למספר המושבים הקבועים. אם אין מושבים קבועים – מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם אחד לכל 7 מטרים רבועים ולא יותר מ-300 אנשים. לא תתאפשר הגשת מזון בבית הכנסת, יישמר מרחק של 2 מ"ר בין אדם לאדם ותהיה הקפדה על חיטוי המקום.

מוזיאון ישראל (צילום: Roman Yanushevsky  Shutterstock.com )
מוזיאון ישראל | צילום: Roman Yanushevsky Shutterstock.com

ואלו הקנסות - 1,000 שקלים לאדם שהפר את ההנחיות

מי שאינו מחוסן או החלים מהקורונה ויגיע למקומות הפועלים עם התו הירוק – יידרש לשלם קנס בסך 1,000 שקלים - כך על פי ההנחיות החדשות. עוד קבעו השרים כי ניתן יהיה להטיל קנס בגובה של עד 10,000 שקלים על מקום שיפעל בניגוד לתקנות (בהתאם לגודל המקום).

מקום שפועל לפי התו הירוק, אך לא הציב שלט – ייאלץ לשלם 3,000 שקלים. מפעילי קניונים שלא מינו סדרנים כנדרש, יוכלו להיקנס ב-5,000 שקלים. אלו שיציבו שולחנות אוכל, או מפעילי קניון או שוק, שלא מנעו זאת - עלולים להיקנס ב-5,000 שקלים. הקנס למפעיל קניון שלא מנע הצבת דוכני אוכל או יריד יגיע ל-2,500 שקלים.

 

חיטוי חדר כושר (צילום: פלאש 90)
חיטוי חדר כושר | צילום: פלאש 90

 בהכנת הכתבה השתתפו: לי אברמוביץ', לירון זייד ובן מיטלמן.