עוד כיתות ייפתחו החל מהשבוע הבא: החל מיום ראשון הקרוב, 21 בפברואר, יחזרו ללימודים תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב בערים ירוקות, צהובות ו"כתומות בהירות" - כך הוחלט היום (שני) בישיבת קבינט הקורונה, בין היתר לאחר ששר החינוך יואב גלנט הביע תמיכה בכך. ההחלטה על פתיחת כיתות ז'-י' וכל יתר השכבות בערים אדומות תתקבל בהמשך השבוע. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הנהגת ההורים הארצית בדיוק הגישה בג"ץ בנושא אי החזרת התלמידים לכיתות: הם הקימו קמפיין גיוס כספים ברשת, ואז גילו שהשר אומר את דעתם בישיבת השרים. לדבריהם, התחלואה במוסדות החינוך נמוכה ואנשים נדבקים בעיקר בבית. בתוך זמן קצר התגלה כי במשרד הבריאות מתנגדים להחזרת כיתות ה'-י', ו"מאשימים" את מערכת החינוך בעלייה בתחלואה. ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, תקפה את דברי השר – ונרשם עימות חריף.

הקרב על בתי הספר (עיבוד: אבשלום ששוני ונעםריבקין פנטון, פלאש 90)
גלנט דחף וגם כחול לבן, אדלשטיין הסכים | עיבוד: אבשלום ששוני ונעםריבקין פנטון, פלאש 90

גלנט הציג לשרים נתונים על עלייה בהשפעות הפסיכולוגיות השליליות על הילדים בעקבות הסגר. בשלב הזה התפתח עימות בין אלרעי פרייס לגלנט על השפעת הסגר על התחלואה: ראש שירותי בריאות הציבור אמרה שהגרפים של משרד החינוך על היקף הילדים שנדבקים במערכת החינוך לא מדויקים ושבשביל זה יש את משרד הבריאות, כדי שייתן נתונים. גלנט הראה מצגת שלפיה הסגר לא סייע בהורדת התחלואה בקרב תלמידים, ואמר: אני מבין שהעובדות שאני מציג מרגיזות אתכם, אבל אני מציג עובדות.

גלנט דרש פתיחה מלאה של מערכת החינוך בערים ירוקות וצהובות ואמר: "אנחנו צריכים לשים את הילדים לפני הכול. לא סביר לדבר על מגזרים אחרים לפני החינוך. התנאים שחיכינו להם ולא היו בהירים לפני כן - בהירים היום. צריך לפתוח את מערכת חינוך בערים ירוקות וצהובות לאלתר".

פרויקטור הקורונה נחמן אש ענה לגלנט ואמר: "אני ממליץ על פתיחה הדרגתית. קודם נראה איך הפתיחה שעשינו משפיעה על התחלואה". אלרעי פרייס הצטרפה אליו וטענה שוב שהנתונים של משרד החינוך לא נכונים. "עשרה ימים אחרי שסגרנו בתי ספר יש ירידה בתחלואה", אמרה והראתה גרף.

מי פותח - ומתי? הבלאגן נמשך

אמש הוחלט בקבינט הקורונה לעדכן את ציוני דירוג הרמזור פעמיים בשבוע, כך שיותר תלמידים ביישובים כתומים יוכלו לחזור אל ספסל הלימודים. שרי הקבינט אישרו בכך את הצטרפותם של יישובים חדשים מתוך רשימת היישובים הכתומים שציון הרמזור שלהם הוא 6.5 ומטה ושיש בהם לפחות 70% מתחסנים בקרב בני ה-50 ומעלה.

אלא שההחלטה התקבלה בשעה מאוחרת, ולכן לא כל הרשויות שיכלו לעשות זאת פתחו היום באופן מלא משום שלא קיבלו מספיק זמן להיערכות. גם היום נמשך הבלאגן האדיר במערכת החינוך, למרות שהיה אפשר להימנע מכך. כבר אתמול ב-11:00 בבוקר ידעו שיש רשויות נוספות שיכולות לפתוח, אך הן חיכו לאישור לפני הודעה סופית להורים ולצוותים. למרות ההמתנה מורטת העצבים, קבינט הקורונה נסגר אתמול ב-19:00 בערב בלי החלטה, והיא הגיעה רק ב-23:00: ילדים והורים רבים לא ידעו אם יוכלו לחזור לגנים ולבתי הספר.

חלק מראשי הרשויות, כמו ראש עיריית גבעת שמואל וראש עיריית מודיעין, החליטו לפתוח כבר הבוקר למרות ההתרעה הקצרה והקשיים. ראשי רשויות אחרים אמרו שלא יוכלו לפתוח בהתראה כזו קצרה, וכך למשל בירושלים – עיר הבירה והעיר הגדולה בישראל – ממתינים עם פתיחת החינוך בשכונות.

והבלאגן לא נגמר בכך: יש ילדים שכבר חזרו למסגרות החינוך ביום חמישי והתחילו שגרה, וביממה האחרונה התגלה כי הרשות הפכה לכתומה – ועל כן הם צפויים להפסיק ללמוד פרונטלית, מעבר למפגשים של עד 9 תלמידים ומורה בשטח פתוח. המשמעות: הורים וילדים רבים לא מבינים מה הולך לקרות איתם מחר. מעבר לפינה גם חופשת פורים וגם פסח, ומסתמן שנתראה באמת במערכת החינוך באופן מלא רק בשנה הבאה