לוחצים על הברקס? בכירים במשרד הבריאות אומרים הבוקר (ראשון) כי בצל העלייה בתחלואה הם צפויים להעביר המלצה לממשלה שלא להמשיך להתקדם במתווה ההקלות שסוכם - למעט פתיחה נוספת של מערכת החינוך. המשמעות היא שאם ההצעה תאושר על ידי השרים, פתיחתם של בתי הקפה, המסעדות, המלונות במתכונת מלאה וגני האירועים תתעכב. פורום ראשי ענף ההסעדה תקפו את משרד הבריאות והודיעו: "נפתח כמתוכנן, לא נשב בשקט". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי החלטת הממשלה, הפעימה הבאה של ההקלות צפויה לצאת לדרך ביום שלישי הבא, 9 במרץ. על הפרק: פתיחת בתי קפה ומסעדות קטנות ללא תו ירוק, ופתיחה של המסעדות, המלונות, גני האירועים, האטרקציות והכנסים למחוסנים. נוסף על כך, מערכת החינוך עתידה להיפתח לתלמידי כיתות ז' עד י' בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות גבוליות עם שיעור מתחסנים של יותר מ-70%. 

ההצעה של משרד הבריאות לעכב את השלב הבא במתווה מגיעה ברקע המשך העלייה במקדם ההדבקה. הבוקר הוא עומד על 0.99 - הגבוה ביותר שהיה בתקופה האחרונה. מדובר בהתקרבות מטרידה למקדם של 1, שהיה הסף העליון של הממשלה. במשרד הבריאות אף צופים המשך עלייה חדה בימים הקרובים, בצל ההתקהלויות שנרשמו בחג הפורים במהלך סוף השבוע האחרון. 

השינוי האפשרי במתכונת ההקלות לא צפוי לעבור באופן חלק בממשלה. זאת, בשל הדרישה של שרי כחול לבן לפתוח את המשק ואת הענפים השונים שהיו סגורים עד כה לטובת מתחסנים, במסגרת התו הירוק. 

אולם אירועים עין חמד (צילום: אילן מור)
פתיחת גני האירועים תתעכב? | צילום: אילן מור

בתגובה להמלצת משרד הבריאות, בפורום ראשי ענף ההסעדה תקפו והודיעו שהמסעדות ובתי הקפה ייפתחו כמתוכנן בשבוע הבא: "לא נאפשר לעשות דה-לגיטימציה לענף שלנו, ואנחנו מודיעים באופן חד-משמעי שהמסעדות ובתי הקפה ייפתחו כמתוכנן. כל עוד ענפים אחרים פועלים - אין סיבה להמשיך לשתק את פרנסתם של עשרות אלפי אנשים. הסכמנו להמתין עוד שלושה שבועות מפתיחת המסחר, אבל לא נוכל להמשיך לשבת בשקט, כבר שנה שאנחנו מושמדים בזה אחר זה". 

לפי העדכון האחרון שפרסם הבוקר משרד הבריאות, ביממה האחרונה אובחנו 3,690 נדבקים חדשים בקורונה. מצבם של 776 חולים מוגדר קשה, ומתוכם 241 מונשמים. מניין המתים מאז פרוץ המגפה בישראל עומד על 5,738 בני אדם. 

שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 4.0%; אתמול בוצעו 24,291 בדיקות בסך הכול ברחבי הארץ. באשר לשיעורי ההתחסנות: את המנה הראשונה קיבלו כבר 4,687,113 ישראלים עד כה, ו-3,320,355 מהם כבר התחסנו בשנית.