קבינט הקורונה מתכנס כעת (שלישי) ודן בצעדים לפתיחת החינוך, המסחר - והמשק כולו. על פי ההצעה של פרויקטור הקורונה ומשרד הבריאות שהובאה בפני השרים, הפתיחה תחולק לשלוש פעימות, כשכל פעימה תצא אל הפועל במועד מסוים - רק במידה שיושגו יעדי התחסנות ותחלואה שיוגדרו מראש. מתווה החינוך שבהצעה כבר אושר, אך החלק של המסחר במתווה עוד לא אושר, ויובא לאישור בישיבה שתתקיים ביום חמישי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהתאם לאישור השרים בקבינט, ובניגוד למה שפורסם הבוקר, תלמידי כיתות י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות יחזרו ללמוד רק בפעימה השנייה - כלומר בסוף פברואר ולא ביום חמישי הקרוב. עוד אושר בצעד חריג לאפשר התכנסות של תלמידים ומורה בכל יישוב שהוא, ללא קשר לצבעו ברמזור, עד 10 אנשים בשטח פתוח. רשימת ההקלות המלאה לפי הפעימות:

הפעימה הראשונה: אלה ההקלות

הפעימה הראשונה למעשה כבר יצאה אל הפועל, עם כניסת ההקלות לפני יומיים בהיבט המסחר. במסגרת מערכת החינוך, כאמור, יחזרו הגנים וכיתות א' עד ד' בערים ירוקות וצהובות, וביישובים כתומים עם תחלואה נמוכה ורמת חיסון של 70% מהאוכלוסייה לפחות - כבר בבוקר חמישי הקרוב. תותר גם פעילות חינוכית בשטח פתוח עד 10 איש.

מספרה, קורונה, ירושלים, ספר, תספורת (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
שירותי "אחד על אחד" נפתחו בפעימה הראשונה. מספרה שנפתחה לפני יומיים | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

במסגרת אותן הקלות, בוטלה גם הגבלת המרחק, בוטל האיסור לשהות בבית של אדם אחר, הותר לפתוח שירותי טיפול של "אחד על אחד" כגון מכוני קוסמטיקה ומספרות, הותר למשפחות גרעיניות להתארח בצימרים, נפתחו שמורות הטבע והותר לקנות מזון ממסעדות במתכונת של איסוף עצמי.   

הפעימה השנייה: אלה המדדים וההקלות

התאריך: הפעימה השנייה תצא לפועל, אם נעמוד ביעדי התחלואה, בין 21.2 ל-23.2.

מדדי התחלואה: כדי שההקלות במסגרת הפעימה השנייה יופעלו, על פי ההצעה שהובאה בפני השרים, צריך לפחות 3 מיליון מתחסנים במנה שנייה, שיעור מאומים מעל גיל 50 של כ-90%, פחות מ-900 חולים קשים ומקדם הדבקה קטן מ-1.

מה ייפתח? אם יושגו היעדים, במסגרת מערכת החינוך, בשלב זה כיתות ה'-ו' וי"א י"ב יחזרו ללמוד - רק בערים ירוקות וצהובות וערים כתומות שבהן התחלואה נמוכה עם רמות חיסון של 70% מהאוכלוסייה לפחות. במסחר, זה יהיה השלב שבו ייפתחו חנויות הרחוב ללא צורך בתו ירוק. הקניונים, חדרי כושר, אירועי תרבות, אירועי ספורט, מוזיאונים, תערוכות, ספריות ומלונות ייפתחו רק בהפעלת תנאי התו הירוק.  

הפעימה השלישית: אלה המדדים וההקלות 

התאריך: הפעימה השלישית תצא לפועל, אם נעמוד ביעדי התחלואה, ב-9.3.2021.

מדדי התחלואה: כדי להפעיל את ההקלות שבפעימה זו, לפי ההצעה, נדרש שיהיו לפחות 4 מיליון מתחסנים במנה שנייה. שיעור המחוסנים מעל גיל 50 יצטרך להיות בשלב הזה מעל 95%. עוד נדרש בשלב הזה שמספר החולים הקשים יהיה יציב וללא עלייה, וכך גם מקדם ההדבקה.

מה ייפתח? אם יושגו היעדים, במסגרת מערכת החינוך, רק בשלב הזה יחזרו כיתות ז' עד י' בערים ירוקות וצהובות, ובערים כתומות בתנאי החיסון של 70% מהאוכלוסייה. בשלב הזה יופעלו גם בתי קפה ומסעדות קטנות ללא צורך בתו ירוק. בתנאי הפעלת תו ירוק, יוכלו לפעול גם מסעדות גדולות, אירועים, מלונות (הפעלה מלאה), אטרקציות וכנסים.

 

הדיון בקבינט: דקה אחר דקה

21:52: השרים מאשרים את הארכת ההגבלות על נתב"ג כולל אישור על חובת בדיקות לשבים מחו"ל. ביום חמישי דיון נוסף על המסחר.

21:43: נתניהו: אני לא חושש מחקיקה. חושב ששאלת היסוד במאבק הזה זה המהירות שבה נחסן את האוכלוסייה. בשלב הזה מבקש ראש הממשלה מראש המל"ל מאיר בן שבת להכין מתווה מסודר בנוגע למסחר שיידון בישיבה שתתקיים בחמישי. המשמעות - המתווה הנוכחי על המסחר נתון לשינויים.

21:21: הפרויקטור אש: אנחנו מציעים לפתוח את כל המסחר בכל הארץ בעוד שבועיים, ללא קשר לצבע העיר. עומדים על כך שיהיו שבועיים בין פעימה לפעימה ולא נוותר על כך. אלרעי פרייס מוסיפה: התו הירוק כעידוד התחסנות - מטרה משנית. המטרה הראשונית היא פעילות בטוחה. 

מספיק עם התמונה הזאת - הרגתם אותי1!!! (צילום: יוסי זלינגר לפלאש 90)
השמיניסטים יחזרו ללמוד רק בפעימה השנייה | צילום: יוסי זלינגר לפלאש 90

21:15: אורית פרקש הכהן: אני מקבלת פניות ממעבידים פרטיים ואנשי עסקים פרטיים שרוצים מיוזמתם, לבקש מהעובדים שלהם להתחסן ולהגביל אנשים שבאים לפגישות במשרדים שלהם שאינם מחוסנים. מנדלבליט: יש פה קושי גדול. אין דבר כזה שמישהו שיש לו עסק אומר אני לא מכניס אנשים.

בריכה במלון דן אילת בתקופת הקורונה (אפריל 2020) (צילום: MENAHEM KAHANA, getty images)
מלונות ייפתחו בשלב השלישי. בריכה במלון דן סגורה באפריל האחרון | צילום: MENAHEM KAHANA, getty images

21:06: היועמ"ש: אפשר להגן על תו ירוק בחלק מהפעילויות גם של חיסונים ומחלימים. יקל עלינו מאוד אם תלכו לחקיקה ראשית. חקיקה ראשית מחסנת. לפחות בתרבות, תיירות, חדרי כושר. יהיה יותר קשה עם חינוך ומסחר, אבל אני חושב שאפשר להגן על זה.

20:51: השרה רגב: שוחחתי אתמול יחד עם שר הבריאות והשרה פרקש הכהן עם היועמ"ש בנושא פתיחת חדרי הכושר, המלונות והתרבות למחוסנים. זה מה שיעודד רבים להתחסן. נותרה פה שאלה משפטית אם ניתן לאפשר את זה. אשכנזי עונה: ממליץ להוסיף גם את הטיסות לחו״ל, נודיע שמי שלא מחוסן לא יוכל להגיע לטיסות כרגע. כולם ירוצו. רגב: נכון, אני מאמינה שמהלך כזה יוביל אותנו לראות תורים ארוכים של מתחסנים.

השרה אורית פרקש הכהן קוראת לצאת מהסגר (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

20:43: כ"ץ: המדדים והמועד על המסחר צריכים להיות פתוחים לדיון. גם אופי הפתיחה צריך להיות פתוח לדיון. אני מציע לקיים דיון אינטנסיבי. יש דברים שאפשר לפתוח קודם. חיים לצד קורונה.

20:38: גנץ: "ההיגיון של המודל מורכב משניים - ניהול דיפרנציאלי ולקבוע יום בשבוע שבו אנחנו מציגים את הרשימה. אנחנו אומרים לאזרח התחסנת - נכנסת. וזה מסר מאוד חשוב. הכניסה תהיה קשה, אבל מהר מאוד אנשים יבינו את העניין והרוב יהיה פתוח. זה ייתן חמצן לעסקים ויסייע לחיסונים".

נפתלי בנט (צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90)
"המסר לאזרח - 'התחסנת נכנסת'". שר הביטחון בני גנץ | צילום: Photo by Avshalom ShoshaniFlash90

20:26: אורית פרקש הכהן מציגה מתווה לתו הירוק: שקלול החיסונים ורמת התחלואה. פרקש אומרת שהתייעצה עם פרופ' ערן סגל. ההצעה: ציון ירוק לרמת חיסונים גבוהה ורמת תחלואה נמוכה. ציון צהוב: לרמת חיסונים בינונית ורמת תחלואה נמוכה וכל השאר יהיו בציון אדום. רמת הפתיחה תהיה בהתאם.

20:17: הצבעה על החינוך - השרים מצביעים רק על החלק של החינוך שבמתווה - וההצעה מאושרת. המשמעות היא שביום חמישי הקרוב יחזרו ללימודים הגנים וכיתות א' עד ד' בערים ירוקות וצהובות, וביישובים כתומים עם תחלואה נמוכה ורמת חיסון של 70% מהאוכלוסייה לפחות.

19:53: גלנט: "במצב הזה עם כל ההערכה והכבוד שלי והרצון לתת עדיפות למערכת החינוך, אני לא יכול לקחת סיכונים על בסיס נתונים שאני לא מכיר אותם וצריך להיות זהירים".

שר החינוך יואב גלנט (צילום: N12)
"צריך להיות זהירים". שר החינוך גלנט | צילום: N12

19:44: הפרויקטור אש על הנתון של 900 חולים קשים: אני מוכרח לומר שאני עושה את זה בחשש. אם נישאר במספר הזה לאורך זמן, זה עומס גדול. אני מקווה שזה מספר שימשיך לרדת. שר החינוך גלנט מוסיף: אני כשר חינוך כבר שנה נושא את הדגל להשאיר את מערכת החינוך פתוחה. כולנו מחכים לקבוע שכולם יחזרו ללמוד.
יש עלייה של 80 אחוזים בפנייה לבריאות נפש של תלמידים. עלייה של 200 אחוזים במקרי חרדה ודיכאון, הפרעות באכילה ואלימות בתוך המשפחה. המצב הזה מדאיג אותי מאוד. חומר לימודי אפשר תמיד להשלים.

19:41: נתניהו: מציע להתמקד רק בחינוך, ושתהיה ישיבה בחמישי על מסחר.

19:39: שר הפנים אריה דרעי לפרויקטור הקורונה אש על ההצעה שהציג: אולי הטבלט שלי קטן - אבל אני לא רואה פה בתי כנסת, לא חתונות. כלום. אנחנו עדיין מדינה יהודית למי ששכח.