שנת הלימודים תוארך? שר החינוך, יואב גלנט, מרכז השלטון המקומי, משרד הבריאות ולשכת ראש הממשלה יביאו לאישור בישיבת הממשלה שתתקיים מחר (שני) את חזרתם המלאה של כלל התלמידים שגרים ברשויות הירוקות, הצהובות והכתומות המוחרגות לבתי הספר. אם ההחלטה תאושר, כלל התלמידים צפויים לחזור לכיתות כבר ביום שלישי הקרוב ובמהלך השבוע, זאת בהתאם להיערכות של המוסדות השונים לעמידה בתנאים שסוכמו בין משרד החינוך והבריאות. עם זאת, בכירי משרד הבריאות לא עודכנו על מסיבת העיתונאים הערב. בנוסף, ראש הממשלה צפוי להודיע על הארכת שנת הלימודים עד סוף יולי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי התוכנית, תלמידי א'-י"א ילמדו במהלך חודש יולי. מתכונת הלימודים צפויה להיות של 5 ימים בשבוע, 5 שעות ביום. כל מורה שיסכים ללמד, יקבל תוספת שכר ובמקביל - מתכוונים לגייס תומכי הוראה. המיקוד יהיה על מקצועות הליבה, והכוונה היא להפעיל צהרונים עד כיתה ב׳. העלות המשוערת של הארכת שנת הלימודים - 2.5 מיליארד שקלים, ודרושה עדיין לאישור הממשלה ואולי אף לאישור הכנסת.

ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר החינוך יואב גלנט, יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס, מזכ״לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, יו״ר ארגון המורים רן ארז ויו״ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף, צפויים להודיע על כך בהודעה משותפת הערב ב-18:30.

יו״ר ארגון המורים רן ארז אמר שבחינוך העל יסודי שנת הלימודים תסתיים כסדרה ב-20 ביוני, כפי שסוכם בין ארגון המורים לשר החינוך. "במקומות שבהם יהיו פערים יוכלו מורים החפצים בכך להשלים את הפערים, תמורת שכר מלא. אין מדובר בחובה גורפת או בהארכה של שנת הלימודים", מסר.

הנהגת ההורים הארצית הגיבה להודעה המשותפת של משרד החינוך, הבריאות וראש הממשלה ואמרה בנושא חזרת תלמידי ז'-י' כי "רק לאחר שבג"ץ חייב את המדינה להתייצב לדיון בדרישת הנהגת ההורים הארצית והורה לה להשיב עד 24 שעות לפני הדיון, מצאו משרדי הבריאות והחינוך דרך להחזיר את תלמידי כיתות ז'-י' לבתי הספר כבר ביום שלישי הקרוב. חבל שנדרשנו להפגין כוח ולנקוט הליכים על מנת להביא לפתרון הרצוי. עוד יותר מטרידה העובדה שהמדינה מחפשת דרכים להימנע מדיון עקרוני בסוגיה מהותית שוודאי ניתקל בה גם בעתיד".

הסאגה סביב חזרתם של התלמידים לשגרת לימודים מסוימת הפכה לנושא בעייתי במיוחד, לאחר שביום רביעי האחרון הודיעו כמה רשויות כי הן מורדות בהחלטת הממשלה וקראו לתלמידי ז'-י' לחזור ללימודים. שורת ראשי רשויות מ"פורום ה-15" קראו תיגר על הממשלה בעקבות העובדה שהשרים לא הצליחו להגיע למתווה חזרה מוסכם בנוגע לתלמידי החטיבות שנשארו בבתים תקופה ארוכה מאוד.

עדכון מפת הרמזור החדשה שהתבצע בשבוע שעבר קבע כי מיליון ו-300 אלף תלמידים יוכלו להגיע לבתי הספר. הורים רבים קיוו כי ילדיהם יחגגו את חג הפורים בבית הספר ביחד עם חבריהם, אולם בשל עיכוב בעדכון של מפת הרמזור, נוצר מצב כי ביום רביעי היו כאלו שלא ידעו אם יוכלו להגיע לבית הספר. מוריה עמר, אם ל-3 מתל אביב, סיפרה ל-N12 ביום רביעי: "מחכים למחר להגיע לגנים ולבית הספר מחופשים - ואנחנו מקבלים הודעה שככל הנראה אנחנו מחר נהיה סגורים וכל זה בגלל שאין בעצם עדכון נכון של מספר תושבים".

בנימין נתניהו ויואב גלנט בבית ספר בירושלים (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

לפני שבוע פרסם משרד החינוך עדכון בכל הנוגע להתנהלות של בתי הספר, זאת לאחר שהוחלט להחזיר ללימודים את תלמידי הערים הירוקות, הצהובות והכתומות שבהן כמות המתחסנים גבוהה. במסגרת העדכון, הוחלט לאפשר לבתי הספר להוציא את התלמידים לטיולי יום ולהכנות בצה"ל, תוך שמירה על הקפסולות הקבועות שבהן הם נמצאים.