אנחנו כבר יודעים שאחוז גבוה יותר של רקמות שומן בגוף יכול להיות מסוכן לבריאות. אבל בשנים האחרונות מצטברות יותר עדויות לכך שלא רק אחוז השומן בגוף משפיע על הבריאות שלנו – אלא גם המיקום שלו. לא מעט מחקרים הראו כי הצטברות של שומן באזורים מסוימים בגוף מסוכנת יותר מהצטברות של רקמות שומן באזורים אחרים. כך למשל נמצא כי שומן בטני (שומן המרוכז סביב איברים פנימיים בבטן, ביניהם הקיבה, הכבד והמעיים) מזיק לבריאות יותר משומן תת-עורי (השומן הבולט לעין). אחד הדברים המסוכנים בשומן בטני, זו העובדה שהוא יכול להימצא גם באנשים שאין להם הרבה שומן תת-עורי, כלומר אנשים רזים – בלי שהם יהיו מודעים לכך.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

כעת מחקר חדש מוסיף עדות נוספת לכך שמיקום השומן משפיע משמעותית על הבריאות; חוקרים מצאו כי רקמות שומן באזור הרגליים דווקא עשויות לתרום ללחץ דם מאוזן יותר. תוצאות המחקר מוצגות בימים אלה בכנס וירטואלי בנושא יתר לחץ דם, של אגודת הלב האמריקנית. "למרות שאנחנו יודעים כי שומן באזור המותן מזיק לבריאות, לא ניתן להגיד את אותו הדבר על שומן ברגליים. אם יש לכם שומן באזור הרגליים, ישנה סבירות גבוהה יותר שזה לא דבר רע ואף עשוי להגן עליכם מפני יתר לחץ, לפי הממצאים שלנו", ציין אאיוש ויסריה, סטודנט לרפואה באוניברסיטת ראטגרס וחוקר ראשי במחקר, בהצהרה לתקשורת. "אם תוצאות אלו יאושרו במחקרים גדולים יותר ובמחקרים שישתמשו באמצעי מדידה נגישים כמו מדידת היקף הירך, תהיה לכך השפעה פוטנציאלית על טיפול המוצע למטופלים", הוסיף ויסריה.

עד כה, פחות מחקרים נעשו על שומן ברגליים ויותר התמקדו בשומן באזור המותניים, בעיקר בשומן בטני ותת-עורי. לדברי החוקרים, כשם שמדידת היקף המותן נחשבת כלי יעיל למדידת שומן בטני, כך מדידת היקף הירך יכולה גם היא להיות כלי משמעותי.

מודד לחץ דם (צילום:  VILevi, shutterstock)
לחץ דם גבוה יכול להוביל לסיבוכים רפואיים | צילום: VILevi, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> אפידמיולוגית: זה המושב הבטוח ביותר באוטובוס
>> מחקר חדש: ריחוק פיזי לא מספיק למניעת הדבקה
>> לא מצליחים להירדם? 8 משקאות שיעזרו לכם  

במהלך המחקר, החוקרים ניתחו מידע שנאסף מ-6,000 מבוגרים שלקחו חלק בסקר ארצי שנעשה בין השנים 2011-2016. הם הסתכלו על אחוזי שומן ברגליים בהשוואה לשלושה סוגים שונים של לחץ דם ומצאו כי אלו שהיו עם אחוזי שומן גבוהים יותר ברגליים, היו בסבירות נמוכה יותר לסבול מכל סוג של יתר לחץ דם. הממצאים נשארו עקביים גם כשהובאו בחשבון גורמים שונים שמשפיעים על לחץ הדם, כמו גיל המשתתפים, מין, מוצא אתני, חינוך, אלכוהול, עישון, רמת כולסטרול, שומן מותני והאם המשתתפים נמצאים בקבוצת סיכון ליתר לחץ דם.

לחץ דם גבוה הוא תופעה נפוצה ומסכנת חיים, שיכולה להוביל למחלות לב וכלי דם ולהתקף לב. למרות ש-1 מכל 4 אנשים בעולם המערבי סובל מלחץ דם גבוה, הוא נחשב קשה לזיהוי ורבים כלל אינם מודעים לכך שהם סובלים מזה, לכן הוא מכונה "הרוצח השקט". לכן חשוב להעלות מודעות לתסמינים של לחץ דם גבוה, גם אם הם קשים לזיהוי. 

>> 14 מזונות שעוזרים לאזן את לחץ הדם

יש לציין כי מאחר שמדובר במחקר תצפיתי, שמצביע על חפיפה בין נתונים ולא על קשר של סיבה ותוצאה, עדיין חוקרים לא יודעים מדוע דווקא אנשים שיש להם אחוזי שומן גבוהים יותר ברגליים פחות סובלים מלחץ דם גבוה. "מה שציינו במחקר שלנו הוא למעשה חלק מדיון מתמשך ב'זה לא רק כמות השומן שיש לכם, אלא היכן הוא ממוקם'", הוסיף ויסריה.