מי שמאמין לא מוותר: צוות פרקליטי ההגנה של משה קצב מתכוון להמליץ לנשיא לשעבר שלא להשלים עם הכרעת הדין ולערער עליה בהקדם האפשרי. "אי אפשר להשלים עם פסק הדין הזה", קבע בשעות הצהריים עו"ד אביגדור פלדמן, עורך דינו של קצב, בראיון לגלי צה"ל.

"ניסיתי בזמנו לשכנע אותו לבחור בעסקת הטיעון, אבל הנאשמים המסכנים תמיד נותנים אמונה במערכת המשפט ובסוף מתבדים", האשים עו"ד פלדמן את הרכב השופטים שפסק בעניינו של קצב.

"אני מאוד מודאג וחרד למצבו ומקווה שיהיה לו כוח", אמר עו"ד פלדמן באשר למרשו. "בית המשפט הציג את קצב כדמות הערמומית והדו-פרצופית שהוצגה בכיכרות, ואין לזה שום שחר", הוסיף.

גם עו"ד ציון אמיר, פרקליטו הנוסף של קצב, היה שותף לתחושותיו של עו"ד פלדמן. "אני מניח שזו תהיה תחנה אחת בדרך", אמר עו"ד אמיר בהתייחס להכרעת הדין שניתנה היום. "נתייעץ ולאחר מכן נחליט מה לעשות", הבטיח, "ולאחר מכן נמסור את הודעתנו".

 הנשיא לשעבר - אנס מורשע

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי קבע היום במילים קשות כי נשיא המדינה לשעבר משה קצב אנס את א' ממשרד התיירות, והרשיע אותו בשורה של עבירות מין. עם תום הקראת הכרעת הדין, יצא קצב מהאולם כשהוא מלווה באחיו ליאור ובבנו בועז.

קצב סירב למסור את התייחסותו לגזר הדין, אך בנו בועז פנה אל המצלמות ותקף את החלטת השופטים. "השעה היא שעה קשה, והיא קשה למשפחה. אנחנו נמשיך להיות גאים באבא שלנו, נשיאה השמיני של מדינת ישראל. וכל האומה הישראלית לאורך דורותיה תמשיך ותדע שהמשפט הזה הוא לא משפט על פי שניים עדים", אמר הבן מחוץ לאולם בית המשפט.

"זה לא שייך למוסר הישראלי ששופטים על פי התחושות שלהם מכריעים הכרעה, ואנחנו נמשיך ונלך בקומה זקופה, וכל האומה לכל אורך דורותיה, תדע בעזרת השם שאבא - נשיאה השמיני של מדינת ישראל - הוא חף מפשע. אנחנו נלך בקומה זקופה ובגאווה גדולה בעזרת השם".

הבן התפרץ על השופטים: "זה לא נכון!"

הקראת הכרעת הדין התנהלה באולם 606 בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטים ג'ורג' קרא, מרים סוקולוב ויהודית שבח הקריאו את החלטתם, הפרוסה על גבי 25 עמודים, בפני הנוכחים באולם ובפני קצב, שישב על ספסל הנאשמים.

הנשיא לשעבר נשען עם ראשו על קיר האולם, התרכז בהקשבה, לעתים הסתכל על קרובי משפחתו היושבים בשורה הראשונה. לחלק מהטענות הוא הרים גבה והחליק חיוך קטן. בנו של קצב שמע את ההאשמות הקשות וזעק: "זה לא נכון, זה לא נכון".

השופט קרא פתח בתיאור הפרשה מתחילתה בפני הנוכחים באולם, בהם עשרות עיתונאים. קרא תקף את הנשיא לשעבר ואמר: "קצב נטל חלק פעיל במערך ההשמצות. הנאשם נכנס בעצמו לזירה התקשורתית". הוא המשיך, "הנאשם התלוננן על כך שמשפט התנהל בתקשורת אך הוא הצטרף אליה גם כאשר זימן אותם לנאום שנשא, כך שלא ניתן להגיד שהוא לא השתתף".

"היועץ המשפטי לממשלה ומשרד המשפטים מעולם לא חשבו שהנאשם חף מפשע", הוסיף. השופט קרא המשיך ותקף את קצב ופרקליטיו על התנהלותם לאורך הפרשה, גם על כך שהחליטו לבטל את הסדר הטיעון. "במהלך המשפט כולו הנאשם וסניגוריו ניסו לטעון כי לא היו דברים מעולם. אנחנו דוחים את טענת הנאשם כי יש לבטל את המשפט בשל טיעון הגנה מן הצדק", אמר השופט באופן נחרץ.

אנס פעמיים את א' ממשרד התיירות וביצע בה מעשה מגונה

סעיף האישום הראשון שנידון הוא אישום האונס של א' ממשרד התיירות. קצב, כך חושפים השופטים, טען במשפטו כי כלל לא היה במלון פלאזה - ולא בדירת המתלוננת. השופט קרא אמר: "הנאשם הכחיש וציין כי מדובר בנקמה אישית. אין להחשיד את א' בעלילה". הוא הוסיף, "אנחנו מקבלים את גרסתה של א'".

לגבי השאלה מדוע מסרה באיחור רב את התלונה על האונס אמר השופט כי א' חששה מהדלפות מפני שבעלה לא ידע על המקרה. "העדויות של א' שוללות את טענת הנאשם", אמר קרא. "כל הטענות של המתלוננת סותרות את האפשרות כי אלו דברים שהמציאה מאוחר יותר ,וכל התבטאותיה נוגדות את טענת הנאשם כי הייתה זו עלילה", הוסיף וציין, "הנאשם נטע בליבה של א' כי היא מלכה ואז השפיל אותה. נסיונותיו של הנאשם להוכיח כי תפקודה של א' היה לקוי התגלו כמשענת קנה רצוץ".

לגבי מקרה האונס השני עליו העידה א', אמר קרא כי "היעדר ההסכמה של המתלוננת הוכח גם הוכח. נחה דעתנו מביטויי אי ההסכמה של א', לפי דרישות החוק". בהכרעת הדין נחשפו גם חלקים מעדותה של א', אותה קיבל במלואה בית המשפט. "אני לא רוצה, אני לא מעוניינת", העידה א' כי אמרה לקצב. "ניסיתי להתנגד עם הגוף שלי", הוסיפה. לאחר הצגת הציטוטים אמר השופט קרא כי "נפסק שכשאישה אומרת 'לא!' מדובר באי הסכמה".

לאורך המשפט הציגו פרקליטיו של קצב בפני בית המשפט "מכתב אהבה" שכתבה, כביכול, א' לקצב. אך השופט קרא סתר את הדברים: "המכתב אותו כתבה א' בנוגע לרצונה להערכתה לנאשם נכתב בלחצו של הנאשם. עדותה של א' מהימנה עלינו לחלוטין, תשובותיה היו ספונטניות. עדות קצב זרועה בשקרים".

קרא תקף את קצב בחריפות כמעט חסרת תקדים. "לשיא הגיע כשעשה שימוש ציני באביו המנוח", אמר. "הנאשם העלים מסמכים שהתגלו רק בחקירה הנגדית. גרסת הנאשם הייתה שקרית!".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשייגזר עונשו של קצב? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט  

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

הנשיא לשעבר קצב הורשע באונס ועבירות מין

הכרעת הדין המלאה

העולם בהלם: הנשיא הישראלי אנס

התובעת במשפט: "זה לא יום שמח"

משפחת קצב: "נמשיך להילחם"

הפגנות נגד קצב מחוץ לבית המשפט

א' מבית הנשיא: "מאושרת מההחלטה"

כתב האישום: מדינת ישראל נגד משה קצב