"ברית אינטרסים". ארביב ופינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
הקצין והרב, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

הסערה נמשכת: בעקבות פרסום פרטי הפרשה שמטלטלת את צמרת המשטרה, שבמסגרתה חשוד ניצב מנשה ארביב בקבלת טובות הנאה ממקורביו של הרב יאשיהו פינטו, מותחים קציני משטרה בכירים בדימוס ביקורת חריפה על הקשרים בין אנשי חוק לחצרות הרבנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי ניצב בדימוס סנדו מזור, לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, מדובר בתופעה פסולה שיש למגר אותה. "אני סולד מהתופעה הזאת, ככל שקצינים הולכים לבאבות ולרבנים - כך הסלידה שלי גדולה יותר".

"ברור שמיעוט כנראה עושה את זה מטעמים של אמונה בעוד שאחרים כדי לצבור כוח והשפעה", אמר מזור. "אני לא זוכר פרשה כל כך חריגה בתולדות המשטרה, אולי המביכה ביותר אי פעם בצמרת המשטרה ואני מקווה שלא תהיה חמורה כמוה".

מזור הופתע מהתנהלותו של ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433 שמוכר במשטרה כקצין מוערך. "הוא זכה להערכה מבצעית, אני לא יכול בכלל להעז לחשוב בכיוון הזה עליו, המפכ"ל נהג נכון כשקיבל את בקשתו לצאת לחופשה".

"הדברים מחייבים בדיקה", יוסי סדבון (צילום: חדשות 2)
"הדברים מחייבים בדיקה", יוסי סדבון | צילום: חדשות 2

"התחלה של מדרון חלקלק"

ניצב בדימוס יוסי סדבון, ששימש כראש אגף החקירות במשטרה והיה מפקדו של ניצב מנשה ארביב שנמצא במרכז הפרשה, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הפרשה פוגעת פגיעה קשה בתדמית המשטרה. "ארביב היה קצין טוב ומשקיע, גם אם יש ראיות אני צריך לקבל תגובה מהצד השני ולראות את ההסדרים, הדברים האלה מחייבים בדיקה והוכחה", אמר סדבון. "עכשיו צריך להסיר את הצל הזה, אם זה יהיה אפשרי".

"התחלה של מדרון חלקלק", בורובסקי (צילום: פלשא 90, מרים אלשטר)
"התחלה של מדרון חלקלק", בורובסקי | צילום: פלשא 90, מרים אלשטר

ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, לשעבר יועץ במשרד מבקר המדינה ומפקד המחוז הצפוני של המשטרה, הדגיש כי קשר בין רבנים לקצינים עשוי להפוך לעיתים להכרחי. "אלה יחסי עבודה מחוייבים למציאות מתוקף מעמדם של הרבנים כאנשים מרכזיים בקהילה", הדגיש בורובסקי. "כל קשר שיש בו משום קבלת טובת הנאה ואינו מדווח הוא התחלה של מדרון חלקלק".

"האם שוטר הוא אזרח שרשאי לקבל את ברכת הרב? - ודאי שכן", שאל בורובסקי ומיהר לענות. "שרטוט הגבולות הוא הנקודה העיקרית, יש נהלים גם לגבי איסור קיום פגישות עם רבנים".

ניצב ארביב דוחה את החשדות: "עלילת שווא"

אמש, זמן קצר לאחר פרסום פרטי הפרשה, טען ניצב ארביב כי "מדובר בעלילת שווא ופגיעה בשמי הטוב". ארביב נפגש עם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וביקש לצאת לחופשה בעקבות החקירה שנפתחה נגדו במחלקה לחקירות שוטרים.

"אני מאמין כי הבדיקה תבוצע במהירות וביעילות וכי בסופה כאשר יגיעו לחקר האמת ינוקה שמי באופן מוחלט", אמר ארביב בסוף הפגישה. המפכ"ל דנינו נענה לבקשתו של ארביב והנחה את ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, להחליף אותו בתפקידו, עד שתתבהר מידת מעורבותו בפרשה.

פרשת "הרב והניצב" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות