תפנית נוספת בתיק המשפטי הפתלתל (צילום: חדשות 2)
ארביב ופינטו. ארכיון | צילום: חדשות 2

"הפרשה החמורה" נחשפת - בחלקה: מידע שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מעלה חשד כי ראש להב 433, ניצב מנשה ארביב, קיבל טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו ואנשיו לאורך תקופה ממושכת. כך הותר הבוקר (ה') לפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש זימן מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו את ניצב ארביב לשיחה בלשכתו בתל אביב. בתום הפגישה סוכם בין השניים שניצב ארביב ייצא לחופשה עד שתסתיים הבדיקה בעניינו. ההחלטה התקבלה מאחר והיה ברור שבתפקיד הרגיש של ראש להב 433 ולנוכח הפרסומים על החשדות והטענות נגדו, אין זה ראוי שהוא ימשיך בעבודתו, הגם שכלל לא בטוח בשלב הזה אם יש ביסוס לטענות האלו.

"טוב יהיה אם ניתן לרשויות המוסמכות למצות את פעולתן בטרם נחרוץ גורלו של אדם", אמר המפכ"ל אמש. "המשטרה אינה מתפשרת על ערכים ועקרונות, אולם יש לזכור כי מדובר בשלב מוקדם של הבדיקה וחזקת החפות עומדת גם לקצין משטרה".

ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
ניצב מנשה ארביב. ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ארביב מצדו מכחיש בתוקף את הדברים המיוחסים לו לכאורה ואמר בתום הפגישה עם המפכ"ל כי מדובר בעלילת שווא ובפגיעה בשמו הטוב. "אני מאמין כי הבדיקה תבוצע במהרה וביעילות, וכי בסופה יגיעו לחקר האמת ושמי ינוקה באופן מוחלט".

בעקבות המידע החדש שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה, הורה יהודה וינשטיין לעכב את הטיפול בטיוטת כתב האישום נגד פינטו והעביר את כל החומר למחלקה לחקירת שוטרים. הטיפול במידע מוגדר כעת כבדיקה, אבל בפועל נעשות כל פעולות החקירה הנדרשות, כולל גביית עדויות של עדים ואיסוף חומרים אחרים.

בימים האחרונים נגבו עדויות מטעם הרב פינטו ופרקליטיו. העדים הביאו עימם חומרים למשרדי המחלקה לחקירת שוטרים בהר חוצבים בירושלים. כמה מהם אף הגיעו מארצות הברית.

עפ"י החשד: טובות הנאה

במידע שהעביר הרב פינטו לפרקליטיו, עורכי הדין אלי זוהר ורועי בלכר - אותו מידע שהועבר לווינשטיין - נטען כי ניצב ארביב, בנו ובני משפחה נוספים קיבלו טובות הנאה לאורך תקופה ממושכת. אלא שעל פי החלטת בית המשפט לא ניתן לפרט את מהות טובות ההנאה האלו.

הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
העביר את המידע. הרב פינטו, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

המידע הועבר לחוקרי המחלקה לחקירת שוטרים, כולל מעורבות לכאורה של כמה קציני משטרה נוספים וזוטרים יותר, אולם בשלב הזה לא התגבשו ראיות שמבססות חשד כלשהו נגד אותם קצינים.

רק אם המידע יאומת - הבדיקה תהפוך לחקירה

ניצב ארביב מכהן באחד התפקידים הרגישים ביותר במשטרה, ומתוקף תפקידו הוא אחראי לכל יחידות החקירה הארציות - היחידה לחקירות הונאה, היחידה לחקירות בינלאומיות, היחידה למאבק בפשיעה כלכלית והיחידה לאיתור ותפיסת גנבי רכב. בתפקידו הקודם הוא כיהן כנציג המשטרה בוושינגטון ונטען שגם שם שמר על הקשרים ההדוקים עם הרב פינטו ואנשיו.

דנינו, ארכיון (צילום: אור מני, פייסבוק משטרה)
"לא מדובר בטלטלה". המפכ"ל דנינו | צילום: אור מני, פייסבוק משטרה

רק אם יאומת המידע שהועבר מטעם הרב פינטו, תהפוך הבדיקה לחקירה וניצב ארביב יזומן לחקירה באזהרה. במשטרה נערכים גם לאפשרות שהמידע המפליל נגד ניצב ארביב יבוסס בראיות, ובמקרה כזה הוא כנראה יושעה מתפקידו. במשטרה ביקשו להדגיש, נוכח פרסומים בעניין, כי לא נמצא בסיס לחשד לעבירות פליליות מצד תת ניצב אפי ברכה.

חבר קונגרס ניסה להשפיע על החקירה?

במקביל לחקירה בישראל, מתנהלת כבר תקופה ממושכת חקירה של ה-FBI בארה"ב, בעקבות תלונה שהגיש שם הרב פינטו על כך שמנסים לסחוט אותו. הרב פינטו טען כי גורמים מטעמו של חבר הקונגרס מייקל גרים עומדים מאחורי הסחיטה.

ברבות הימים התמקדה החקירה האמריקנית בחשדות שהועלו נגד חבר הקונגרס גרים, והרב פינטו הפך להיות עד מוגן מטעם ה-FBI. אחת הטענות שמעלים אנשיו נוגעת לתמיכתו הבלתי מסוייגת של גרים בישראל ולקשריו עם ראשי תנועת הליכוד בארץ.

על פי אותה טענה, מנסה גרים להפעיל את השפעתו כך שהחקירה הישראלית תפגע בפינטו ובעקיפין תפגע בחקירת ה-FBI נגדו, מכיוון שהדבר יקשה על פינטו להעיד בארה"ב.

מה היא יחידת להב 433?

יחידת להב 433 עלייה פיקד ניצב ארביב במהלך ביצוע העבירות לכאורה, מוגדרת כיחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן. היחידה הוקמה לראשונה בתחילת שנת 2008 ומטה היחידה שוכן בעיר לוד.

עם יציאתו של ארביב לחופשה, החליט המפכ"ל דנינו למנות את ראש אגף חקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי כמפקדה הזמני של היחידה. יצחקי צפוי לעמוד בראש היחידה עד שיוחלט האם להעמיד לדין את ארביב או לחלופין לזכות אותו מכל החשדות.

"הפרשה החמורה" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות