חבר הקונגרס האמריקני מייקל גרים (צילום: AP)
מייקל גרים | צילום: AP

הפרשה שמטלטלת את צמרת המשטרה לא נעצרת בישראל ומתגלה כחוצת יבשות. מעורבים בה בכירים במשטרה, רבנים ואפילו חבר קונגרס אמריקני בשם מייקל גרים - שבמסגרת חקירה של ה-FBI בעניינו הפך הרב פינטו לעד מוגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל לחקירה בישראל, מתנהלת כבר תקופה ממושכת חקירה של ה-FBI, בעקבות תלונה שהגיש הרב פינטו בארה"ב על כך שמנסים לסחוט אותו. הרב פינטו טען כי גורמים מטעמו של חבר הקונגרס מייקל גרים עומדים מאחורי הסחיטה.

ברבות הימים התמקדה החקירה האמריקנית בחשדות שהועלו נגד חבר הקונגרס גרים, והרב פינטו הפך להיות עד מוגן מטעם ה-FBI. אחת הטענות שמעלים אנשיו של הרב נוגעת לתמיכתו הבלתי מסויגת של גרים בישראל ולקשריו עם ראשי תנועת הליכוד בארץ. על פי אותה טענה, מנסה גרים להפעיל את השפעתו כך שהחקירה הישראלית תפגע ברב פינטו ובעקיפין תפגע בחקירת ה-FBI נגדו.

בהקשר הזה הוזכר שמו של שר לשעבר בממשלת ישראל, שעל פי הנטען פעל מטעמו של גרים וניסה לשכנע לכאורה את הרב פינטו שלא להעיד נגדו.

גרים, חבר קונגרס צעיר מהמפלגה הרפובליקנית מייצג את האזורים סטטן איילנד וברוקלין שבעיר ניו יורק. הוא ידוע כאחד המתנגדים הקולניים ביותר של הנשיא ברק אובמה. בעברו היה איש FBI, איש עסקים, עורך דין ולוחם מארינס ששירת במלחמת המפרץ.

הרב יאשיהו פינטו, ארכיון (צילום: AP)
הרב יאשיהו פינטו, ארכיון | צילום: AP

גייס תרומות שלא כחוק

בקיץ 2011 ביקר גרים בישראל, ואז התחבר לכאורה לגורמים ישראלים ולאנשי ציבור בעלי השפעה בניו יורק. יחד איתם, פעל נגד מדיניות החוץ של משטר אובמה, עם דגש על ההתנהלות במזרח התיכון שהוגדרה "כושלת". באחד ממהלכיו הראשונים בנושא, גרים דרש מהנשיא לבלום העברת 50 מיליון דולר לרשות הפלסטינית משום שהמהלך "נוגד את עמדתה של ישראל".

במקביל לטענות של הרב פינטו אודותיו, חוקר ה-FBI פרשת גיוס תרומות אסורות של גרים לקראת בחירתו לקונגרס בשנת 2010, על פי התקשורת האמריקנית, חלק מהתרומות הגיעו מגורמים רבניים או ישראלים.

גרים בן ה-40, נבחר לקונגרס בשנת 2010 כשהוא נתמך על ידי קהילות יהודיות בניו יורק ובקהילה שבה הוא נולד בברוקלין. הוא גדל ברובע קווינס בעיר ולמד בבית ספר קתולי. על פי הפרסומים בארה"ב, גרים היה סוכן סמוי של ה-FBI, שפעל נגד משפחות הפשע האיטלקיות. עם השנים עלו טענות נגדו, שלפיהן המשיך להחזיק בקשר עם אותן המשפחות גם לאחר שפרש מהסוכנות הפדרלית.

"הפרשה החמורה" - הסיקור המלא:

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות