עוד הרבה לפני שנחשפה "הפרשה החמורה", נחקר הרב יאשיהו פינטו בחשד למתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה. בריאיון בלעדי לחדשות 2 שנערך בחודש ספטמבר 2013, דחה הרב את החשדות נגדו והבהיר שמדובר היה ב"עזרה לחבר" ובאי הבנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגיל צעיר זכה הרב פינטו למעמד של אדמו"ר. עשרות מוסדות תורניים, עמותות חסד וצבא של מאמינים הולכים אחריו לכל מקום. אלא שהדברים החלו להשתבש כשגורמים עברייניים, שהצליחו להסתנן לחצרו של הרב, ניסו לסחוט אותו בשורה של חשדות וחקירות נגדו בישראל.

"אם אדם רוצה שהכל יהיה נוח כמו שהוא רוצה ופתאום זה לא קורה - זה ישתבש", אמר הרב פינטו בריאיון הבלעדי לפני כארבעה חודשים. מאות אלפי שקלים, זה הסכום שעל פי החשד העבירה רעייתו של הרב פינטו לרעייתו של תת-ניצב אפרים ברכה. על כך כנראה אין עוררין, אבל כאן בדיוק מתפצלות הגרסאות: הרב פינטו טוען שמדובר היה בסיוע לחבר ולא בשוחד. במשטרה טוענים מנגד, כי בתמורה לכסף ביקש הרב מידע על חקירה שמתנהלת נגדו בחשד לאי-סדרים בעמותה שבראשה עמד.

"הכל היה על פי חוק"

"יש חוסר הבנה גדול למה שהיה", המשיך הרב פינטו. "אולי לאט לאט זה יתבהר ויבינו. הכל היה על פי חוק. שוחד אסור לתת. זו עבירה חמורה בתורה. לא רק שוחד אסור לתת. אסור להגיד לאדם 'תיקח דבר שיזרז אותך לעשות את הצדק איתי'".

בתגובה על השאלה מדוע שאדם שהיה ידידו הקרוב יתלונן על חשד לעבירה שכזו, ענה הרב: "לא ניכנס לזה. אנחנו מתפללים עליו ערב יום כיפור, שהקדוש ברוך הוא יעזור לו ויושיע אותו. מה יותר גדול מלומר בערב יום כיפור שאנחנו סולחים". הרב הדגיש: "אנחנו לא מתכוננים לשנות את דרכינו. כל אדם שנוכל לתת לו עזרה - ניתן לו. רק נדאג לדווח על זה יותר טוב ונחתים אותו על נייר".

"הפרשה החמורה" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות