פחות מיממה לאחר שהותרה לפרסום, התייחסו היום (ה') לראשונה מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', לפרשה שבמסגרתה חשד כי מפקד יחידת 443 קיבל לידיו טובות הנאה מחצרו של הרב יאשיהו פינטו. "מי שלא יעמוד בנורמות - לא יהיה במשטרה", הבהירו השניים והדגישו כי הנושא עדיין בבדיקה. את דבריו של המפכ"ל העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הגעתי ליחידה 443 בהמשך לפרסומים שהיו בימים האחרונים, במטרה לבוא ולחזק את קציני ושוטרי היחידה", אמר המפכ"ל בפתח דבריו. "היחידה הזו עוסקת במשימות חיוניות ברמה הלאומית וחשוב מאוד לוודא שהיחידה הזו תמשיך לעשות את עבודתה נאמנה".

דנינו המשיך והתייחס להודעה כי ניצב מנשה ארביב, מפקד 443, ייצא לחופשה בעקבות הבדיקה, והבהיר כי המהלך נעשה ביוזמתו. "ניצב ארביב, הוא קצין עתיר זכויות בפני עצמו", הדגיש המפכ"ל, "נפגשתי איתו אמש והודעתי לו על הבדיקה שנעשית במח"ש ועל החשדות. אחרי ששמע את דברי הוא ביקש מיוזמתו לצאת לחופשה כדי להוכיח את חפותו, אני מאחל לו ברמה האישית שיצליח לעשות זאת".

מפכ"ל המשטרה ציין כי ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן וראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל כי יעשו את הבדיקה הנדרשת מהר ככל הניתן. "שכולנו נזכור, זה עדיין מוקדם, זה שלב שמוגדר עדיין בדיקה לא חקירה", אמר דנינו. "אני רוצה לציין שמשטרת ישראל היא משטרה של 30 אלף קצינים, שוטרים ומפקדים שעושים מלאכת קודש, עבודה מצוינת".

בתום נאומו נפגש המפכ"ל נפגש עם קציני יחידת החקירות המובחרת 443, שוחח איתם וחיזק את ידיהם בעקבות הטלטלות האחרונות.

"ברית אינטרסים". ארביב ופינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות)
הקצין והרב, ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90, חדשות

זמן קצר לאחר מכן, סיפק גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' את עמדתו בפרשה.

"יש קשר מובנה בין מפקדי מחוז לבין אישי ציבור ורבנים באזורים שעליהם הם מופקדים, השאלה היא היכן עוברים הגבולות", אמר אהרונוביץ'. "אנחנו חידדנו את הנהלים בעניין הזה לפני כשנתיים וגם הורדנו הנחיות: נוכחות שוטרים על מדים במקומות כמו חצרות רבנים - זה עניין לא אתי ויש להימנע מכך".

בהמשך, הבהיר השר בנחרצות את עמדתו באשר לעתידו של ניצב ארביב במשטרה במקרה שיורשע. "שוחד הוא שוחד הוא שוחד", אמר אהרונוביץ'. "כל מי שמפר נורמות של ארגון של קצינים ושוטרים - אין לו מקום בו. אם מישהו מבצע עבירה, הנזק הוא ארגוני. אני לא אגבה, ולא אחפה במקרים כאלה. אם הוא יורשע - יום אחד הוא לא יישאר במשטרה.

 

השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ (צילום: חדשות 2)
"קצין שפוגש רב על מדים - לא אתי". אהרונו | צילום: חדשות 2

ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

אמש הותר לפרסום כי מידע שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מעלה חשד כי ראש להב 433, ניצב ארביב, קיבל טובות הנאה מהרב יאשיהו פינטו ואנשיו לאורך תקופה ממושכת. זמן קצר לאחר הפרסום, טען ניצב ארביב כי "מדובר בעלילת שווא ופגיעה בשמי הטוב". ארביב נפגש עם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו וביקש לצאת לחופשה בעקבות החקירה שנפתחה נגדו במחלקה לחקירות שוטרים.

"אני מאמין כי הבדיקה תבוצע במהירות וביעילות וכי בסופה כאשר יגיעו לחקר האמת ינוקה שמי באופן מוחלט", אמר ארביב בסוף הפגישה. המפכ"ל דנינו נענה לבקשתו של ארביב והנחה את ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, להחליף אותו בתפקידו, עד שתתבהר מידת מעורבותו בפרשה.

הבוקר מתחו קציני משטרה בכירים בדימוס ביקורת חריפה על הקשרים בין אנשי חוק לרבנים. לדברי ניצב בדימוס סנדו מזור, לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, מדובר בתופעה פסולה שיש למגר. "אני סולד מהתופעה הזאת, ככל שקצינים הולכים לבאבות ולרבנים - כך הסלידה שלי גדולה יותר", אמר.

פרשת הרב והניצב: מי נגד מי?
פרשת הרב והניצב: מי נגד מי? | צילום:

"ברור שמיעוט כנראה עושה את זה מטעמים של אמונה בעוד שאחרים כדי לצבור כוח והשפעה", הוסיף מזור. "אני לא זוכר פרשה כל כך חריגה בתולדות המשטרה, אולי המביכה ביותר אי פעם בצמרת המשטרה ואני מקווה שלא תהיה חמורה כמוה".

פרשת "הרב והניצב" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות