ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
ישוב לעבודה? ניצב מנשה ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לאחר שהודיע על יציאה לחופשה, ניצב מנשה ארביב, החשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו - הודיע כי יחזור לעבודה כבר בשבוע הבא. פרקליטו של ארביב, עו"ד גדעון פישר, מסר הערב (ה') כי מרשו צפוי לשוב לעבודתו כמפקד יחידת להב 433 במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ניצב מנשה ארביב הוא אחד הקצינים המוערכים ביותר במשטרה", מסר הפרקליט. "ארביב מכהן כיום בתפקיד הרגיש ביותר כמפקד יחידה להב 433. מאחורי ניצב ארביב שורה ארוכה של הצלחות מודיעיניות וחקירתיות. התפקיד שאליו מונה לפני כחצי שנה ממחיש את ההערכה והאמון שלהם הוא זוכה ממפכ"ל המשטרה והשר לביטחון הפנים".

עוד ציין עו"ד פישר: "לעניין סוגיית הרב פינטו, אין אנו מעוניינים לפגוע בהליך הבדיקה. ניצב ארביב סומך על מערכת אכיפת החוק ומכבד את הליך הבדיקה. את הפרטים נביא לפני הצוות שעוסק בבדיקת העניין".

פינטו: קיבלתי מידע על הולילנד (צילום: חדשות 2)
פינטו: קיבלתי מידע על הולילנד | צילום: חדשות 2

האם הרב פינטו ניסה לשחד קצין נוסף?

במקביל, נחשף הערב במהדורה המרכזית כי הפרקליטות התכוונה להאשים את פינטו בניסיון לשחד קצין נוסף. לפי טיוטת האישום נגדו, הודיע הרב לבכיר, בדרגת סנ"צ, כי יעניק לבתו מתנת נישואין של עשרות אלפי דולרים - אך הוא סירב.

יחד עם זאת, טוען פינטו, הציע הבכיר דרכים חלופיות לקבלת המתנהלפי טיוטת כתב האישום, שהיתה אמורה הפרקליטות להגיש נגד הרב יאשיהו פינטו, הוחלט להאשים את פינטו בכפוף לשימוע בניסיון לשחד קצין נוסף במשטרה בדרגת סגן ניצב, ששירת ביחידה מובחרת ורגישה.

לפי הודעת השימוע שנשלחה לרב, פינטו התכוון להביא לחתונת בתו של הקצין הבכיר מתנה לא שגרתית - סכום של אלפי דולרים. הקצין נבהל ואמר כי אינו יכול לקבל מתנה בסדר גודל כזה. במסגרת החומר שהועבר לאחרונה לפרקליטות טוען הרב פינטו כי אמנם אותו סגן ניצב סרב לקבל את מעטפת הדולרים, אך מצא דרך יצירתית אחרת לקבל את המתנה.

מה באשר לקצין שאיתו החלה הפרשה תנ"צ ברכה? הרב פינטו חזר וטען, כי הכסף שהעביר לתנ"צ אפרים ברכה היה חלק ממסכת גדולה של כספים ומתנות שנתן לו. אולם, לפי בדיקת המשטרה מדובר היה בטענות שקריות.

יחד עם זאת, במסגרת החומר החדש שהועבר לפרקליטות לפני מספר ימים, הרב פינטו טוען כי אותו ברכה הדליף לו מידע מחקירות רגישות ביותר. לדברי הרב, שמע ממנו, בין היתר, על החקירה הסמויה בפרשת הולילנד בה מואשם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

עוד טען פינטו כי תנ"צ ברכה הגיע אליו לפגישה, ובדלת פגש את ראש עיריית חדרה לשעבר חיים אביטן. לדברי פינטו, בפגישתם המשותפת גילה לו ברכה כי אביטן עומד להיעצר בעוד כמה ימים. בנוסף, אמר הרב, כי ברכה הדליף לו אז על גל מעצרים צפוי גם בעיריית אשדוד.

"רוצים לתת לך 200". פינטו, ארכיון (צילום: AP)
העביר מתנות וכספים? ארכיון | צילום: AP

האם פינטו יצליח לחלץ עצמו באמצעות ארביב?

האם לאחר כל זה הרב פינטו עשוי לצאת בלי כל אישום? במוקד הפרשה ויכוח בין פרקליטי הרב פינטו למשרד המשפטים. בהסכם חתום בין סגן ראש מח"ש משה סעדה, פרקליט המדינה שי ניצן ועורכי הדין אלי זוהר ורועי בלכר נכתב: "אם יוחלט לעבור לחקירה גלויה פלילית נגד ארביב, נתאם אתכם הסכמות לגבי התהליך".

במשרד המשפטים יאמרו מול ההסכם, כי נושא ארביב אינו קשור לתיק הקודם הגדול של הרב פינטו. אולם עורכי הדין זוהר ובלכר יטענו כי הם מחזיקים את ידם על תיק ארביב. טיוטת האישום לרב פינטו מייחסת בין השאר מתן שוחד הלבנת הון שיבוש הליכים ואיום על קצין.

מדובר בתיק מוצק, הן לדעת המשטרה והן לדעת משרד המשפטים. מנגד, ניצב מנשה ארביב ייאלץ לספק הסברים טובים, שלטענתו יש לו כאלה. לא ברור עתה האם הרב פינטו יצליח לחלץ עצמו באמצעות ארביב.

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם

 פרשת "הרב והניצב" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות