צפו: חרדים הציתו ניידת משטרה באשדוד (צילום: עופר אשטוקר, אשדודנט)
החשודים בביהמ"ש | צילום: עופר אשטוקר, אשדודנט

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום  (ו') כתבי אישום נגד 13 חרדים שנעצרו אמש במהלך הפגנה סוערת בכניסה לעיר אשדוד. בית משפט השלום בעיר האריך את מעצרם של כל הנאשמים על למוצאי שבת, אז ייערך דיון נוסף בעניינם. בשיחה עם חדשות 2 Online הבהיר דובר משטרת לכיש: "נמשיך ונפעל באפס סבלנות כלפי מי שמפרים את הסדר ונמצה איתם את הדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מדובר בהפגנה שהתפתחה באופן צפוי להתפרעות המונית", נכתב בבקשת המעצר, "תוך הפרה בוטה של הסדר הציבורי, הפרעה קשה לתנועה, תוך אי ציות להוראות השוטרים אשר ניסו לפזר את ההתקהלות, קללות ומילות גנאי שנקראו לעברם, תקיפתם והשלכה של מזון, צואה ואבנים לעברם, תוך גרימת נזק לכלי רכב משטרתיים".

"המשיבים בהתנהגותם התנהגו באופן המאיים ופוגע בשלטון החוק והסדר הציבורי, תוך פגיעה פיזית באנשי אכיפת החוק, באופן המעיד על מסוכנות ברורה".

מכל האמור לעיל עולה כי לא ניתן להסתפק במקרה זה בחלופת מעצר, שלא ניתן לתת במשיבים אמון בסיסי שיקיימו תנאיה של חלופת מעצר כלשהי ועל כן יש להורות על מעצר המשיבים עד תום ההליכים המשפטים נגדם.

במהלך העימותים אמש באשדוד חסמו עשרות מפגינים את הכניסה הדרומית לעיר ואף יידו אבנים וניסו לתקוף שוטרים. 13 החרדים נאשמים בהתקהלות אסורה וכן בהכשלת והעלבת שוטרים. "המשטרה רואה בחומרה כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי, ובוודאי בכניסה לעיר מרכזית וגדולה כמו אשדוד", הוסיף דובר משטרת לכיש, פקד ליאור בן-סימון.

בתוך כך תבקש המשטרה להאריך את מעצרם של שני חשודים נוספים שנעצרו אתמול במהלך ההפגנות הסוערות בירושלים. תשעה חשודים נוספים צפויים להשתחרר בתנאים מגבילים וארבעה חשודים שוחררו כבר בשעות הלילה.

בירה רוויות מחלוקות ומתח, ארכיון (צילום: יונתן סנדל, פלאש 90)
הפגנת חרדים בירושלים | צילום: יונתן סנדל, פלאש 90

בתקרית חמורה נוספת באשדוד התגודדו אמש כמה עשרות חרדים סמוך לתחנת המשטרה בעיר ובמהלך העימותים הבעירו ניידת חונה. נזק כבד נגרם לחלקו הקדמי של הרכב, אך לא היו נפגעים. מהמשטרה נמסר כי לא נעצרו חשודים בהצתה.

בתוך כך איימו אתמול גורמים בציבור החרדי כי הפרות הסדר שנרשמו במספר מוקדים ברחבי הארץ הן רק הקדימון להפגנות נרחבות וחריפות הרבה יותר. גורמים בזרם המרכזי של החרדים הזהירו כי אם הלחץ על בני הישיבות יימשך, ההפגנות הסוערות יגיעו גם למרכז החברה החרדית. במקרה כזה, הם מזהירים, ינהרו רבבות בני אדם להפגין, ולא אלפים בודדים כפי שאירע אתמול.

עשרות מתגודדים בכניסה לביהמ"ש (צילום: אלירן חייט, חדשות 2)
עשרות מתגודדים בכניסה לביהמ"ש | צילום: אלירן חייט, חדשות 2

במהלך מחאת החרדים אתמול נרשמו עימותים חריפים בין מפגינים לשוטרים. 26 מפגינים נעצרו במוקדי המחאה השונים ברחבי הארץ. בית משפט השלום בעיר החליט להאריך היום את מעצרם של שניים מהחשודים. אחד מהעצורים נשלח למעצר בית, ומעצרו של החשוד השני הוארך עד ליום שני - אז יוגש נגדו כתב אישום.

הרוחות בהפגנה בכניסה לירושלים התלהטו אתמול, לאחר שכ-300 מפגינים החלו להתעמת עם השוטרים. אלה התיזו לעברם מים מזרנוקים וההמון פצח בריקודים ובקריאות מחאה. "למה מקימי המדינה צריכים לקבל מכות על זה שהם מגדלים את ילדיהם בדרך אבותיהם?", קרא אחד ממשתתפי המחאה.