מבעירים את הרחובות: אלפי חרדים הפגינו היום (ה') בירושלים, אשדוד ותל אביב נגד "גזירת הגיוס" של בג"ץ והקפאת התשלומים לישיבות. במהלך המחאה נרשמו עימותים בין מפגינים לשוטרים. 26 מפגינים נעצרו במוקדי המחאה השונים ברחבי הארץ ושניים נפצעו קל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אף אחד חרדי לא תולה דגל ישראל אף חרדי לא שמח ביום העצמאות", זעק אחד המפגינים בירושלים, "יש לנו שלטון שמצפצף על חוק התורה. לקחו את בחורי הישיבות, את הקודש קודשים. לא אנחנו לא הולכים לצבא, אנחנו לא נלך לצבא, נשב בכלא. עבראו את האינקוויזיציה, עברנו את היטלר, נעבור גם את המדינה". 

הרוחות בהפגנה בגשר המיתרים בירושלים התלהטו, לאחר שכ-300 מפגינים החלו להתעמת עם השוטרים. אלה התיזו לעברם מים מזרנוקים וההמון פצח בריקודים ובקריאות מחאה. 11 מפגינים נעצרו. "למה מקימי המדינה צריכים לקבל מכות על זה שהם מגדלים את ילדיהם בדרך אבותם?", קרא אחד ממשתתפי המחאה.  

ברחוב כנפי נשרים בעיר ניסו כמה עשרות חרדים לחסום את הכביש בפחי אשפה. כוח משטרה שהגיע למקום, מנע בעדם ועצר שניים מהמפגינים. גם בבית שמש התלקח מוקד של מחאה, כשעשרות חרדים ניסו לחסום את כביש 38. המשטרה עצרה שני חשודים.  

מפגינים הציתו ניידת משטרה

החרדים יצאו לרחובות למחות על הגיוס גם באשדוד. עשרות מפגינים נשכבו על הכביש בכניסה הדרומית לעיר וחסמו אותו. העימות החריף, כשבשלב מסויים מפגינים שהתאספו סמוך לתחנת המשטרה הציתו ניידת. נזק כבד נגרם לחלקה הקדמי של ניידת המשטרה, אך לא היו נפגעים. 

במהלך העימותים באשדוד נפצעו שניים באורח קל, ו-8 נעצרו לאחר, שלפי החשד, יידו אבנים ותקפו שוטרים. 

בבני ברק ניצת מוקד מחאה נוסף כשעשרות מפגינים התאספו ליד צומת קוקה קולה וחסמו את כביש 4 מדרום לצומת מורשה. המשטרה עצרה שלושה חשודים.

בצל המשבר, חוק הגיוס אושר בוועדת השרים (צילום: עדי שוורצמן, חדשות 2)
החרדים מחו: "נלך לכלא" | צילום: עדי שוורצמן, חדשות 2

החלטת בג"ץ בנושא בתחילת השבוע עוררה זעם רב בקרב הנהגת הציבור החרדי. "צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו לרדיפת עולם התורה תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש", טענו בש"ס בעקבות הפסיקה בסוגיה. 

הבוקר, לאחר התייעצות דחופה הנחה לפיד את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים הנמצאים במשרד החינוך ומיועדים לתלמידי הישיבות, וזאת על מנת למלא אחר פסיקת בית המשפט.

שיבושים קשים צפויים בירושלים, ארכיון (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
המשטרה עצרה 13 מפגינים | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

במקביל, פועל משרד החינוך בשיתוף עם משרד הביטחון כדי לפצל את רשימות תלמידי הישיבות, ולהפריד מתוכם את אלה שגיוסם נדחה החל מחודש אוגוסט האחרון. רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר את הכספים של בני הישיבות, שאינם נכללים בפסיקת בג"ץ.

בג"ץ: אין גיוס, אין תקציבים

הסערה החלה בהחלטת בג"ץ השבוע, לפיה בני ישיבות שלא התגייסו מאז אוגוסט 2013 יחוייבו להתייצב בלשכות הגיוס, ולא - הישיבות בהן הם לומדים לא יקבלו תקציבים ממשרד החינוך. כך לפחות ייעשה עד שגיוס בני הישיבות יהפוך להיות מעוגן בחוק שיוצג על ידי הכנסת.

בית המשפט העליון, בראשותו של הנשיא אשר גרוניס, קיבל את העתירה של התנועה לאיכות השלטון וקבע, בדעת רוב של שמונה שופטים, מול שופט אחד שהתנגד.

החלטת בג"ץ נוגעת לתלמידי ישיבות שקיבלו צווי גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013. מאז ש"חוק טל" פג, לא קיים נכון להיום הסדר בחוק לגיוס מוסדר לבני ישיבות הפטורים משירות בצה"ל. ההחלטה הנוכחית מסדירה באופן זמני את גיוסם של בני הישיבות. 

בהכנת הכתבה השתתפו: יוסי זילברמן, תמיר סטיינמן ועזרי עמרם