חוק הגיוס יידחה שוב (צילום: רויטרס, חדשות)
אין גיוס? אין תקציב. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בג"ץ קבע היום (ג') כי בני ישיבות של התגייסו מאז אוגוסט 2013 יחוייבו להתייצב בלשכות הגיוס, ולא הישיבות בהן הם לומדים - לא יקבלו תקציבים ממשרד החינוך. כך לפחות ייעשה עד שגיוס בני הישיבות יהפוך להיות מעוגן בחוק שיוצג על ידי הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט העליון, בראשותו של הנשיא אשר גרוניס, קיבל את העתירה של התנועה לאיכות השלטון וקבע, בדעת רוב של שמונה שופטים, מול שופט אחד שהתנגד. החלטת בג"ץ נוגעת לתלמידי ישיבות שקיבלו צווי גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013.

מאז ש"חוק טל" פג, לא קיים נכון להיום הסדר בחוק לגיוס מוסדר לבני ישיבות הפטורים משירות בצה"ל. ההחלטה הנוכחית מסדירה באופן זמני את גיוסם של בני הישיבות. 

"ניתן בזה צו ביניים, בניגוד לדעתו החולקת של השופט הנדל, האוסר על המשיבים (הממשלה, שר החינוך, שר האוצר והחשבת הכללית במשרד האוצר) לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים, ביחס לתלמידי מוסדות תורניים ילידי השנתונים 1994, 1995 וחציו הראשון של שנתון 1996, אשר קיבלו צו גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013, ואשר לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון", נכתב בהחלטת בג"ץ.

יעלון. יחבור לגנץ? (צילום: רויטרס, חדשות)
נגד החלטת השר. יעלון, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

יעלון החליט בדצמבר: גיוס החרדים יידחה לאפריל

קביעה זו יוצאת נגד החלטתו של שר הביטחון משה יעלון, שהודיע בחודש דצמבר על דחייה נוספת של גיוס 1,800 בני הישיבות. יעלון דחה את גיוסם של החרדים עד לחודש אפריל 2014, אלא שהחלטת בג"ץ מציגה מציאות אחרת.

גיוס החרדים נדחה כבר שלוש פעמים עד עתה, בטענה שאין טעם לגייס את בני הישיבות כשהצעת חוק אחרת מקודמת בכנסת, ולפיה החרדים יוכלו לדחות את גיוסם לגיל 21 ואף להתנדב לשירות לאומי.