רק יריית הפתיחה? אלפי חרדים הפגינו היום (ה') בערים מרכזיות ברחבי הארץ, תוך שהם חוסמים כבישים ומתעמתים עם שוטרים, במחאה על החלטת בג"ץ להקפיא את התשלומים לישיבות. הערב מאיימים גורמים בציבור החרדי כי הפרות הסדר שנרשמו היום הן רק הקדימון להפגנות נרחבות וחריפות הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שעמדו מאחורי ההפגנות ברחבי הארץ, במהלכן גם הוצתה ניידת משטרה באשדוד, הם הקיצוניים ביותר בפלג הליטאי, שחברו לעדה החרדית ולנטורי קרתא. רוב הציבור החרדי וההנהגה החרדית המרכזית נמנעו מההפגנות ואף הזהירו כי הלחץ על בני הישיבות מחזק את הגורמים הקיצוניים ברחוב החרדי.

עם זאת, הערב מזהירים גם גורמים בזרם המרכזי של החרדים כי אם הלחץ על בני הישיבות יימשך, ההפגנות הסוערות יגיעו גם למרכז החברה החרדית. במקרה כזה, הם מזהירים, ינהרו רבבות בני אדם להפגין, ולא אלפים בודדים כמו שאירע היום.

26 מפגינים נעצרו

במהלך מחאת החרדים היום נרשמו עימותים חריפים בין מפגינים לשוטרים. 26 מפגינים נעצרו במוקדי המחאה השונים ברחבי הארץ. בשעות הערב התגודדו עשרות מפגינים סמוך לתחנת המשטרה באשדוד והבעירו ניידת חונה. נזק כבד נגרם לחלקו הקדמי של הרכב, אך לא היו נפגעים.

הפגנה באשדוד (צילום: חדשות 2)
הפגנה באשדוד | צילום: חדשות 2

במהלך העימותים בעיר אשדוד היום חסמו היום עשרות מפגינים את הכניסה הדרומית לעיר - שמונה חשודים נעצרו, בטענה שהפריעו לסדר הציבורי, יידו אבנים וניסו לתקוף שוטרים. שני מפגינים נפצעו באורח קל בצומת עד הלום.

בירה רוויות מחלוקות ומתח, ארכיון (צילום: יונתן סנדל, פלאש 90)
מחאה סוערת בירושלים | צילום: יונתן סנדל, פלאש 90
מפגינים בצומת שילת (צילום: יחזקאל איטקין)
מפגינים בצומת שילת | צילום: יחזקאל איטקין

רוחות בהפגנה בכניסה לירושלים התלהטו, לאחר שכ-300 מפגינים החלו להתעמת עם השוטרים. אלה התיזו לעברם מים מזרנוקים וההמון פצח בריקודים ובקריאות מחאה. "למה מקימי המדינה צריכים לקבל מכות על זה שהם מגדלים את ילדיהם בדרך אבותיהם?", קרא אחד ממשתתפי המחאה.

בבני ברק ניצת מוקד מחאה נוסף כשעשרות מפגינים התאספו ליד צומת קוקה קולה וחסמו את כביש 4 מדרום לצומת מורשה. המשטרה עצרה שלושה חשודים.