אלימות, קריאות גנאי וגם הצתת ניידת משטרה: עשרות מפגינים חרדים נגד חוק הגיוס  ועצירת הכספים לישיבות התגודדו הערב (ה') סמוך לתחנת המשטרה באשדוד, שם, במהלך העימותים - הבעירו ניידת חונה. נזק כבד נגרם לחלקו הקדמי של הרכב, אך לא היו נפגעים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך העימותים בעיר אשדוד היום חסמו היום עשרות מפגינים את הכניסה הדרומית לעיר - שמונה חשודים נעצרו, בטענה שהפריעו לסדר הציבורי, יידו אבנים וניסו לתקוף שוטרים. שני מפגינים נפצעו באורח קל בצומת עד הלום.

ברחבי הארץ היום הפגינו אלפי חרדים בירושלים, אשדוד ותל אביב נגד "גזירת הגיוס" של בג"ץ והקפאת התשלומים לישיבות. במהלך המחאה נרשמו עימותים בין מפגינים לשוטרים. 26 מפגינים נעצרו במוקדי המחאה השונים ברחבי הארץ.

הפגנה באשדוד (צילום: חדשות 2)
שמונה חשודים נעצרו | צילום: חדשות 2

בירושלים מחו המפגינים נגד רוע הגזירה: "אף אחד חרדי לא תולה דגל ישראל, אף חרדי לא שמח ביום העצמאות", זעק אחד המפגינים, "יש לנו שלטון שמצפצף על חוק התורה. לקחו את בחורי הישיבות, את הקודש קודשים. לא אנחנו לא הולכים לצבא, אנחנו לא נלך לצבא, נשב בכלא. עבראו את האינקוויזיציה, עברנו את היטלר, נעבור גם את המדינה". 

הרוחות בהפגנה בכניסה לירושלים התלהטו, לאחר שכ-300 מפגינים החלו להתעמת עם השוטרים. אלה התיזו לעברם מים מזרנוקים וההמון פצח בריקודים ובקריאות מחאה. "למה מקימי המדינה צריכים לקבל מכות על זה שהם מגדלים את ילדיהם בדרך אבותם?", קרא אחד ממשתתפי המחאה.

שיבושים קשים צפויים בירושלים, ארכיון (צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2)
עשרות חסמו את הכניסה הדרומית לעיר | צילום: מאיר בן הרוש, חדשות 2

בבני ברק ניצת מוקד מחאה נוסף כשעשרות מפגינים התאספו ליד צומת קוקה קולה וחסמו את כביש 4 מדרום לצומת מורשה. המשטרה עצרה שלושה חשודים. החלטת בג"ץ בנושא בתחילת השבוע עוררה זעם רב בקרב הנהגת הציבור החרדי. "צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו לרדיפת עולם התורה תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש", טענו בש"ס בעקבות הפסיקה בסוגיה. 

בירה רוויות מחלוקות ומתח, ארכיון (צילום: יונתן סנדל, פלאש 90)
עימותים נרשמו גם בירושלים | צילום: יונתן סנדל, פלאש 90

הבוקר, לאחר התייעצות דחופה הנחה לפיד את החשבת הכללית במשרדו לעצור את כל הכספים הנמצאים במשרד החינוך ומיועדים לתלמידי הישיבות, וזאת על מנת למלא אחר פסיקת בית המשפט. במקביל, פועל משרד החינוך בשיתוף עם משרד הביטחון כדי לפצל את רשימות תלמידי הישיבות, ולהפריד מתוכם את אלה שגיוסם נדחה החל מחודש אוגוסט האחרון. רק משתסתיים הבדיקה ישחרר משרד האוצר את הכספים של בני הישיבות, שאינם נכללים בפסיקת בג"ץ.

בצל המשבר, חוק הגיוס אושר בוועדת השרים (צילום: עדי שוורצמן, חדשות 2)
"השלטון מצפצף על חוק התורה" | צילום: עדי שוורצמן, חדשות 2