"לא ידעתי משום דבר, המחלקה הייתה הבית שלי ונתתי את כל כולי". מנהל המחלקה לפגועי ראש בבית החולים "אלישע" ויקטור ימפולסקי (67), שם התעללו על פי החשד מטפלים במאושפזים, הכחיש בחקירתו במשטרה שידע על האירועים הקשים שתועדו במצלמה נסתרת שהציבה אחת המשפחות. מעצרו הוארך ביומיים בהסכמת סנגורו עו"ד ערן איזיק, לאחר שהשופט ציין כי קיים חשש שאם הוא ישוחרר, הוא עלול להביא לשיבוש מהלכי חקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ימפולסקי הקים את המחלקה ועובד בה יותר מ-20 שנה, לאחר שעלה מרוסיה שם עבד כרופא. "המחלקה הזאת זה הבית שלי, אני עובד 12 שעות כל יום", אמר למקורביו. "זאת שליחות עבורי ולא מקום עבודה". לדבריו, הוא היה מגיע באופן אישי בלילות כדי לערוך ביקורות פתע לצוות.

מעצרו של אחד החשודים בהתעללות (צילום: חדשות 2)
מעצר אחד הבכירים, הבוקר | צילום: חדשות 2

מאז חשיפת הפרשה, מצבו הנפשי, לטענתו, קשה מאוד. "אתמול באחת בצהריים לפני שנעצר הייתה ישיבה מאוד גדולה בבית החולים של הורים ובני משפחות עם צוות הניהול. במהלך הפגישה שארכה כשעה וחצי כל הנוכחים בלי יוצא מהכלל הרעיפו שבחים על ויקטור על הניהול התפקוד והיחס שלו לחולים - ושעה לאחר מכן הוא נעצר", אמר לחדשות 2 Online עו"ד ערן איזיק, שמייצג את ימפולסקי. "הוא מכחיש בתוקף את החשד שלפיו ידע על המעשים".

עו"ד ערן איזיק (צילום: אלכס רוזקובסקי)
עו"ד ערן איזיק | צילום: אלכס רוזקובסקי

פרקליטו התייחס גם לטענות המשפחות על סימנים כחולים שהופיעו על מספר חולים: "יש לקחת בחשבון שהם מושפעים מתרופות מדללי דם, כי הם ללא הכרה. הם נבדקים בצורה שוטפת על ידי רופאים שלא העלו חשד בשום שלב שזה כתוצאה מהתנהלות אלימה".

סדרת מעצרים בעקבות התיעוד (צילום: חדשות 2)
המעצר, הבוקר | צילום: חדשות 2

אחד ממקורביו סיפר כי ימפולסקי מזועזע מעצם המעצר: "הוא בקושי יכול להחליף מילה, הוא ממש לא מעכל - פשוט שבור לגמרי". הוא חשוד שידע על העבירות שביצעו העובדים תחתיו, ולא דיווח עליהן. עד כה נעצרו במסגרת הפרשה תשעה עובדים ומנהלים בבית החולים "אלישע".

"מצלמות? זה מפריע לנו לעבוד"

אתמול נערך מפגש טעון בין הורי המטופלים להנהלת בית החולים בניסיון להרגיע את הרוחות, אך הוא הסתיים בטונים צורמים במיוחד. "אתם ביקשתם מצלמות והשגחה - ומצד שני יש תלונות ומשטרה מכל הכיוונים. האחים לא יכולים להמשיך (לעבוד) במצב הזה", הטיח מנהל בית החולים במשפחות המטופלים במפגש. אחת האמהות השיבה לו: "למה הם לא יכולים להמשיך? כי האמת יצאה לאור וקשה להם עם האמת המרה?".

מנהל בית החולים אמר להורים כי במקום קיימת בעיה אקוטית של מחסור בעובדים: "אין לנו מספיק חברי צוות שיטפלו בחולים", הסביר. "האחים לא מצליחים לעמוד בעומס העבודה ואנחנו לא מצליחים לגייס נוספים".

לבני המשפחות היו תשובות. "יש מספיק חברות כוח אדם שיש בהן אנשים שמשוועים לעבודה", השיבה בזעם אמו של אחד המטופלים. "אפשר לפנות לחברת כוח אדם. היה צריך לעשות את זה כבר מתחילת האירועים". אם אחרת אמרה כי "התסכול הוא נוראי. אנחנו שרויים במצב קשה מאוד".

ההורים שהגיעו למחלקה הבחינו שהאחים המטפלים החלו בסוג של "שביתה איטלקית". ריקי, שבנה מטופל במחלקה לפגועי ראש, העידה על המצב הקשה בו נתקלה הבוקר, כשהגיעה לבית החולים: "אני והורים נוספים הגענו - והחולים היו כולם במיטות ללא מקלחות, ללא טיפול. אנחנו מזועזעים".

תלונות נוספות הוגשו נגד מטפלים

חבטות, תלישת שיער ואלימות קשה כנגד חסר ישע - כך על פי החשד התייחסו המטפלים לצעירה, בת 23, המאושפזת במחלקה לפגועי ראש בבית החולים בחיפה. כשבמשפחה הבחינו בסימני אלימות על גופה של ביתם מיהרו להציב מצלמות נסתרות בחדרה.

מעצר בכיר נוסף, הבוקר (צילום: חדשות 2)
מעצר בכיר נוסף, הבוקר | צילום: חדשות 2

"הוא עיקם לה את הידיים, כמעט חנק אותה. הוא הפך אותה לנערת גומי", סיפרה האם דליה, כשהיא מתקשה להאמין לתמונות . "ראינו את אותו איש בתמונה הראשונה כשהוא תולש לה את השיער ומפזר אותו, ובגלל שהיא התעטשה הוא נתן לה בומבה על הראש". עירנותם של ההורים מנעה, כפי הנראה, את המשך ההתעללות בבתם השרויה בתרדמת.

אחרי חשיפת התמונות הקשות התברר השבוע כי תלונות נוספות על התעללות הוגשו נגד מטפלים במוסד הרפואי.