ניסיון לשוחד, אי סדרים כספיים - וטובות הנאה: אלו החשדות המרכזיים בפרשה החמורה שמטלטלת את צמרת המשטרה בימים האחרונים ושזכתה לכינוי "פרשת הרב והניצב". מי הם הגיבורים המרכזיים בפרשה? איך מעורב בכך חבר קונגרס אמריקני? ומה חלקו של הניצב הבכיר במשטרה? המדריך המלא.

גיבורי הפרשה: הרב, מקורבו, ניצב המשטרה - וחבר הקונגרס

לפרשה הזו יש מספר גיבורים - במרכזה עומד הרב המקובל יאשיהו פינטו. הרב רב ההשפעה מאשדוד נחשד באי סדרים כספיים ובניסיון לשחד תת ניצב כדי שזה יסייע לו במידע מחקירה. כעת הוא טוען שהעניק טובות הנאה לניצב מנשה ארביב.

ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
חשוד בקבלת טובות הנאה. ניצב ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

ניצב מנשה ארביב נושא באחד מהתפקידים החשובים והרגישים ביותר שיש במשטרה - מפקד להב 433, היחידה למלחמה בפשיעה המאורגנת ובשחיתות הציבורית. לפי הטענות, הוא קיבל מהרב פינטו טובות הנאה כששימש נציג המשטרה בארצות הברית.

שם אחר שמעורב בפרשה המסועפת הינו בנציון סוקי - מקורב לרב פינטו, בעל עסקים בארה"ב ומי שבאמצעותו נתן לכאורה את טובות ההנאה לרב.

דמות נוספת ששמה עלה בהקשר של הפרשה הוא תת-ניצב אפרים ברכה - גם הוא נושא בתפקיד רגיש - מפקד יחידה הארצית לחקירות בינלאומיות. הוא היה מבאי חצרו של פינטו, עד שחשף שהרב הציע לו שוחד תמורת מידע על החקירה.

אלא שהפרשה לא מסתיימת רק בחשדות שפורטו מעלה. הרב פינטו משמש גם כעד בפרשה אחרת שנחקרת בארצות הברית נגד חבר הקונגרס האמריקני מייקל גרים שקיבל תרומות לכאורה שלא כחוק - בין השאר מפינטו עצמו.

החשד הראשוני, הצעת השוחד - והקלות תמורת מידע

העמיתים שלו לא התקרבו אליו, זה גמר אותו (צילום: חדשות 2)
ניסו לשחד אותו? תנ"צ ברכה | צילום: חדשות 2

מזה מספר שנים מתנהלת נגד הרב פינטו, בעל הון ורבם של בכירים וידוענים רבים, חקירה על אי סדרים כספיים בעמותה שאותה הוא מנהל. על פי החשד, פנה פינטו לתת-ניצב ברכה, מבאי חצרו, והציע לו שוחד בתמורה למידע על החקירה שהתנהלה נגדו. בתגובה, פנה תנ"צ ברכה לממונים עליו וניסיון השוחד מתועד - המשטרה ממליצה להעמיד את הרב לדין בעקבות השוחד הזה לכאורה.

לפני מספר שבועות, פנו ליועץ המשפטי לממשלה עורכי הדין של הרב פינטו, אלי זהר ורועי בלכר והציעו לו מידע מפליל על קצינים במשטרה, בהם ניצב מנשה ארביב, כאילו קיבל טובות הנאה מפינטו. בתמורה, הם דרשו הקלות לרב אותו הם מייצגים.

עקב כך, פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירה נגד ארביב, שכאמור, ממלא את אחד התפקידים החשובים והרגישים ביותר במשטרה. לחקירה הגיע גם אותו בנציון סוקי המקורב לרב, שכביכול העניק את טובות ההנאה לשוטר הבכיר בעת שהיה שליח המשטרה בארה"ב.

פרשת חבר הקונגרס האמריקני

חבר הקונגרס האמריקני מייקל גרים (צילום: AP)
חבר הקונגרס האמריקני מייקל גרים | צילום: AP

לפרשה הזו יש גם הסתעפות נוספת, שמערבת את חבר הקונגרס האמריקני והרפובליקני מייקל גרים שנחשב לאוהד ישראל מושבע. גרים מקורב לבכירים אחרים בארץ וחשוד שם כאילו קיבל תרומות שלא כדין - בין השאר מהרב פינטו.

לטענת פינטו, כדי לפגוע במהימנות העדות שלו נגד האמריקני, בכירים כאן בישראל שמקורבים לחבר הקונגרס ניסו להשפיע באופן כזה כשהחקירה נגד הרב תוחמר. זוהי טענה של הרב פינטו ובעניין הזה לא נפתחה כל חקירה - לפחות בינתיים.

פרשת הרב והניצב - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

"הפרשה החמורה": קצינים במשטרה חשודים בהדלפה לרבנים

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות