פרסום ראשון: השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' החליט להקדים את מועד הכרזתו על המפכ"ל הבא של משטרת ישראל. בכך מנסה השר להביא לסיום את "מחול-השדים" בצמרת המשטרה, שפרץ בעקבות פרשת "בר-לב".

בתוך שבוע עד עשרה ימים, עם סיום החקירה במחלקה לחקירות שוטרים, יקיים השר מספר הערכות מצב ודיונים, בסופם יכריז מיהו המפכ"ל הבא. אהרונוביץ', כך נודע לחדשות 2, הודיע על ההקדמה ליועץ המשפטי לממשלה ותיאם עמו את הצעד.

לפי ההערכות, אהרונוביץ' כבר החליט מיהו המפכ"ל הנכנס ועל כן ניתן להניח כי ניצב אורי בר-לב לא מועמד לתפקיד. ביום ההכרזה על המפכ"ל, יכריז השר גם על ניצב שירות בתי הסוהר החדש.

הערכה: בר-לב יוצא לחופשה כפויה או יושעה

חקירתו של ניצב אורי בר-לב בחשד לאונס במתלוננת מ' ובביצוע מעשה מגונה והטרדה מינית של ד"ר אורלי אינס - מי שכונתה עד אמש א' - נמצאת בשלבי סיום, ובמשטרה ישקלו בימים הקרובים אם להוציא את ניצב בר לב לחופשה כפויה, או להשעותו מהשירות במשטרה, זאת על בסיס המלצות המחלקה לחקירות שוטרים.

אמש דיווחנו כאן בחדשות 2 לראשונה כי במחלקה לחקירות שוטרים מתגבשת תשתית ראייתית לכתב אישום נגד בר-לב, בתלונה שהגישה נגדו אורלי אינס. בידי החוקרים ראיות שמבססות שתי עבירות באירוע שעליו התלוננה, לפני שנתיים וחצי באילת - מעשה מגונה והטרדה מינית. חקירת התלונה הזאת על סף סיום.

באשר לתלונה השנייה – ממצאי בדיקת הפוליגרף לאונס שמייחסת המתלוננת מ' לבר-לב אינם חד-משמעיים, החקירה בתלונה הזאת מורכבת, ועם זאת במח"ש מעריכים כי חקירת הפרשה כולה תסתיים עד אמצע השבוע הבא.

המתלוננת נחשפת: "שמי אורלי ואני לא מפחדת"

על רקע הדברים האלה, ובניגוד למקובל, בחרה המתלוננת ד"ר אורלי אינס להיחשף, ולומר בפה מלא ובפנים גלויות את דברה. אינס, שהתלוננה נגד בר לב על תקיפה מינית, חשפה את זהותה בהופעה מול קהל, בעצרת המאבק באלימות נגד נשים שהתקיימה בתל אביב.

"לטובת מי שרוצה להיות בטוח, אני מצהירה מעל הבמה הזאת שאני מוותרת על החיסיון", פתחה אינס את הופעתה יוצאת הדופן. "שמי אורלי אינס. בשבועות האחרונים קיבלתי שם חדש - א'. אז אני כבר לא א', אני לא מסתתרת, אני לא מתביישת, אני לא עשיתי שום דבר רע. אני לא מפחדת. הגעתי לכאן הערב כדי לומר די. זה אני, זה שמי, אלו פניי".

אינס הוסיפה: "בשבועות האחרונים, מאז העזתי להתלונן, דמי הותר בתזזיתיות חסרת תקדים. עוסקים רבים בניסיון להשחיר את אישיותי, את אמינותי, אורח חיי ואת כוונותיי. הנרטיבים המרכזיים שסופרו בימים ובשבועות האחרונים לא עסקו בשאלות הנוקבות העולות מתוך הסיפור עצמו, אלא בשאלה הגורלית מי היא 'ד"ר א'?".

"הוצגתי כמי שבוחשת במינוי המפכ"ל"

"במהלך השבועות האחרונים הוצגתי על ידי גורמים שונים כמתלוננת סדרתית, כמעלילת עלילות, כמי שבוחשת במינוי מפכ"ל משטרת ישראל, וכאישה מניפולטיבית. אמרו על אישיותי שאינני אמינה, אמרו שאני פועלת משיקולים זרים. אמרו עליי שאני אישה חזקה ואז תהו 'איך ייתכן שהתעללו בה והטרידו אותה, ואיך זה שהיא לא התלוננה?'. זאת שאלה בלתי לגיטימית בעליל, יודע כל מי שמבין בקורבנות".

"סיפרו סיפורים מתוך ההיסטוריה המאוד אישית שלי, סיפורים שאינם רלוונטיים כלל וכלל לפרשה. חשפו את שמי ואת פניי בניגוד לחוק באתרי אינטרנט רבים. טוקבקיסטים מעבירים שעות ארוכות בניסיון לנהל מלחמה פסיכולוגית מולי, תוך שהם משמיצים אותי, מעליבים אותי ומבזים אותי. עסקו בעבר המיני שלי בניגוד לחוק".

"כל העיתונים חשפו פרטים שמזהים אותי בניגוד לחוק. חלק מהעיתונים פרסמו תמונות שמבליטות אברי גוף שלי באופן גס ובוטה. שיעור ניכר ממה שפורסם הוא שקרים, עיוותים וכזבים. מביאים ציטוטים מחדרי חקירות, שלא היו ולא נבראו. דברים שלכאורה אמרתי בלי כל קשר למציאות. עוסקים בלי הרף בהתחלת הסיפור, תוך מתן דגש בסוגיות הרבה פחות רלוונטיות מאחרות. מערבבים לתוך הפרשה הזאת גורמים אחרים שאין להם שום קשר לפרשה הזאת. כאילו לא די בחוויות הקשות שעברתי, אני זוכה כעת לסוג של התעללות חדשה. ואל רק אני - משפחתי, ילדיי, חבריי ומקורביי. דמי הותר, חיי הפקר, פרטיותי הופקעה ממני והפכתי לרכוש הכלל".

"שכשאישה אומרת 'לא' - היא מתכוונת 'לא'"

"ואחרי כל זה, מה נאמר לקורבנות העבירה? אני, בעצמי, מתוקף תפקידי, עמדתי פעמים רבות על במות וקראתי, ביקשתי ושכנעתי את קורבנות העבירה לדווח, להתלונן, לבקש עזרה, להציף החוצה את פרשיות האלימות, את ההטרדות המיניות ואת מה שהן חוות. כשאני רואה וכשרואות הקורבנות מה עושים לי - הן לא תעזנה להתלונן. אף אחת מהן לא תרצה להיות מעורבת בקונספירציות, בהתנהגות לא הגונה. אף קורבן לא תרצה שיגררו את שמה הטוב ברפש. הסיפור שלי, לצערי, הוא מיצוי הסיפור העצוב והקשה של קורבנות העבירה".

אורלי אינס, התלוננה נגד ניצב אורי בר-לב
"עסקו בעבר המיני שלי". ד"ר אורלי אינס, אתמול | צילום: חדשות 2

"קורבנות העבירה מופקרות. לצערי הרב, המנגנונים הקיימים להגנתם אינם מספיקים ולתוך כל הכוחות הפועלים והמנהלים את התנהלות השיח התקשורתי והציבורי, צרכי קורבן העבירה ומצבו הרגשי בשלב הדיווח אינם מובאים בחשבון. אני מבקשת לקרוא מעל הבמה הזאת לכל העוסקים בנושא לנהל שיח ציבורי, מקיף ונוקב על היכולת של המערכת להגן על קורבנות עבירה".

"אני גם מבקשת לומר את המובן מאליו, אבל להזכיר לכל מי שלא הבין - שכשאישה אומרת 'לא' - היא מתכוונת 'לא'. יש לי אמון מוחלט ברשויות החוק, ואני סומכת עליהן שהן יימצו את החקירה ביעילות ובמהירות. שיעור גדול עברתי. אני מתחייבת כאן הערב שכל תובנותיי יתורגמו למעשים. תודה רבה לכם", סיימה אינס את דבריה.

מקורבי בר-לב: "א' חשפה את פניה, אך לא את פרצופה האמיתי"

"תמיהה על מניעיה האמיתיים". ניצב אורי בר-לב | צילום: חדשות 2

מקורבי ניצב בר-לב החליטו להגיב אמש עוד לפני הנאום להחלטתה של אינס לחשוף עצמה. "א' בחרה לחשוף את פניה, אך לצערנו לא את פרצופה האמיתי. יש להביע תמיהה על מניעיה האמיתיים להתלונן כנגד ניצב בר-לב, לאחר שנים ממועד התקרית ודווקא במועד הזה", הם אמרו.

"היה ראוי ש-א', המתיימרת לעסוק בחינוך, תשכיל להתנהל בחייה האישיים והמקצועיים באופן המכבד את עיסוקה", הם הוסיפו. "תמוה בעיניינו כיצד א' המציגה עצמה כקורבן, בוחרת לנהל קמפיין אגרסיבי כנגד בר-לב ומשפחתו, ולא בוחלת לשם כך בשום אמצעי".

"היא בחרה לצעוק את צעקתן של כל הנשים, לשבור את קשר השתיקה על אלימות מינית וזה המקום לעשות זאת", אמרה לעומתם מיכל רוזין, מנכ"לית ארגון הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. "היא פתחה בפנינו את מה שעובר עלינו, את הלבטים הקשים והקושי הרב של החשיפה התקשורתית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

סערה במשטרה - סיקור מלא:

הערכה: ניצב בר-לב יוצא לחופשה כפויה או יושעה

נאום החשיפה של אורלי אינס

תשתית לכתב אישום נגד בר-לב

"פרשת בר-לב מביכה את המשטרה"

החשד: בר-לב אנס את המתלוננת מ'

בעלה של א' מדבר: האמת תצא לאור

בקרוב: עימות בין א' לניצב בר-לב

"א' ניסתה לקדם את מינויו של ניצב אילן פרנקו למפכ"ל"

א' לחוקרים: "בר-לב גהר עליי ולא הרפה"