הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
"לא נסכים לסחיטה". הרב פינטו | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מה ייחשף הבוקר (ה') בבית המשפט אודות "הפרשה החמורה" המטלטלת את המשטרה? ככל הנראה, נסבה הפרשה סביב קשרים בין בכירים במשטרה לרבנים. לפי החשד, קצינים במשטרה נהגו להדליף לרבנים על חקירות שטרם נפתחו או על פרטים מוכמנים בחקירות.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טרם פרסומה של הפרשה, מתגלעת מחלוקת בין משרד המשפטים למשרד לביטחון הפנים סביב הסיכום עם הרב יאשיהו פינטו. במשרד לביטחון הפנים מתחו ביקורת נוקבת על משרד המשפטים על כך שהגיעו להסכם עם משרד עורכי הדין זוהר, בלכר ומזור, שלפיו כל מעבר לחקירה גלויה דורשת את הסכמתם.

במשרד לביטחון הפנים טוענים כי מתבצעת סחיטה מצידו של הרב ולא יסכימו למצב של "תיק תמורת תיק". על רקע הביקורת, נערכה אמש שיחת ועידה בהשתתפות היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרקליט המדינה שי ניצן, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו, ראש מח"ש אורי כרמל וסגן ראש מח"ש, משה סעדה, שגם מוביל את החקירה. יחד עם זאת, צפויה הפרקליטות להודיע כי אין חשדות חדשים נגד תנ"צ אפרים ברכה והוא אינו חשוד בפרשה.

לא שוחח עם הכתבים. דנינו, ארכיון (צילום: אור מני / דוברות משטרת ישראל)
מהי הפרשה שמטלטלת את המשטרה? ארכיון | צילום: אור מני / דוברות משטרת ישראל

פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה"

אתמול, טרם חשיפת הפרשה, פרסם הרב פינטו הודעה לחסידיו. "תקופה עכורה זו שנכפתה עלינו באה לנו ללא עוול בכפינו", כתב הרב. "קהילתנו הקדושה עומדת בעזרת ה' בפני ימים טובים. התקופה שנכפתה עלינו באה אך רק מתוך שיקולים צרים ואכזריים של גורמים שונים, העושים שימוש בהפחדות, הטרדות ומעללים שונים, אשר אין כאן המקום לפרטם".

לאחרונה, לאחר שהוחלט להעביר את תיק החקירה בעניינו של הרב פינטו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, הגיע לידיו מידע חדש שאילץ אותו להקפיא את הטיפול בנושא. לפי ההסדר שהושג, אם הבדיקה שמתבצעת בפרשה תצביע על כך כי מדובר במידע נכון, ככל הנראה לא יוגש כתב אישום נגד הרב פינטו.

תפנית נוספת בתיק המשפטי הפתלתל (צילום: חדשות 2)
תנ"צ ברכה אינו חשוד בפרשה | צילום: חדשות 2

בתום החקירה שהתנהלה בעניינו של הרב, העבירה המשטרה את התיק לידיו של היועץ המשפטי לממשלה עם המלצה להעמיד את הרב לדין בחשד ששיחד את תנ"צ אפי ברכה. אלא, שאז הגיעו לידיו של היועץ פרטים חדשים שחייבו אותו בהתייחסות מיוחדת.

היועץ וינשטיין הורה על בדיקת המידע החדש שהגיע לידיו. ההערכה היא, שהחלטתו של היועץ לעכב את ביצוע התהליך משחקת לידי אנשיו של פינטו, זאת כדי להרוויח זמן בהתנהלות החקירה.

"הפרשה החמורה" - הסיקור המלא:

הכירו: מייקל גרים, חבר הקונגרס ששמו נקשר לפרשת פינטו

הרב יאשיהו פינטו בריאיון לחדשות 2: "יש חוסר הבנה גדול לגבי מה שהיה"

ניצב מנשה ארביב: "מדובר בעלילת שווא"

הותר לפרסום: ניצב מנשה ארביב חשוד בקבלת טובות הנאה מהרב פינטו

הרב פינטו לחסידיו: "תקופה עכורה על לא עוול בכפינו"

המשטרה על "הפרשה החמורה": הימנעו משמועות מיותרות