לאחר שידור התחקיר במהדורה המרכזית בשבוע שעבר על פועלו של הרב ברלנד, במערכת החדשות הצטברו פניות ממשפחות של נפטרים שרק עכשיו – לאחר התחקיר – הבינו שניצלו אותם ברגעים הקשים ביותר תוך הבטחה לרפא אנשים שכבר מתים מוות מוחי ולהקימם לתחייה. תיעוד מבפנים של תעשיית הבטחות השווא: כך נראים ביקורי הרב במיטות החולים. סגן שר הבריאות ליצמן נגד הרב: "הודענו לבית החולים כי אם יש תלונה בנושא, היא תטופל מייד על פי החוק והנוהל הקפדני".

צפו בפרק הראשון של התחקיר: "תנו 20 אלף שקלים, החולה יקום"

צפו בפרק השני: שיטת ברלנד נחשפת - כך נשמעות השיחות

קרוביו של גבר בן 50 שהיה מאושפז במצב של מוות מוחי בבית חולים במרכז הארץ לפני חודשיים שילמו לרב אליעזר ברלנד סכום גבוה של כסף, וזה לא נגמר שם. "אבל זה לא רק 20 (אלף שקל), זה לא רק 20", סיפרה אחת מהם לחדשות.

"אתה ראית את הילדים? הם קופצים על כל בן אדם שם ואומרים לו – תביא לי כסף לאוכל, תביא לי כסף לדלק, תביא לי זה...  אז כל אחד נותן 50 פה, 100 שקל, כמה שיש להם שם – הם אוספים כסף", הוסיפה הקרובה. "איך שהם (הילדים) יוצאים מהאוטו הם קופצים על כל עוברי האורח שנמצאים שם, מה ילד באחת בלילה צריך לעשות שם תגיד לי?".

המשטרה טרם פתחה בחקירה (צילום: Yonatan Sindel/ Flash90, חדשות)
המשטרה טרם פתחה בחקירה | צילום: Yonatan Sindel/ Flash90, חדשות

אלה לא רק הילדים הקטנים שמצטרפים לרב כדי להגדיל את ההכנסות. יש גם פרסומות, כמו סרטון תדמית של ישיבת "שובו בנים" שבתחילתו מוצגים מספרי טלפון ליצירת קשר עם "מוקד הישועות", ובהמשך – אוסף תמונות מביקוריו של הרב בבתי החולים.

בסרטון נוסף שפורסם ברשתות החברתיות, נראה הרב ברלנד מברך אדם ששוכב ללא הכרה על מיטה בבית חולים, ובתחתית המסך מופיעה פרסומת שבה נכתב בין היתר "לניסים ולמקרים דחופים", וכמובן – גם בה מופיע מספר טלפון, והתחקיר שפרסמנו כבר הראה מה קורה כשהקשר עם הרב נוצר.

ארכיון (צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות)
ארכיון | צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות

בתיעוד אחר שהגיע לידינו נראה הרב ליד מיטה של חולה אחר, שככל הנראה גם כן מת כבר מוות מוחי, ובו הרב משכנע את המשפחה שלא לתרום את איבריו. "כל משפחה כזאת שהרב ברלנד משכנע שיקירם לא נפטר, ולכן אינם תורמים את איבריו, יכולה לגרום כתוצאה מהסירוב לפטירתם של 5-6 מועמדים להשתלת איבר - זהו מעשה של פשיעה חברתית", אמר פרופסור יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב, המרכז הרפואי שיבא.

תגובת משרד הבריאות: התמונות והעדויות שעלו בתחקיר חמורות מאוד והן במישור הפלילי, המשרד מצפה מרשויות החוק, בהן משטרת ישראל, לחקור את הנושא.

תגובת סגן השר ליצמן: "תופעת הבטחות של ברכות בידי אנשי הרב ברלנד אינה מוכרת כלל. לולא שמענו זאת מהתקשורת, לא היינו מודעים לכך כלל. הודענו לבית החולים כי אם יש תלונה בנושא, היא תטופל מייד על פי החוק והנוהל הקפדני".

מהרב ברלנד לא התקבלה תגובה, אך מקורביו מסרו: "ברכותיו ועצותיו של כבוד הרב לא עולות כסף. ישנו עניין ידוע לנדור לצדקה בשעת צרה, כמפורסם - 'צדקה תציל ממוות'. הרב עצמו מברך ומתפלל על כל חולה שמזכירים לפניו ואינו מתעסק כלל עם כספים. אנו עדים למאות ואלפי סיפורים של אנשים שנושעו מברכותיו של הרב. לגבי תרומת האיברים, אנו נאמנים להלכה".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות