הרב ברלנד הוא אחד הרבנים הידועים בישראל, והורשע בעבר במעשים מגונים ואף ישב בכלא. בחודשים האחרונים נאספו בחברת החדשות עשרות הקלטות, צילומים ועדויות שמראים כיצד הוא מגיע לבתי חולים ברחבי הארץ, ומנצל את חולשת המשפחות שקרוביהן במצב של מוות מוחי. יחד עם חסידיו הוא מפעיל עליהן לחץ, משכנע שלא יתרמו את איברי יקיריהן ומציע "להחזיר אותם לחיים" תמורת עשרות אלפי שקלים. צפו בחלקו הראשון של התחקיר שפורסם אמש (רביעי) במהדורה המרכזית.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

במצלמות האבטחה של בית החולים איכילוב בתל אביב תועדו חסידיו של הרב ברלנד ממתינים בקוצר רוח בכניסה הראשית בשעה אחת וחצי בלילה. ההמתנה הסתיימה כששיירה של רכבים הגיעה למקום, והרב עצמו יצא מתוך רכב מפואר. אז חסידיו של הרב הושיבו אותו על כיסא גלגלים, והובילו אותו פנימה למחלקה לטיפול נמרץ בקומה 3 - שם הציע עסקה לקרוב של אחד החולים: תמורת 20 אלף שקל הרב יעניק לו ברכה שתחזיר אותו לחיים.

בית החולים איכילוב (צילום: משה מילנר / פלאש 90, חדשות)
בית חולים איכילוב (ארכיון) | צילום: משה מילנר / פלאש 90, חדשות

אחיו של א' מת מדימום מוחי פתאומי בגיל 45. הוא סיפר: "הרב ברלנד, במוצאי שבת, נכנס עם התלמידים שלו לתוך המסדרון של בית החולים עם איזה 60 תלמידים. והוא אמר לנו: 'אתם רוצים שהוא יקום? תנו לי 20 אלף שקל, נעשה פדיון נפש, ועוד שעתיים - הבן אדם הזה קם על הרגליים'". א' הוסיף: "מי במצב כזה יגיד לא? מי שרואה את הצער הזה, יגיד לא? שילמנו לו את הכסף. הוא לקח ואמר עוד שעתיים תתקשרו אלי".

אבל ברכתו של הרב לא עזרה, ויומיים לאחר אחיו של א' הובא למנוחות. "הרגשנו שהמשפחה מאבדת שפיות, אנשים מבוגרים, שאומרים להם דבר כזה - מה הם יכולים לחשוב? אכפת להם עכשיו כסף?", אמר. "משלמים, ונכנסים עוד פעם לתקווה". וזה לא המקרה היחיד. בשבועות האחרונים נאספו עשרות עדויות, הקלטות וצילומים, שמתעדים אירועים כאלה בבתי חולים נוספים בישראל.

"ב-16 לספטמבר אנחנו מתבשרים שלאחיינית שלי התפוצץ העורק הראשי במוח", סיפרה ש' שאחייניתה מתה גם-כן מדימום מוחי פתאומי בגיל 21 בלבד. ואז, למרות שמבחינת הרופאים היא כבר לא בחיים, הגיעה ה"תפנית": אחד מקרובי המשפחה של החולה סיפרו שיצר קשר עם אנשיו של הרב ברלנד. "הרב וחסדיו פשוט עובדים עליך בפנים, ומנצלים את החולשה שלך ואת הכאב שלך". סיפרה ש' הנסערת. "אמרתי לאימא שלי, אל תרשמי צ'ק. היא אמרה לי: 'אומרים לי עכשיו שהיא תקום'".

"כל טענה או הבטחת שווא - היא לא פחות מאשר פשע"

ש' שחזרה: "אתה שומע מישהו שמדבר עם הרב, והוא אומר לו: 'כבוד הרב, יש צעירה בת 21 שהתפוצץ לה העורק הראשי במוח', הוא עוד לא סיים את המשפט והרב כבר ענה: 'פדיון, תשלמו 20 אלף שקל, ואנחנו נציל אותה'. והיא במוות מוחי עם תעודת פטירה מהבוקר".

לאור ההבטחות, הסכימה הסבתא לשלם והרב ברלנד אכן הגיע לבית החולים סורוקה כדי לברך. "הם פשוט נכנסו למחלקה, לא עניין אותם כלום, לא הצליחו לעצור אותם והם נכנסו", סיפרה ש'. "הם נתנו ברכה ואז אימא שלי ישבה לידי, ובכינו והתמלאנו תקווה, ולצערנו - היא נפטרה. יומיים לאחר הברכה היא הלכה לעולמה".

אילוסטרציה (צילום: החדשות)
אילוסטרציה | צילום: החדשות

סגן מנהל המחלקה לניתוחי לב בבית החולים שיבא, פרופסור יעקב לביא, הסביר כי "לא היה ולו תקדים אחד בעולם, שבו נקבע מוות מוחי, ובן אדם חזר לחיים". הוא הדגיש: "כך שכל טענה או הבטחת שווא מטורפת שלכאורה ניתן להפוך את התהליך הזה - היא לא פחות מאשר פשע. פשוט פשע".

הרב אליעזר ברלנד עומד בראש פלג "שובו בנים" שבחסידות ברסלב כבר יותר מ-40 שנה. יש לו אלפי חסידים נאמנים בכל רחבי הארץ. בנובמבר 2016 הורשע במעשים מגונים במספר נשים, וישב בכלא במשך כחצי שנה. על אף היותו דמות שנויה במחלוקת במגזר החרדי - הוא עדיין זוכה לכבוד רב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו