התחייבות להקמה לתחייה ללא כיסוי, דרישת 20 אלף שקלים, אפשרות ל"ברכה מרחוק" וסירוב "לברך" אם הכסף יגיע רק אחרי שהחולה יתעורר: החלק הראשון של התחקיר על הרב אליעזר ברלנד, חשף איך מנהיג קהילת "שובו בנים" של חסידות ברסלב מגיע לבתי חולים ומנצל שם מצוקה של משפחות שקרוביהן במצב של מוות מוחי. החלק השני של התחקיר שפורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית הציג את המנגנון הפנימי של תעשיית הברכות.

צפו בפרק הראשון של התחקיר: "תנו 20 אלף שקלים, החולה יקום"

על מנת לחשוף את הפעילות מאחורי הקלעים, בנינו סיפור כיסוי על קרובת משפחה שעברה מוות מוחי, שוחחנו עם מי שאחראי על תיאום "הברכות", חסידו של הרב ברלנד ששמו נתן - והצלחנו להגיע אף לרב ברלנד עצמו.

עוזרו של הרב ברלנד הסביר בשיחה מדוע הרב לוקח כסף על הברכה: "בדרך כלל הפתרון של הרב הוא פדיון נפש. אתה צריך להוציא דמים. דמים זה הדם, אדם לא יכול להוציא דם; במקום דמים מוציאים נפשות, נפשות זה ממון". בהמשך הוסיף נתן שהסכום משתנה לפי "גודל הצרה".

1069465 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1069472 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
1069479 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בהמשך שוחחנו אף עם הרב ברלנד בעצמו שהתחייב להקים לתחייה את "קרובת המשפחה" שלנו.

הרב ברלנד:"20,000 שקל, מיד תתעורר". בהמשך אמר: "הרב ברלנד עצמו מדבר, כן, הרב ברלנד. תביאו, כן, תוך שעה 20 אלף, באחת בלילה אני אהיה ברמב"ם. תגיד לי, איפה זה? ברמב"ם? בכרמל? איזה בית חולים שתרצו".

"אני יכול להחיות", מתחייב הרב ברלנד בהמשך השיחה. "כבר החייתי אנשים עם מוות מוחי, ועם שיתוק ועם סרטן, סרטן ממש גם, שכבר לא היה סיכוי".

הרב עצמו לא הגיב לתחקיר אבל מקורביו מסרו הערב: ברכותיו ועצותיו של הרב לא עולות כסף. ישנו ענין ידוע לנדור לצדקה בשעת צרה. הרב בעצמו מברך ומתפלל על כל חולה שמזכירים לפניו ואינו מתעסק כלל עם כספים. אם כסף מגיע, זה מחולק מיד לנזקקים. אנו עדים למאות ואלפי סיפורים של אנשים שנושעו מברכותיו של הרב למעלה מדרך הטבע. לגבי תרומת איברים, אנו נאמנים להלכה האוסרת זאת".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות