"חוק הגיוס לא יעבור כפי שהוא" (צילום: יהודה חיים, פלאש 90, חדשות)
ליצמן נחקר שוב - בחשדות נוספים | צילום: יהודה חיים, פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחקר היום (שני) פעם נוספת במשרדי להב 433 של המשטרה. זו החקירה השנייה במסגרת החשדות במשטרה נגד ליצמן, לפיהן הוא סייע למלכה לייפר, חשודה בעשרות מקרי פדופיליה, באמצעות השגת חוות דעת רפואיות שקריות. בנוסף, במשטרה חוקרים עבירות נוספות שביצע ליצמן בתחום טוהר המידות. במהדורה המרכזית פורסם כי במשטרה חושדים שליצמן ניסה להשפיע על גורמים רפואיים כדי לשנות חוות דעת על אנשים שהיה לו בהם עניין.

לכל הפרטים על הפרשה שסיבכה את סגן שר הבריאות ליצמן - לחצו כאן

החקירה נגד ליצמן מתנהלת בליווי פרקליטות מחוז ירושלים ובאישור פרקליט המדינה.

ליצמן, מצדו, אישר את דבר קיום החקירה והבהיר בהודעה רשמית כי ענה לכל שאלות חוקרי המשטרה. "בניגוד מוחלט לפרסומים השונים, אנו בטוחים שאין כל שחר לחשדות, להדלפות ולהכפשות כלפי ליצמן", נכתב בהודעה שפרסם. "סגן השר מקפיד בזהירות יתרה שלא להתערב בעמדת גורמי המקצוע".

בלשכת סגן השר ליצמן טענו כי לא הופעלו לחצים או איומים כלפי גורמי מקצוע: "ליצמן הורה להם לפעול אך ורק לפי החוק".

ליצמן ומלכה לייפר (צילום: פלאש 90, חדשות)
ליצמן ומלכה לייפר | צילום: פלאש 90, חדשות

מטעם ליצמן הוסיפו: "יושרו הציבורי ועשייתו העצומה ליצמן לקידום מערכת הבריאות, בייחוד בתחום פניות ציבור מכל האוכלוסיות, מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת לשמירת החוק, וכך יימשך גם בעתיד".

בלשכתו דחו את ההאשמות נגדו: "יש לדחות ניסיון מצד גורמים אינטרסנטים להפוך את נוהג פניות הציבור לעזרה ללשכת ליצמן - לעבירה על החוק. ההיפך הוא הנכון. אנו רואים זאת כזכות וכחובה, לסייע חוקית ולפי הנוהל בלבד, לכל מי שפונה ללשכתנו בנושאי רפואה, בדגש על כל מי שפונה, ללא הבדל דת, גזע וקהילה. זאת בניגוד מוחלט לנטען כביכול על העדפות למקורבים ומטופלים חרדים".

החשד: ליצמן ואנשיו איימו על גורמי רפואה כדי להשיג חוות דעת

חקירתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הפתיעה את המערכת הפוליטית, ומהר מאוד התבררו מהם החשדות המיוחסים לו: על פי החשד, ליצמן פעל תוך ניצול סמכויותיו כדי להשיג חוות דעת רפואית שקרית שהיה בכוחה למנוע את הסגרתה של מלכה לייפר, מנהלת מוסד חינוכי לשעבר במלבורן, לאוסטרליה. לייפר, לשעבר מורה ומנהלת בית ספר, חשודה שביצעה עבירות מין ביותר מ-70 מתלמידותיה באוסטרליה. חוות הדעת שליצמן פעל להשיג קובעת שהיא לא כשירה לעמוד לדין - ולכן לא ניתן להסגירה.

לפי הפרסום בחודש שעבר ב"מהדורה המרכזית", החשדות נגד ליצמן לא מסתכמים רק בסיוע למלכה לייפר החשודה בביצוע עבירות מין ביותר מ-70 מתלמידותיה במוסד חינוכי באוסטרליה. נבחן גם החשד לפיו ליצמן פעל במספר מקרים להשפיע על גורמים רפואיים, מקצת פסיכיאטרים, כדי לשנות חוות דעת לטובת אנשים שרצה להטיב עמם.

במשטרה חושדים כי ליצמן ואנשיו איימו על גורמים מקצועיים, שאם לא יספקו חוות דעת מתאימה - יועברו מתפקידם או לא יקודמו בעתיד. גורם המעורה בחקירה נגד סגן שר הבריאות מבהיר כי מצבו של ליצמן חמור בהרבה ממה שהוא משדר כלפי חוץ.

מקורבי ליצמן סיפרו שהופעל עליו לחץ כבד מצד רבנים ואדמו"רים לעזור ללייפר שעומדת בפני הסגרה, כך פורסם שלשום במהדורה המרכזית. לדבריהם, ליצמן אישר בפני החוקרים שקיבל פנייה וכינס דיון בנושא במשרד הבריאות, אך לאחר שהבין את הפרטים אמר לגורמי המקצוע לפעול עפ"י חוק והסיר את ידיו מהתיק.

חקירת היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה התחילה בחקירה לפני יותר מחצי שנה. לחקירה הראשונה באזהרה במשרדי להב 433 הגיעו סגן שר הבריאות ליצמן, עוזרו האישי ועובדת נוספת במשרדו. שלושתם שוחררו בתום החקירה הקודמת. כעת, ליצמן נקרא לחקירה נוספת בגין החשדות נגדו.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות