ליצמן ומלכה לייפר (צילום: פלאש 90, חדשות)
ליצמן והמנהלת לשעבר לייפר | צילום: פלאש 90, חדשות

חקירתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הפתיעה אתמול (חמישי) את המערכת הפוליטית, ומהר מאוד התבררו מהם החשדות המיוחסים לו: על פי החשד, ליצמן פעל תוך ניצול סמכויותיו כדי להשיג חוות דעת רפואית שקרית שהיה בכוחה למנוע את הסגרתה של מלכה לייפר, מנהלת מוסד חינוכי לשעבר במלבורן, לאוסטרליה. לייפר, לשעבר מורה ומנהלת בית ספר, חשודה שביצעה עבירות מין ביותר מ-70 מתלמידותיה באוסטרליה. חוות הדעת שליצמן פעל להשיג קובעת שהיא לא כשירה לעמוד לדין - ולכן לא ניתן להסגירה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הפרשה שעוררה סערה באוסטרליה התרחשה בתוך קהילת "עדת ישראל" האורתודוכסית במלבורן - קהילה המתוארת באוסטרליה כ"מסתורית ומבודדת". בדומה לקהילות חרדיות בישראל, הילדים שם גדלים ללא צפייה בטלוויזיה, וללא חשיפה לאינטרנט, לרדיו ולאמצעי תקשורת אחרים. מגיל שמונה ואילך הילדים לומדים במסגרות מגדריות נפרדות ולא נחשפים לשיעורי חינוך מיני עם התבגרותם. כמקובל בקהילות כאלו, הסמכות העליונה בקבלת ההחלטות היא של רב הקהילה.

החשדות המזעזעים נחשפו לפני כעשור, אז דסי ארליך (32) שלמדה בתיכון של הקהילה החלה לסבול מסיוטים ומחרדה בגלל אירועים שהתרחשו כשלמדה בבית הספר תחת מנהלת המוסד והמורה מלכה לייפר. שיחות שקיימה עם הפסיכולוגית שלה הובילו ליצירת קשר עם בית הספר והיא ניסתה לשכנע את המורים במוסד שהיא עברה התעללות מינית על ידי לייפר. האחרונה מצדה הכחישה כול קשר לאירועים הללו.

ארכיון (צילום: החדשות‎)
מלכה לייפר | צילום: החדשות‎

בערב שבו נודע על האירועים ארגן המוסד החינוכי טיסה מידית לישראל עבור לייפר החשודה וילדיה מבלי לעדכן את המשטרה. ב-2014 נעצרה לייפר בישראל בחשד לביצוע עבירות מין  בתלמידים בבית הספר. עם זאת, ב-2016 דחה בית המשפט את דיוני ההסגרה של לייפר לאוסטרליה בשל טענות לבעיות פסיכיאטריות, ובשנתיים האחרונות בוצעו בדיקות וחקירות כדי לדעת אם לייפר אכן סובלת מבעיה שמונעת ממנה לעמוד למשפט באוסטרליה.

"אני יודעת באופן אישי על שמונה קורבנות שנפגעו ממלכה לייפר באופן אישי", סיפרה ארליך בריאיונות בתקשורת אחרי חשיפת הפרשה. "היא (לייפר) ניצלה את התמימות שלנו לגבי הסיטואציה שהיינו בה ואת חוסר הידע המוחלט שלנו לגבי מיניות. היא הייתה מוערכת מאוד בבית הספר ובקהילה, ואני עזבתי את הקהילה".

"יש עדיין טאבו והשתקה לגבי פגיעות מהסוג הזה", הוסיפה ארליך בריאיונות בתקשורת. "אנחנו צריכים להיות מסוגלים לדבר על זה כי זו הדרך להירפא".

מאז פרסום דבר החקירה שנפתחה נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בסביבתו משדרים שהם אינם מתרגשים או דואגים מהחשדות. מקורבי ליצמן סיפרו שהופעל עליו לחץ כבד מצד רבנים ואדמו"רים לעזור ללייפר, העומדת בפני הסגרה, כך פורסם אמש במהדורה המרכזית.

בזמן פרסום החשדות: ליצמן לצד מנדלבליט (צילום: חדשות)
ליצמן לצד מנדלבליט | צילום: חדשותלחקירה באזהרה במשרדי להב 433 הגיעו אמש ליצמן, עוזרו האישי ועובדת נוספת במשרדו. שלושתם שוחררו בתום החקירה וליצמן צפוי להידרש להגיע לחקירה נוספת במשטרה. לדברי המקורבים, ליצמן אישר בפני החוקרים שקיבל פנייה וכינס דיון בנושא במשרד הבריאות, אך לאחר שהבין את הפרטים אמר לגורמי המקצוע לפעול עפ"י החוק והסיר את ידיו מהתיק.

מהמשטרה נמסר כי החקירה נגד סגן השר ליצמן התנהלה באופן סמוי ביחידה הארצית לחקירות הונאה בחצי שנה האחרונה. החקירה התנהלה בליווי מלא של פרקליטות מחוז ירושלים ובאישורם של פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.