ליצמן חותם על מכתב הפיטורים (צילום: דוברות השר, חדשות)
"ליצמן איים כדי להשיג חוות דעת" | צילום: דוברות השר, חדשות

החשדות שהתפרסמו שלשום נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, לפיהן סייע לחשודה בעשרות מקרי פדופיליה באמצעות השגת חוות דעת רפואיות שקריות, אינן מסתיימות במקרה זה. ישנם מקרים נוספים בהם ניסה ליצמן להשפיע על גורמים רפואיים כדי לשנות חוות דעת על אנשים שהיה לו בהם עניין.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

החשדות נגד ליצמן לא מסתכמים רק בסיוע למלכה לייפר, החשודה בביצוע עבירות מין ביותר מ-70 מתלמידותיה במוסד חינוכי באוסטרליה. נבחן גם החשד לפיו ליצמן פעל במספר מקרים להשפיע על גורמים רפואיים, מקצת פסיכיאטרים, כדי לשנות חוות דעת לטובת אנשים שרצה להטיב עמם.

במשטרה חושדים כי ליצמן ואנשיו איימו על גורמים מקצועיים, שאם לא יספקו חוות דעת מתאימה - יועברו מתפקידם או לא יקודמו בעתיד. גורם המעורה בחקירה נגד סגן שר הבריאות מבהיר כי מצבו של ליצמן חמור בהרבה ממה שהוא משדר כלפי חוץ.

ארכיון (צילום: החדשות‎)
מלכה לייפר, החשודה בפדופיליה | צילום: החדשות‎

מקורבי ליצמן סיפרו שהופעל עליו לחץ כבד מצד רבנים ואדמו"רים לעזור ללייפר שעומדת בפני הסגרה, כך פורסם שלשום במהדורה המרכזית. לדבריהם, ליצמן אישר בפני החוקרים שקיבל פנייה וכינס דיון בנושא במשרד הבריאות, אך לאחר שהבין את הפרטים אמר לגורמי המקצוע לפעול עפ"י חוק והסיר את ידיו מהתיק.

ליצמן חשוד שפעל תוך ניצול סמכויותיו כדי להשיג חוות דעת רפואית שיהיה בכוחה למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה. לייפר, מורה ומנהלת בית ספר, החשודה בביצוע עבירות מין בעשרות מתלמידותיה. חוות הדעת שליצמן פעל להשיג קובעת שהיא לא כשירה לעמוד לדין - ולכן לא ניתן להסגירה לאוסטרליה.

חקירת היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה התחילה בחקירה לפני כחצי שנה. לחקירה באזהרה במשרדי להב 433 הגיעו סגן שר הבריאות ליצמן, עוזרו האישי ועובדת נוספת במשרדו. שלושתם שוחררו בתום החקירה. ליצמן צפויה להידרש להגיע לחקירה נוספת במשטרה.

מלשכתו של סגן השר יעקב ליצמן הגיבו להודעת המשטרה ואישרו כי ליצמן נחקר אתמול במשרדי המשטרה. "ליצמן מסר את גרסתו המלאה וענה לכל השאלות כנדרש", נמסר. "סגן השר סמוך ובטוח בניקיון כפיו וימשיך לסייע לכל פנייה שמגיע ללשכתו, בכפוף לחוק ולנוהל הקיים.

"הרוסות מהפרשה, על ליצמן להתפטר"

לפני כעשור החליטה דסי ארליך לחשוף כי עברה התעללות מינית על ידי מנהלת המוסד שבו למדה באוסטרליה. בעקבות פרסום החשדות נגד סגן השר ליצמן, לפיהן ניסה למנוע את הסגרתה של לייפר, דסי סיפרה בשיחה עם "החדשות" Online: "חשדנו במשך זמן רב שמשהו קורה, ליצמן צריך להתפטר".

דסי סיפרה כי פרסום החשדות לא הפתיע אותה ואת שאר המתלוננות נגד מלכה לייפר, החשודה בביצוע עבירות מין בעשרות מתלמידותיה. "החוויה הזאת הציפה הרבה מאוד רגשות, אנחנו הרוסות מכך שדבר כזה יכול לקרות", אמרה. "יש גם תחושת הקלה כי עכשיו אנחנו יודעות למה היו 45 דיונים בבית המשפט ולא קיבלנו צדק אמיתי".

המתלוננת הראשונה נגד מנהלת בית הספר במלבורן שבאוסטרליה סיפרה שכעת המתלוננות מקוות ש"כל החלקים יתחברו" והן יוכלו לקבל צדק. "בחודש מרץ יש מספר דיונים בבית המשפט בעניינה של לייפר, אנחנו נהיה בישראל ויראו אותנו באולם", אמרה. "חשוב לנו להזכיר לכולם שהקורבנות רוצות לשים את החלק הזה מאחוריהן ולהתמודד עם מי שפגעה בהן בבית המשפט באוסטרליה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו