עיריית אשדוד (צילום: Serge Attal Flash90, חדשות)
משנה את האכיפה. עיריית אשדוד | צילום: Serge Attal Flash90, חדשות

ה"קרב על השבת" באשדוד מסלים: המשטרה עיכבה היום (רביעי) לחקירה תושב אשדוד, אחד ממובילי המחאה נגד הכפייה הדתית, בחשד שאיים על ראש העיריה יחיאל לסרי. הפעיל שוחרר לאחר החקירה ואמר למקורביו לאחר ששוחרר: "לא איימתי עליו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במשטרה טענו כי הפעיל פרסם בפייסבוק שישרוף את העירייה ואת לסרי. "חברים יקרים, הערב עוכבתי לחקירה בחשד של איומים על ראש עיריית אשדוד מר יחיאל לסרי", הבהיר לאחר מכן הפעיל. "ברצוני להדגיש כי מעולם לא איימתי על איש בכלל ועל ראש העיר בפרט. במידה ודבר מה מדברי בפייסבוק פורש כאיום או מישהו נפגע מדברי ברצוני להתנצל. ראש עיריית אשדוד מר לסרי הוא נבחר ציבור ובכולנו חייבים לשמור על כבודו".

בעיריית אשדוד הבהירו כי לא הם הגישו את התלונה: "המשטרה פעלה לפי שיקול דעתה הבלעדי". עוד טענו בעירייה כי "בשבועיים האחרונים ראש העיר מנהל את הסוגיה הרגישה של אכיפת חוק העזר בנושא השבת, באופן האחראי ביותר, לטובת שמירה על המרקם העדין שקיים בעיר אשדוד, ומניעת ליבוי יצרים ומתח  בין האוכלוסיות בעיר, כאשר המטרה הינה להשיב את מצב הסטטוס-קוו לקדמותו במהירות האפשרית. לא בכדי, בחר ראש העיר לפעול לפתרון אמיתי ולא ללבות את השיח בתקשורת. ההפגנות והשיח ברשתות החברתית, הן חיוניות ומהוות כלי דמוקרטי חשוב, כל זמן שהגבולות לא נחצים והן מכבדות ומכובדות".

אחרי הסערה שעוררו דבריו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שנחשפו השבוע במהדורה המרכזית, לאחר שאמר שמאות פקחים גויים יאכפו את חוקי השבת ברשויות המקומיות, מתברר שבעיריית אשדוד חשבו על הפתרון הזה קודם. באתר "אשדוד נט" נחשף השבוע כי על רקע חוק המרכולים שאושר בשבוע שעבר, באתר העירייה פורסמה מודעת דרושים לפקחים עירוניים - שאינם יהודים - לאכיפת חוקי השבת.

 המודעה מבקשת לגייס שמונה סטודנטים, שסיימו שירות צבאי מלא בעלי ומוכנים לעבוד במשמרות בסופי שבוע. במודעה נכתב: "המשרה מיועדת לאוכלוסייה שיום שבת איננו יום המנוחה שלה", קרי כאלה שאינם יהודים. המועד האחרון להגשת המועמדות הינו 25.1.18.

מודעת הדרושים באתר עיריית אשדוד
מודעת הדרושים באתר העירייה | צילום:

בשבועיים האחרונים החלה עיריית אשדוד באכיפה של חוק העזר העירוני שקובע שעסקים יהיו סגורים בשבת. לטענת המתנגדים לאכיפה בעיר, בשבועות האחרונים פנו רבנים חרדים באשדוד לראש העירייה ודרשו לסגור עסקים, ופקחי העירייה הגיעו למתחמי הקניות "ביג" ו"סטאר סנטר" כדי לחלק התראות נגד פתיחת העסקים בשבת.

התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים
התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים | צילום:

בתגובה לאכיפה החדשה, אלפי חילונים הפגינו במהלך סוף השבוע נגד מה שלטענתם מהווה הפרה של ה"סטטוס קוו". פקחי העירייה שהגיעו ביום שבת האחרון לחלק את ההתראות במתחמי הקניות נתקלו באלפי מוחים שקראו לעברם להפסיק ולהצטרף אליהם למלחמה ב"כפייה הדתית". שלטים הונפו עם הכיתוב "אם תיקחו את שבת מאיתנו ניקח אותה מכם" ו"כפייה דתית?! לא עלינו".

עם זאת, בעיריית אשדוד הבהירו מנגד: "כבר בשנת 2016 פרסמה עיריית אשדוד מכרז זהה לגיוס פקחים אשר יכולים לעבוד בשבת במגוון תחומי עבודות פיקוח כחלק מתחזוקת העיר ושמירה על חוקי העזר העירוניים הנהוגים בעיר. למכרז בזמנו לא ניגשו מועמדים שעמדו בתנאיו. לכן העירייה חזרה ופרסמה מכרז דומה בתקווה כי הפעם יימצאו פקחים מתאימים".