על רקע העברת חוק המרכולים, חולקו בעיר אשדוד אזהרות לעסקים שהיו פתוחים בשבת. לטענת המפגינים החילונים, בשבועות האחרונים פנו רבנים חרדים באשדוד לראש העירייה ודרשו לסגור עסקים. פקחי העירייה הגיעו למתחמי הקניות "ביג" ו"סטאר סנטר" וחילקו התראות נגד פתיחת העסקים בשבת. החל מאתמול (שישי) אלפי מפגינים חילוניים מחאו נגד מה שלדעתם מהווה הפרה של ה"סטטוס קוו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם זאת, בעיריית אשדוד הבהירו מנגד: "אין שינוי במדיניות  של עיריית אשדוד, אשר פועלת בהתאם לחוק העזר העירוני וממשיכה במאמצים להשיב את הסטטוס קוו לקדמותו".

פקחי העירייה שהגיעו גם השבת לחלק את ההתראות במתחמי הקניות נתקלו באלפי מפגינים שקראו לעברם להפסיק ולהצטרף אליהם למלחמה ב"כפייה הדתית". שלטים הונפו עם הכיתוב "אם תקחו את שבת מאיתנו ניקח אותה מכם" ו"כפייה דתית?! לא עלינו".

התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים
התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים | צילום:

החרדים מצידם, מאשימים את ראש העיר בהפרה של הסטטוס קוו, לאחר שלטענתם עשרות חנויות נפתחו בשנים האחרונות בעיר. ״אני לא מאשים את החרדים שמקבלים את מה שהם מבקשים", אמר גיא סער, בן 30 מאשדוד, אחד ממארגני המחאה החילונית. "הבעיה שלי עם ראש העיר והעירייה ששכחו שיש תושבים אחרים בעיר. זו מלחמה על הציביון של העיר ולא רק על השבת. אנחנו לא מוכנים להכנע לכפייה הדתית הזאת אנחנו לא מפריעים לחרדים לחיות את חייהם שהם לא יפריעו לנו״.

הפגנה נגד סגירת עסקים בשבת באשדוד (צילום: חדשות 2)
תושבי אשדוד מוחים: "נגד הכפייה הדתית" | צילום: חדשות 2

רבים בציבור החילוני בעיר כועסים על הכוונה, לטענתם, לסגור את כל העסקים בעיר בשבת מה שעורר סערה ברשתות החברתיות. ״אנחנו משרתים בצבא תורמים למדינה לעומת החרדים שכופים עלינו דברים שאנחנו לא מעוניינים בהם", אמר בעל עסק באחד המתחמים. "בקצב הזה אשדוד תהפוך לבית שמש".

"נשמור על החוק ונציית לכל החלטת בית משפט", אמר מנכ"ל ביג איתן בר זאב והתחייב לשאת בהוצאות ולממן את המאבקים המשפטיים של הסוחרים שמעוניינים להפעיל את בתי העסק בשבת "כפי שהיה עד כה במהלך השנים האחרונות כחלק מהסטטוס קוו".