חברי הכנסת החרדים מתכוונים לקדם מסלול אכיפה מוגבר לפיקוח על שמירת השבת במרחב הציבורי, כך עולה מהקלטות שפורסמו לראשונה ב"כיכר השבת" והגיעו לידי חדשות 2. בהקלטות, שהגיעו מתוך כנס סגור של ארגון איחוד הצלה, נשמע חבר הכנסת משה גפני ("יהדות התורה") כשהוא מדבר על הסיכומים אליהם הגיע עם ראש הממשלה ומספר על השינוי בסטטוס קוו שאמור להתרחש לטובת החרדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הסיכום היה, היות שבמשרד הפנים יש מאות, אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים", נשמע גפני אומר בהקלטות ביחס לשאלת הסבת הפיקוח מהמסתננים לטובת שמירת השבת. "הנושא של האכיפה בתוך חודשיים נכנס למסלול, שהמסלול הזה הוא מסלול חיובי וחיוני".

בהמשך גפני מבקש מהנוכחים "לא להוציא את זה החוצה", בכוונה לדברים שהוא אומר, משום שזה עלול "לעשות נזק, שפתאום יתלבשו על זה". עוד הוסיף חבר הכנסת כי "אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת".

כך בוטל הקיצוץ לחרדים

על מנת לאשר את תקציב המדינה נדרש קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, אך יו"ר ועדת הכספים סיפר לנוכחים בכנס כיצד הצליח לבטל את הקיצוץ לחרדים.

מרכולים בתל אביב (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2)
תוגבר האכיפה לשמירת השבת? | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2

"התקשר אליי ראש הממשלה בשתיים, ביום חמישי בלילה", פתח את דבריו בנושא. "הוא אמר לי: 'הרב גפני, אני מבקש לעזור לנו להעביר את התקציב ושתסכים'. אמרתי לו, 'ראש הממשלה, מה אתה רוצה שאני אסכים? שמקצצים בבתי הספר שלנו, בסמינרים'. הוא אומר: 'אז מה אתה מציע?' אז אמרתי: 'אני מציע שתחזירו את הקיצוץ חזרה עד השקל האחרון אחרת זה לא יעבור', וכך היה - והתקציב עבר פה אחד".

גפני התייחס גם להתקדמות בנושאי הדת שבעבר לא היו. "אין היום מושב שאין שם בית כנסת, יש מקומות שיש שם מקוואות שלא דרכה מעולם רגל של אדם חרדי", אמר. "אנחנו נמצאים במקומות שיש לנו בתי ספר שלנו, במקומות שבהם לא ידענו שאנחנו יכולים להיכנס לשם. זה בקדימה וזה בנהריה. עם 400 ו-450 תלמידים ותלמידות שאין להם שום דבר ולא היה להם בעבר קשר עם הציבור החרדי".