"התנהגות של השפלה וביזוי": בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (שלישי) את הגננת לובה קזקביץ', שניהלה את "גן ומשפחתון לובה" ברמת גן, ב-4 עבירות התעללות, ב-14 עבירות של תקיפה על ידי אחראי ובשיבוש - לאחר שניסתה למחוק חומרים ממצלמות האבטחה. קזקביץ' שוהה במעצר בכלא נווה תרצה מאז נובמבר שעבר. את הפרשה חשפנו ב"מהדורה המרכזית" עם פרסום התיעוד שבו נראית הגננת מכה את הפעוטות, וכובלת אותם לכיסאות במשך שעות ארוכות.

 

בית המשפט קבע כי "מעשיה התפרסו על פני שבועות וזה משתקף בסרטונים שבהם הנאשמת השליטה אווירת פחד בגן, וביזוי על ילדי הגן. המעשים הללו עלולים לפגוע בקטינים למשך תקופה ארוכה".

בכתב האישום שהגישה הפרקליטות נגד קזקביץ' בנובמבר 2020, נכתב כי "במספר רב של הזדמנויות ובשלל דרכים", נכתב בכתב האישום, "תקפה והתעללה הנאשמת בקטינים, השליטה בגן אווירה של טרור, לרבות בדרך של מכות, דחיפות, משיכות, הטחות, צעקות והתנהגויות אלימות וכוחניות אחרות".

בכתב האישום תוארו מקרים רבים שבהם נהגה הגננת באלימות כלפי הילדים. לדוגמה, תואר אירוע שבו הגננת תפסה את אחד התינוקות בחוזקה בזמן שהאכילה אותו. "בשלב מסוים, תפסה הנאשמת את התינוק", נכתב, "הרימה אותו באגרסיביות, והושיבה אותו בכיסא אוכל באגרסיביות כך שראשו טולטל לאחור ונחבט בכיסא. מיד לאחר מכן, דפקה הנאשמת על מגש כיסא האוכל. בהמשך, האכילה הנאשמת את התינוק תוך שתפסה את ראשו בכוח".

התעללות קשה בפעוטות בגן ילדים ברמת גן
התעללות קשה בפעוטות בגן ילדים ברמת גן

הגננת אף ניסתה לטשטש את עקבותיה ולהעלים את צילומי האבטחה שתיעדו את המעשים המזעזעים. "הנאשמת כיבתה את המצלמות בגן בשעות פעילותו בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי. שמא יתגלו מעשי התקיפה וההתעללות בגן, פנתה הנאשמת לטכנאי מצלמות וביקשה ממנו למחוק את תוכן מערכת ההקלטה. משהתברר לנאשמת שאין אפשרות למחוק את תוכן מערכת ההקלטה, דרשה הנאשמת להחליפה במערכת חדשה".

לאחר שעלה החשד שהגננת מכה את הפעוטות, ההורים דרשו ממנה תשובות - אך זו הכחישה כי נהגה באלימות כלפי הילדים. בהקלטה ששלחה לאחד ההורים הצהירה קזקביץ' שהכול בסדר, ואף ניסתה להסביר כיצד נגרמו חבלות לאחד הילדים: "זה כיסאות, לפעמים לוקחת משחקים, אוטו. אוטו נכנס איפה שהכיסאות והוא בפנים אולי הוא מכה. זה ילד זה לא בובה לשבת במקום אחד, הוא רץ הוא ילד חכם".

עו''ד אריאל שור מפרקליטות מחוז ת"א (פלילי), שמנהל את התיק אמר מסר ההרשעה: "זהו שלב נוסף במאבקנו העיקש למיגור אלימות כלפי קטינים בכלל, ועבירות אלימות שמבוצעות על ידי מטפלות וגננות בפרט. אנו תקווה שההרשעות האחרונות של גננות שהתעללו בחסרי ישע ירתיעו ויובילו לשינוי".