בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל היום (שלישי) את בקשתו של רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל, להשתחרר ממעצר. לפי ההחלטה, הוא ישוחרר למעצר בית עם איזוק אלקטרוני. הפרקליטות ביקשה כי זדורוב יישאר במעצר עד הדיון הבא. ייתכן שכעת תחליט הפרקליטות להגיש ערר לבית המשפט העליון, נציגה בדיון אמר כי הם ילמדו את החלטת בית המשפט.

מדובר בהחלטה חריגה ביותר, שכן זדורוב נאשם ברצח חמור של נערה בת 13 בלבד. השופט הציב כמה תנאים לשחרורו של זדורוב - איזוק אלקטרוני, מפקד צמוד אליו כל הזמן, יציאה מהבית רק לצורך דיונים או באישור בית המשפט וערבות בסך 150,000 שקלים.

עו"ד ירום הלוי על המשפט החוזר לרומן זדורוב (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
עו"ד ירום הלוי | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

בהחלטתו כתב השופט ערפאת טאהא כי הטיעון שהשמיעה המדינה, שלפיו אין בראיות החדשות כדי להפחית מעוצמת הראיות המרשיעות ושאין כל סיכוי שראיות אלה יביאו לשינוי בתוצאות המשפט - הוא טיעון העומד בסתירה חזיתית עם קביעת השופט בדימוס חנן מלצר בהחלטה על קיום משפט חוזר.

עוד כתב השופט כי הפרקליטות כמעט והתעלמה בטיעוניה ממשך הזמן שבו שוהה זדורוב בכלא, והעלתה את טענותיה כאילו מדובר בדיון ראשון בעניינו. לקריאת ההחלטה המלאה, לחצו כאן.

אמש פרסמנו לראשונה את החלטת הפרקליטות לבצע השלמות בפרשת זדורוב. המשימה הוטלה על יאח"ה, שאמורה לנהל את החקירה בהתאם להנחיות הפרקליטות. גורם בכיר במשטרה הדגיש ל-N12 ואמר: "אנחנו לא מנהלים חקירה, אנחנו לא פותחים מחדש את תיק זדורוב, אלא בהתאם להנחיה של הפרקליטות לבצע השלמת חקירות". אותו גורם הוסיף: "עד כה לא קיבלנו שום הנחיות ושום בקשות".

פרקליטו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי, הגיב על הפרסום: "התנהלות הפרקליטות מלמדת על רדיפת רומן ופאניקה, ולמעלה מכך - על כמות עצומה של ציניות. אוי לנו, בושה וחרפה".

בחודש שעבר החליט פרקליט המדינה עמית איסמן לנהל בשנית את משפטו של זדורוב, אחרי התלבטות אמיתית ודיונים עם צוות פרקליטים ממחוזות שונים, שלא היו מעורבים בכל שלב שהוא בניהול תיק זדורוב. צוות הפרקליטים המליץ לאיסמן לנהל את המשפט החוזר, כפי שהמליצו גם המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים ומנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות.

פרשת תאיר ראדה ז"ל - ידיעות נוספות ב-N12:

בדיון בבקשתו של זדורוב להשתחרר ממעצר, אמר נציג הפרקליטות, עו"ד ויאאם קבלאוי: "יש עוצמה בראיות ולכן אין להורות לשחרר את המבקש. כבר מהיום הראשון בהכרעת הדין הראשונה, כולם ידעו שיש טביעת נעל שלא שייכת לנאשם - אז מה חדש? יש אדם שהודה ברצח, יש טביעת נעל שלו על מכנס המנוחה, איך כל זה מכרסם בראיות הקיימות?"

לדברי עו"ד קבלאוי, אין כרסום בראיות למרות חלוף הזמן. "הוא עדיין מסוכן לציבור. האכזריות ברצח מלמדת על המסוכנות הגבוהה של הנאשם. מדובר באיש שמתעניין בסכינים, יש לו אוסף סכינים בביתו", הוסיף.

אשתו של רומן, אולגה זדורוב, אמרה בפתח הדיון כי היא לא מאמינה שהוא ישוחרר לביתו: "אני כבר לא מאמינה לשום דבר. אני מרגישה שכולם נגדנו, אף אחד לא רוצה להודות בטעות. הם ממשיכים בדרך הלא נכונה של מלחמה ושקרים, אז אנחנו לא מצפים לשום דבר. רומן פחות אופטימי ממני. האמונה לבתי המשפט לא חזרה, וחבל שהם יורקים עלינו מלמעלה וחושבים שהאגו יותר חשוב מאמון הציבור".