בוחנים מחדש את המשפט החוזר של רומן זדורוב? בית המשפט המחוזי בנצרת הסכים אתמול (שני) לבקשת הפרקליטות ונתן ארכה של שבועיים כדי שזו תגבש החלטה אם לנהל מחדש את התיק. בית המשפט העליון הורה על קיומו של משפט חוזר, וכפי שנחשף באולפן שישי - בפרקליטות מתלבטים אם לא להגיש כלל כתב אישום חדש: אם לא יוגש כתב האישום, זדורוב ישוחרר ויזוכה.

פרקליט המדינה עמית איסמן פנה לבית המשפט וביקש ארכה של שבועיים כדי לגבש את ההחלטה. הפרקליטות צריכה להודיע אם היא תנהל את התיק, ואם כן - האם היא מוכנה שזדורוב יהיה אדם חופשי במהלך המשפט החוזר. הפרקליטות תחליט בנוגע לקיומו של משפט חוזר לרומן זדורוב עד ל-15 ביולי, והדיון בבקשתו של רומן זדורוב להשתחרר ממעצר נדחה ל-26 ביולי.

פרקליט המדינה, עו"ד עמית איסמן
עו"ד עמית איסמן

באופן חריג ויוצא דופן איסמן נפגש ביום ראשון עם עו"ד ירום הלוי, פרקליטו של זדורוב, ואמש הוא עדכן על השיחה - בהודעה שרמזה על אפשרות שהפרקליטות לא תגיש כתב אישום. אם לא יוגש כתב אישום חדש, זדורוב ישוחרר. המשמעות של הבקשה שלא לקיים משפט חוזר היא כי זדורוב יקבל "זיכוי אילם". הכוונה, הפרקליטות תיסוג מהאישום נגדו לאור הראיות החדשות וזדורוב יצא ממאסרו כאדם זכאי. 

מייצג 3 מהחשודים. עו"ד ירום הלוי (צילום: חדשות 2, חדשות 12)
עו"ד ירום הלוי | צילום: חדשות 2, חדשות 12

שופט העליון הפורש מלצר הורה על משפט חוזר לפני יותר מחודש, אך עד עכשיו הפרקליטות לא גיבשה עמדה - מה שמעיד על התלבטות אמיתית. עו"ד הלוי ניסה לשכנע את איסמן שלא לנהל את התיק. במקביל לדיונים, איסמן הורה על צוות עבודה חדש, של פרקליטים בכירים שלא עסקו בתיק עד כה. הם יצטרכו לייעץ לאיסמן מה לעשות - האם יש אינטרס ציבורי לנהל את התיק והאם עדיין יש סיכוי סביר להרשעה. 

ככל שיחליטו לנהל את התיק, קיים נתון משמעותי שבפרקליטות מודעים אליו: ייתכן שמנהל המכון לרפואה משפטית חן קוגל יהיה עד הגנה מטעמו של זדורוב. קוגל, נזכיר, עמד בלב הבקשה למשפט חוזר - בעקבות הקלטה מהרצאה סגורה לסטודנטים, שערערה לחלוטין על האפשרות שמחלץ אלמוני הותיר טביעות נעל בדמה של תאיר ראדה ז"ל. לאחרונה התראיין קוגל לפרק החדש בסדרה "צל של אמת", וקטעים מדבריו נחשפו באולפן שישי

"אם יש טפטוף של דם, הוא נעשה סמוך מאוד למוות שלה – לדעתי זה דקות, לא יותר מעשר דקות", קבע קוגל. "מי השאיר את הטביעה? זו שאלה לפתחו של בית המשפט אבל זה היה אדם שהיה בסמוך מאוד לרצח. ניתוח הממצא הזה של הזליגה על טביעת הנעל כלל לא עלה במשפט המקורי ולכן השופטים לא היו חשופים לו". 

"כל המדע הפורנזי מבוסס על העיקרון ש'כל מגע משאיר עקבות. אנחנו מצפים שבזירה יהיו עקבות של הרוצח, עקבות של הזירה על הרוצח, עקבות של הקורבן על הרוצח ועקבות של הרוצח על הקורבן", הדגיש ד"ר קוגל - וסיפק קביעה לגבי התיק שממשיך להציף שאלות, גם 15 שנה לאחר הרצח: "במקרה הזה אנחנו לא מוצאים את העקבות של זדורוב בזירה, עקבות של הזירה על זדורוב, עקבות של זדורוב על ראדה ולהיפך - לא ברמה שהיינו צפויים למצוא, כפי שאנחנו מוצאים בתיקים אחרים".