שלב ההוכחות במשפט ראש הממשלה נפתח ביום שני ברעש גדול. התובעת עו"ד ליאת בן ארי נאמה במשך כחצי שעה, ובפתח דבריה אמרה: "מדובר בתיק משמעותי וחמור בתחום השחיתות השלטונית. נאשם 1 הוא ראש ממשלת ישראל אשר על פי כתב האישום עשה שימוש פסול בכוח השלטוני הרב שלו".

סיקור עדות ישועה ב-N12:

היום הראשון: "זרקתי את העורכת הראשית כי הייתה נגד נתניהו"

היום השני: "הזוג אלוביץ' ביקש ממני למחוק תכתובות" 

היום השלישי: ישועה העיד שהונחה "לקבור" ידיעות

נתניהו ישב בחיבוק ידיים במהלך הנאום, לצד עורכי דינו עמית חדד ובועז בן צור, כתב הערות לעצמו על פתק ולא הגיב על הדברים. בן ארי המשיכה בדבריה – "מעשיו ופעולותיו של נאשם 1 אל מול הצעת השוחד שהונחה בפניו עולים לכדי הפרת אמונים בוטה, המצויה ברף הגבוה של העבירה הזו". עורכי דינו של ראש הממשלה זעמו על הדברים וביקשו להגיב, אך נענו על ידי השופטים בשלילה. מיד עם סיום הדברים התקיפים, יצא נתניהו מבית המשפט והחלו שלושה ימים ארוכים של שמיעת עדויות וראיות. זו הייתה יריית פתיחה רועמת – למרתון ארוך ומפרך.

מנכ"ל אתר "וואלה!" לשעבר אילן ישועה סיפק על דוכן העדים לא מעט אמירות חריפות, כבר ביום הדיונים הראשון. ‏"כמות הפניות שקיבלתי מכל הפוליטיקאים יחד לאורך 13 שנים של כהונה", העיד ישועה, "אולי מגיעה לשבוע אחד ממה שקיבלתי מטעם ראש הממשלה ואשתו".

אילן ישועה (צילום: אורן בן חקון)
העד אילן ישועה בבית המשפט | צילום: אורן בן חקון

ישועה סיפר על דרישות חוזרות לסיקור מוטה לטובת ראש הממשלה נתניהו ובני משפחתו, ואף קשר את דרישות הסיקור באינטרסים הכלכליים של חברת בזק – "נאמר לי שייגרם נזק של מיליארדים, אם הוא (נתניהו) לא יחתום. נאמר בצורה ברורה – אם היא (שרה) תתרגז, הוא יתרגז, ואז הוא לא יחתום". ישועה גם תיאר מאמץ מיוחד נגד יריביו של נתניהו, בהם השר לשעבר נפתלי בנט – "זה קיבל תשומת לב מיוחדת. הייתה דרישה להעלות סדרה שלמה של כתבות נגד אשתו ונגד אביו".

במהלך עדותו של ישועה, הנאשמים היחידים ששהו באולם בית המשפט היו בני הזוג אלוביץ'. בשלב מסוים הם איבדו את סבלנותם ורטנו לעברו: "כמה אתה יכול לשקר?!", אך עדותו של מנכ"ל "וואלה!" לשעבר נמשכה באין מפריע. הוא נתן דוגמאות למספר עיתונאים שהוא הראה להם את הדרך החוצה מהאתר, בעקבות דרישת נתניהו וסביבתו. זה התחיל, לדבריו עם העיתונאית טלי בן עובדיה, שהתבטאה בעברה נגד אשת ראש הממשלה, ולכן היא סיימה את דרכה באתר. מאז, סיפר ישועה – נוצרה נורמה שבה הוא נדרש לקבל אישור על כל מינוי של כתב ועורך לאתר.

בנימין נתניהו בבית המשפט (צילום: אורן בן חקון)
נתניהו בבית המשפט | צילום: אורן בן חקון

לאחר דיון ההוכחות הראשון, קיבל ישועה הודעות מאיימות לטלפון הנייד שלו. הוא יידע את הפרקליטות, שהעבירה את ההודעות לטיפול המשטרה. העדות נמשכה וביום השני סיפר מנכ"ל "וואלה!" לשעבר על פגישת שיבוש הראיות. לדבריו, בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' דרשו ממנו למחוק את השיחות איתם ולהשמיד את הטלפון שברשותו. כמו כן, הוא סיפר שהם ביקשו לתאם גרסאות: "נאמר לי – 'אתה תגיד שלא היה כלום, שאול יגיד שלא היה כלום וראש הממשלה יגיד שלא היה כלום - אז החוקרים יחשבו שאין כלום'".

ביום הדיונים השלישי, ישועה כבר נראה היה מתוח פחות ביחס לימים הקודמים. הוא הסתובב באולם לפני כניסת השופטים ושוחח עם הנוכחים. ישועה נשאל על מערכת הבחירות ב-2015. "אחרי הבחירות", סיפר מנכ"ל "וואלה!" לשעבר, "אור אלוביץ' כתב לי – 'ברכות, הבאת לו את הבחירות, ועכשיו ביבי יעשה מה שבזק מצפה ממנו". התובעת בתיק 4,000 עו"ד יהודית תירוש הראתה התכתבות שבה שאול אלוביץ' מתלונן על כך שציפי לבני צוטטה באתר במהלך הבחירות. ישועה הסביר בתגובה שלא ניתן לצטט רק את ראש הממשלה, ואלוביץ' השיב לו: "אני לא צריך חתימה של ציפי השבוע".

התובעת ליאת בן ארי (צילום: החדשות 12)
התובעת ליאת בן ארי | צילום: החדשות 12

בהתכתבות אחרת זעם אלוביץ' על ידיעה, וכתב לישועה: "תוריד את זה מיד, אני הורג אותך. זה ימנע את אישור יס". מנכ"ל "וואלה!" לשעבר חזר וסיפר גם על ההתערבות במינויים באתר: "כדי להחזיר את אבירם אלעד לתפקיד העורך טענתי שהוא ימני. איך הסברתי את זה? אמרתי שהוא סגן אלוף בדובדבן. הגעתו הייתה אחד הימים השחורים ביותר בימיי בוואלה, ושאול ואיריס אמרו שזה הוביל לנתק בינם לבין לשכת ראש הממשלה".

עדותו של ישועה תימשך גם בשבוע הבא, והוא יוסיף לתאר את דרישות הסיקור השונות. יחד עם זאת, התמונה המלאה מעדותו תתקבל רק לאחר החקירה הנגדית שתנהל ההגנה ולאחר החקירה החוזרת שתבצע התביעה. בינתיים, ניתן ללמוד מהדיונים האחרונים כמה נקודות על דרכי הפעולה של הפרקליטות ושל הסנגורים:

האסטרטגיה של התביעה

ללכת על בטוח: הבחירה בישועה כעד הראשון במשפטו של ראש הממשלה, היא לא בחירה סתמית. מלבד היותו עד המפתח בתיק 4,000 – הוא מאפשר לפרקליטות להתחיל את העדויות עם מינימום הפתעות. ישועה הוא עד שהגיע מיוזמתו למשטרה, מסר חומרים מרצונו, ומאז המשיך לשתף פעולה. לכן, התביעה לא חששה מדי מהפתעות בלתי צפויות, ואכן – לא היו הרבה כאלה. כלל לא בטוח שכך תראה העדות של חלק מהעדים האחרים, שכמה מהם מביעים ביקורת פומבית נגד הפרקליטות.

ראש הממשלה נתניהו בבית המשפט (צילום: אורן בן חקון, פלאש 90)
נתניהו בבית המשפט | צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

חצי הכוס המלאה, ועוד קצת: כמו כל תיק שוחד, תיק 4,000 מורכב משני חלקים – מתת ותמורה. ישועה מספר בעיקר על צד אחד – ההיענות מצד "וואלה!" לדרישות הסיקור לטובת ראש הממשלה ומשפחתו. על הצד השני – ההטבות הרגולטוריות – יספרו עדים אחרים, כמו מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר. אבל, לעדות של ישועה יש תרומה נוספת – הוא גם קושר במובן מסוים בין ההטבות הרגולטוריות לבין דרישות הסיקור.

מפת דרכים: בפרקליטות בנו את תחילת החקירה הראשית של ישועה, כך שהיא תצייר את תיק 4,000 ממבט על. הימים הראשונים של העדות כללו את נקודות הציון המרכזיות בתיק – תחילת הדרך של ישועה באתר "וואלה!", הדרישות הראשונות להטיית הסיקור, בחירות 2015, פגישת שיבוש הראיות והדרך החדשה שאתר "וואלה!" יצא אליה. הדברים לא סופרו באופן כרונולוגי, אלא בדרך שתשקף לשופטים את התמונה הגדולה.

התובעת ליאת בן-ארי  (צילום: אורן בן חקון)
התובעת בן ארי | צילום: אורן בן חקון

ירידה לפרטים: במשפט פלילי עשויה להיות חשיבות לכל פרט קטן. הדיונים הבאים בעדותו של ישועה, יאופיינו בסקירה של דוגמאות חוזרות ונשנות מתקופת האישומים. אפשר היה לראות זאת כבר בחצי השני של הדיון האחרון, כשהתביעה החלה לשאול את ישועה על אירועים שלא היו בליבת כתב האישום. בכך, תנסה התביעה לבנות את הפאזל לאט לאט, באמצעות כל אחת מהחתיכות הקטנות.

האסטרטגיה של ההגנה

התקפה כהגנה: בשלב הזה של העדות - החקירה הראשית - לסנגורים אין אפשרות לאתגר את העד ולשאול אותו שאלות. הדרך שלהם לעצור את המומנטום של התביעה, הוא באמצעות התנגדויות לשאלות, עיכובים ובקשות שונות. הדיונים האחרונים אופיינו בוויכוחים מרובים בין הסנגורים לפרקליטים, שעצרו את הרצף של החקירה הראשית.

בנימין נתניהו בבית המשפט (צילום: רויטרס)
נתניהו יוצא מאולם בית המשפט | צילום: רויטרס

פגיעה באמינות: הסנגורים מנסים להציג את עדותו של ישועה כעדות מוקצנת ומגמתית. הם טוענים שהוא מתאר את הדברים באופן שיישמע חמור ודרמטי יותר מהאופן שבו הם אכן קרו. כמו כן, לדבריהם ישועה שמר חלק מהראיות ושינן אותן, כך שהעדות שלו לא מתבססת על הזיכרון בלבד.

הפרד ומשול: לאורך ימי הדיונים, הסנגורים הצביעו שוב ושוב על כך שישועה לא מפריד בין הדמויות השונות בפרשה – כמו למשל בין ראש הממשלה לבני משפחתו וגורמים נוספים. באותו אופן, ישועה מתייחס לעיתים גם אל איריס ושאול אלוביץ' כאל ישות אחת. השופטת רבקה פרידמן פלדמן העירה אף היא לישועה על כך, והסבירה לו שאם לא יפרט מה חלקה של כל דמות, לא ניתן יהיה לייחס את הדברים האמורים לאף אחת מהן.

עקירה מהשורש: ההגנה הגישה מספר בקשות שעוסקות בפסילת ראיות או חלקים מעדותו של ישועה. למשל, הסנגורים טענו שהרענון שנערך לו היה הלכה למעשה השלמת חקירה, ושחלקים רבים בעדות לא הופיעו בחקירות ובריענון הזיכרון. בכך, מנסים עורכי הדין של הנאשמים לפגוע בבסיס העדות של ישועה. הבקשות שהוגשו עד כה נדחו, והשופטים הסתפקו בהערה עקרונית לפרקליטות, אך לא מן הנמנע שתוגשנה בקשות דומות בהמשך.