אסון בעיר העתיקה בעכו: שני בני אדם נהרגו הלילה (ב') ו-10 נפצעו, בהם שניים קשה, בפיצוץ בכניסה לבניין מגורים בעיר. במשטרה מעריכים כי דליפת גז מבלון היא שגרמה לפיצוץ אך בשלב זה נבדקות גם אפשרויות נוספות. בעקבות הקריסה, מספר דיירים נלכדו תחת ההריסות וחלקם מוגדרים נעדרים. כוחות כיבוי והצלה פועלים במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש סמוך לשעה 1:45 בלילה, כשפיצוץ מחריש אוזניים הרעיד את אזור העיר העתיקה בעכו. הבניין עצמו, מבנה ישן מאוד, קרס זמן קצר לאחר הפיצוץ, כשלפחות 10 מדייריו לכודים תחת ההריסות.

צוותים רבים של כיבוי אש, משטרה ומגן דוד אדום הוזעקו לאזור. הכבאים פעלו לחלץ את הלכודים, ועל פי הדיווחים מהזירה הם נמצאים בהכרה. כוחות החילוץ פועלים בסימטאות צרות ובחשכה לחילוץ הנפגעים, תוך סכנת חיים בשל קריסת הקירות מהקומות העליונות. חיילים מיחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף הגיעו לסייע לכוחות האזרחיים.  

ניסיונות החילוץ הלילה
ניסיונות החילוץ הלילה | צילום:

"החילוץ נעשה תוך סכנת נפשות"

בסריקת השטח נמצאו שתי גופות, של גבר ואישה, שככל הנראה נהרגו במקום. 10 בני אדם נפצעו: שניים באורח קשה, אדם נוסף באורח בינוני ו-7 נפצעו קל. מבין הפצועים, שלושה הם ילדים, הצעיר שבהם בן 11. הפצועים פונו על ידי מד"א לבתי החולים רמב"ם בחיפה והגליל המערבי בנהריה. כל אזור העיר העתיקה בעכו נחסם לתנועה, והשוטרים מבקשים שלא להגיע למקום. הרס ניכר נראה בכל האזור, כשהפיצוץ גרם לנזק לכלי רכב ולניפוץ זגוגיות של מבנים סמוכים.

רק בת אחת שרדה
כוחות הכבאות במקום | צילום:

מוחמד סרחאן, שקרוביו מתגוררים בבניין שקרס, סיפר כי מעט אחרי השעה 1:00 עזב את הדירה בה אירע הפיצוץ. סרחאן ציין כי לא הריח ריח חריג של גז בישול. מיד כשהגיע לביתו, שמע על הפיצוץ וחזר לבית קרוביו. "אני יודע שאחיינית שלי בת ה-8 פונתה לבית החולים", אמר סרחאן. "אבל לגבי אחי, אשתו ובנם עדיין לא ברור מה עלה בגורלם. אני חושש - ההרס הוא רב".

קריסת התקרה הלילה
קריסת התקרה הלילה | צילום:

נדיה עמארה, אחת מהשכנות המתגוררות סמוך לבניין בעכו, סיפרה כי סמוך לשעה 2:00 בלילה שמעה פיצוץ עז והתעוררה לגלות שחלונות ביתה נופצו כולם. "הסתכלתי לבניין הסמוך וראיתי שהוא קרס לגמרי, הדירה שמולי פשוט נעלמה. אצלי הכל היה על הרצפה ולא ידעתי ממה. אנשים התחילו לרוץ ואז גיליתי את מימדי ההרס. בחיים לא שמעתי כזה פיצוץ".

מנכ"ל מד"א אלי בין שהגיע לזירת האירוע תיאר את המראות שנגלו לצוותים הרפואיים כשהגיעו למקום: "מדובר על שתי זירות, של קריסה מפיצוץ שהסיבה לו עדיין לא ברורה. קרסו קירות מהקומות העליונות, התמונות מזכירות את מימדי ההרס שראינו בחודש שעבר בירושלים. החילוץ נעשה תוך סכנת נפשות בזירה מורכבת".

הערכה: מדובר בפיצוץ בלון גז

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, אמר כי "פיצוץ החריד את לב העיר העתיקה וכי מדובר בנקודות גישה בעייתיות". לנקרי הוסיף: "כוחות הביטחון הגיעו לזירה. ההערכה כרגע היא כי מדובר על פיצוץ בלון גז אך הדברים נבדקים".

הערכת מצב עם ראש העיר שמעון לנקרי
הערכת מצב עם ראש העיר שמעון לנקרי | צילום:

מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב חגי דותן, אמר כי "מדובר באירוע קשה של קריסת בניין, פעולות החילוץ נעשות בתא שטח לא פשוט. אלה רחובות צרים ויש בהם המון אנשים, לאט לאט אנחנו משתלטים על הזירה".

דותן ציין כי "אנחנו יודעים על שניים או שלושה הרוגים שעדיין לא פונו, כשיפונו נדע בוודאות. דיברנו עם קציני החבלה שהיו במקום, הם עדיין לא יודעים מהי סיבת הפיצוץ בוודאות. ככל הנראה מדובר על פיצוץ בלון גז".

קריסת בניין בעכו (צילום: חדשות 2)
זירת הפיצוץ, הלילה | צילום: חדשות 2
קריסת הבניין בעכו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות של פיקוד העורף מסייעים בחילוץ | צילום: דובר צה"ל

בחודש שעבר: 4 נהרגו בפיצוץ גז בירושלים

רק בחודש שעבר אירע אסון דומה בירושלים: פיצוץ גז קטלני נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי שבדרום ירושלים. תושבים מספרים כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב, כשבמקביל כוחות הצלה גדולים הגיעו לזירה.

באירוע הקשה נהרגו בני הזוג אברהם ויוסף טופאן, וכמה שעות לאחריו נפטר מפצעיו גם בנם בן השנתיים, יוסף-חיים, שנפצע קשה. שבוע לאחר הפיצוץ נפטרה מפצעיה לינדה שוורץ, שכנתם שנפצעה קשה.

זולת ההרוגים, בפיצוץ נפצעו עוד שמונה בני אדם שפונו לבית החולים הדסה עין כרם: בני זוג בשנות ה-80 לחייהם נפגעו בינוני, ארבעה בני אדם נוספים נפגעו קל ועוד שניים הוגדרו נפגעי חרדה.

תושבי הרחוב בשכונת גילה עדיין מתקשים לעכל את ההרס הרב שגרם הפיצוץ העז. הנזק הסביבתי שנגרם הוא עצום - ונראה גם במרחק של עשרות מטרים מהדירה שבה אירע הפיצוץ. מדובר במתחם דירות, שבאחת מהן הצטבר גז בחדר סגור בעקבות דליפה ובשלב מסוים התרחש הפיצוץ.

 

פיצוץ קטלני בעכו - הסיקור המלא:

צפו: החילוץ הדרמטי של הילדים מאזור האסון

גופת ילד נמצאה בהריסות הבניין בעכו; מניין ההרוגים עלה ל-5‬

הפיצוץ בעכו: נבדק הגורם הפלילי