הרוגים נוספים נמצאו בזירת האסון בעיר העתיקה בעכו: חמישה בני אדם - שני גברים, שתי נשים וילד - נהרגו הלילה (ב') ו-11 נפצעו, בהם שניים קשה, בפיצוץ בכניסה לבניין מגורים בעיר. כוחות פיקוד העורף הצליחו לחלץ הבוקר שתי גופות מבין ההריסות, בנוסף לשני בני הזוג ההרוגים שאותרו במהלך הלילה, ולאחר מכן נמצאה גופת ילד שנעדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה ממשיך להיבדק החשד כי מדובר באירוע פלילי, במקביל לאפשרות שמדובר בכשל טכני בבלון גז. מידע שהגיע למשטרה הבוקר העלה חשד שהרקע לפיצוץ הוא סכסוך מקומי על רקע הצבת אנטנות סלולריות על הבניין. 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', טען הבוקר כי "לא ייקחו שעות אלא הרבה יותר כדי להבין מה מקור הפיצוץ, החקירה בראשיתה, מעבדות הזיהוי הפלילי והחבלה ואנשי כיבוי אש ינסו להגיע למסקנות ברורות וחדות". "הכל צריך להיבחן, אני עצמי עדיין לא יודע מה הגורם - בין אם מדובר באירוע פלילי או בפיצוץ בלון גז. זהו אירוע קשה ונדרשת סבלנות כדי שנגיע למסקנות ברורות", הוסיף השר.

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, הצהיר כי צוות העירייה פועל למציאת פיתרון לדיירים שביתם נחרב: "עובדי הרשות המקומית הונחו לפנות אותם למלון או אכסנייה, ולתת להם דיור חלופי עד שנראה איזה דיור קבוע אפשר לתת להם".

"אני ישנתי בחדר מול הדירה הזו, ואז שמעתי פיצוץ עצום", סיפרה נדיה עמארה, המתגוררת בבניין הסמוך. "כל האבק נכנס לבית שלי. אני חושבת שזה קשור לאנטנות הסלולריות ולסכסוך סביבן, אבל אני לא יודעת בוודאות".

זירת האירוע, עכו (צילום: דובר צה"ל)
ממשיכים לחפש אחר נעדרים בשעות הבוקר | צילום: דובר צה"ל

"מודאגים לגורל הנעדרים"

עמארה תיארה את הפיצוץ העז שנשמע סמוך לשעה 2:00 בלילה: "הסתכלתי על הבניין הסמוך וראיתי שהוא קרס לגמרי, הדירה שמולי פשוט נעלמה. אצלי הכל היה על הרצפה. כל החלונות שלי התנפצו. אנשים התחילו לרוץ ואז גיליתי את מימדי ההרס. בחיים לא שמעתי כזה פיצוץ".

לפחות 11 בני אדם נפצעו בפיצוץ: שניים באורח קשה, אדם נוסף באורח בינוני ו-7 נפצעו קל. מבין הפצועים, שלושה הם ילדים, הצעיר שבהם בן 11. הפצועים פונו על ידי מד"א לבתי החולים רמב"ם בחיפה והגליל המערבי בנהריה.

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי בנהריה, דיווח על קליטת שמונה פצועים. "אחד מהם במצב קשה", סיפר ד"ר ברהום. "הוא נפצע בראשו ועבר ניתוח קצר ומצבו התייצב, אם כי עדיין נשקפת סכנה לחייו". שני בני אדם נוספים נפצעו בינוני. "כל הפצועים נפגעו מקריסת המבנה ולא מפגיעה ישירה של חומרי נפץ או גז", העריך ד"ר ברהום.

ניסיונות חילוץ בזירה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות כיבוי והצלה בזירה, היום | צילום: דובר צה"ל

אלי בין, מנכ"ל מד"א, דיווח בשעות הבוקר כי מאמצי החילוץ בעכו נמשכים. "אנו ממשיכים בפעולות ההצלה יחד עם פיקוד העורף בדאגה רבה ותוך חיפוש נעדרים נוספים", עדכן בין. "ככל שעוברות השעות אנו מודאגים. "התמונות מזכירות את מימדי ההרס שראינו בחודש שעבר בירושלים. החילוץ נעשה תוך סכנת נפשות בזירה מורכבת".

קריסת התקרה הלילה
קריסת התקרה הלילה | צילום:

"החילוץ נעשה תוך סכנת נפשות"

הפיצוץ התרחש סמוך לשעה 1:45 בלילה, כשפיצוץ מחריש אוזניים הרעיד את אזור העיר העתיקה בעכו. הבניין עצמו, מבנה ישן מאוד, קרס זמן קצר לאחר הפיצוץ. צוותים רבים של כיבוי אש, משטרה ומגן דוד אדום הוזעקו לאזור.

הכבאים פעלו לחלץ את הלכודים מהמבנה וליצור קשר עם הנעדרים. כוחות החילוץ פעלו בסימטאות צרות ובחשכה לחילוץ הנפגעים, תוך סכנת חיים בשל קריסת הקירות מהקומות העליונות. חיילים מיחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף הגיעו לסייע לכוחות האזרחיים.

כל אזור העיר העתיקה בעכו נחסם לתנועה, והשוטרים מבקשים מאזחים שלא להגיע למקום. הרס ניכר נראה בכל האזור, כשהפיצוץ גרם לנזק לכלי רכב ולניפוץ זגוגיות של מבנים סמוכים.

הערכת מצב עם ראש העיר שמעון לנקרי
הערכת מצב עם ראש העיר שמעון לנקרי | צילום:

מוחמד סרחאן, שקרוביו מתגוררים בבניין שקרס, סיפר כי מעט אחרי השעה 1:00 עזב את הדירה בה אירע הפיצוץ. סרחאן ציין כי לא הריח ריח חריג של גז בישול. מיד כשהגיע לביתו, שמע על הפיצוץ וחזר לבית קרוביו. "אני יודע שאחיינית שלי בת ה-8 פונתה לבית החולים", אמר סרחאן. "אבל לגבי אחי, אשתו ובנם עדיין לא ברור מה עלה בגורלם. אני חושש - ההרס הוא רב".

רק בת אחת שרדה
זירת הפיצוץ, הלילה | צילום:

ההערכה הראשונית: מדובר בפיצוץ בלון גז

מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב חגי דותן, אמר כי "מדובר באירוע קשה של קריסת בניין, פעולות החילוץ נעשות בתא שטח לא פשוט. אלה רחובות צרים ויש בהם המון אנשים, לאט לאט אנחנו משתלטים על הזירה". דותן ציין כי "דיברנו עם קציני החבלה שהיו במקום, הם עדיין לא יודעים מהי סיבת הפיצוץ בוודאות. ככל הנראה מדובר על פיצוץ בלון גז".

קריסת הבניין בעכו (צילום: דובר צה"ל)
כוחות של פיקוד העורף מסייעים בחילוץ | צילום: דובר צה"ל

בחודש שעבר: 4 נהרגו בפיצוץ גז בירושלים

רק בחודש שעבר אירע אסון דומה בירושלים: פיצוץ גז קטלני נשמע סמוך לשעה 1:20 בלילה, ברחוב שבתאי הנגבי שבדרום ירושלים. תושבים מספרים כי רעש חזק במיוחד נשמע למרחק גדול מאוד ולאחר מכן אנשים החלו לצאת לרחוב, כשבמקביל כוחות הצלה גדולים הגיעו לזירה.

באירוע הקשה נהרגו בני הזוג אברהם ויוסף טופאן, וכמה שעות לאחריו נפטר מפצעיו גם בנם בן השנתיים, יוסף-חיים, שנפצע קשה. שבוע לאחר הפיצוץ נפטרה מפצעיה לינדה שוורץ, שכנתם שנפצעה קשה.

זולת ההרוגים, בפיצוץ נפצעו עוד שמונה בני אדם שפונו לבית החולים הדסה עין כרם: בני זוג בשנות ה-80 לחייהם נפגעו בינוני, ארבעה בני אדם נוספים נפגעו קל ועוד שניים הוגדרו נפגעי חרדה.

תושבי הרחוב בשכונת גילה עדיין מתקשים לעכל את ההרס הרב שגרם הפיצוץ העז. הנזק הסביבתי שנגרם הוא עצום - ונראה גם במרחק של עשרות מטרים מהדירה שבה אירע הפיצוץ. מדובר במתחם דירות, שבאחת מהן הצטבר גז בחדר סגור בעקבות דליפה ובשלב מסוים התרחש הפיצוץ.

לפחות ילד אחד נעדר בשעות הבוקר (צילום: חדשות 2)
לפחות ילד אחד נעדר בשעות הבוקר | צילום: חדשות 2

 

פיצוץ קטלני בעכו - הסיקור המלא:

צפו: החילוץ הדרמטי של הילדים מאזור האסון

הפיצוץ בעכו: נבדק הגורם הפלילי

הרוגים בקריסת בניין בעכו, מספר לכודים תחת ההריסות