עד כמה שעצובה הטרגדיה של חמשת בני משפחת דהן שנהרגו אתמול בתאונה הקטלנית בכביש הערבה, מזעזע לחשוב על הסיכויים הגבוהים שהתאונה הקטלנית הבאה לא תאחר לבוא. סימולטר מיוחד ממחיש כיצד כמה שניות של היסח דעת על הכביש יכולות להיות קריטיות במצבים שונים על הכביש.

נהג המשאית הפוגעת חשוד בגרימת מוות ברשלנות. עד כה הוא שינה את גרסתו כמה פעמים אבל בכל גרסה היה דבר אחד שחזר על עצמו - הוא דיבר על כמה שניות שבהן לא היה מרוכז על הכביש. מחקירת התאונה עולה כי רשלנות של הנהג גרמה לו לסטות מהנתיב.

שליחת מסרון במכשיר הסלולרי למשל, או כל היסח דעת אחר למשך שתי שניות בלבד - מספיק לגרום לתוצאה הקטלנית שאתמול ראינו. הסימולטור מוכיח מה יכול לקרות בשניות הגורליות האלו. "הנהג מביט הצידה, נופל לו הטלפון, שתי השניות האלה שוות לנהיגה עיוורת למרחק של 50 מטר", מסביר עדי מימרן, יו"ר החברה לתרבות הנהיגה בישראל.

לא תמיד נהג המשאית אשם

במשטרה יודעים שנהגי משאיות מעורבים יותר בתאונות דרכים מאשר הנהגים האחרים. יש לומר שלא תמיד באשמתם. בישראל אין תשתית ראויה למנוחה לנהגים. חלק מהם ישנים בדרכים, אחרים מנסים להספיק כמה שיותר כדי להרוויח עוד כמה שקלים. "15 שעות אני על הכביש - משתיים בלילה", אומר אחד הנהגים.

תוסיפו את העובדה כי כביש הערבה הוא מהמסוכנים שיש, נתיב לכל צד, ללא גדר הפרדה. "לו הייתה גדר שמפרידה בין הנתיבים, אפשר היה להציל את חיי האנשים שנהרגו בתאונה הזו", טוען שמואל אבואב, מנכ"ל אור ירוק.

נהגים עייפים, כביש מסוכן, חוסר תשומת לב על הכביש ומשאיות לקויות - תהיה אשר תהיה הסיבה לתאונה, הנהג קרוב לוודאי יישב בכלא. אבל, אם המצב יימשך כך, זה בטח לא ימנע את התאונה הבאה.

מאות ליוו את בני המשפחה בדרכם האחרונה

בשעות הצהריים הובאו למנוחות ליאור (30), אשתו טלי (33) וביתם שילת בת החמישה חודשים בבית העלמין באופקים. האחות שרית (19) נקברה מוקדם יותר בבית העלמין הצבאי בחולון, ובערב נטמנה רותי (57), אמו של ליאור, בבית העלמין כפר סמיר בחיפה.

מאות בני אדם ליוו בבית העלמין באופקים את ליאור, טלי ושילת הקטנה למנוחת עולמים. "השמש לא זורחת היום באופקים", פתחו את דברי ההספד קרובי המשפחה, כשהם מלווים את שלוש הגופות למנוחת עולמים, בבכי קורע לב.

הפרוייקט המשותף של חדשות 2 באינטרנט ואור ירוק - "נוהגים לא לסמס"

רוצים לקבל מחדשות 2 עדכונים לפייסבוק?

אסון בערבה - סיקור נרחב

כך אירעה התאונה בערבה

"שמחנו ולא שמנו לב שהם לא באו"

משפחת דהן: שלושה דורות נמחקו ברגע

"חתונה זו שמחה, אבל בלב אנחנו בוכים"

הכלה: "שמחנו - ולא שמנו לב שהם לא באו"