דליה למקוס ז"ל
נדקרה לפני שמונה שנים, נרצחה היום. למקוס | צילום:

הרגעים האחרונים של דליה: הצעירה דליה למקוס בת ה-26, שנרצחה אתמול (שני) בפיגוע הדקירה באלון שבות, הגיעה למקום מספר דקות לפני כן בעזרת טרמפ. הנהג האדיב גילה לאחר מספר שעות לתדהמתו כי הנוסעת נרצחה זמן קצר לאחר שנפרדה ממנו לשלום: "אני כותב את הפוסט הזה בידיים רועדות, לאחר שחוויתי היום את אחד האירועים הקשים, הכואבים והמטלטלים שעברתי בחיי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנהג, אורי שכטר, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי נסע בשעות אחר הצהריים מפגישת עבודה במודיעין לעבר ביתו בראש צורים. "בדרכי חזרה הביתה זיהיתי בחורה צעירה עומדת בצומת שמשון עם שלט ביד 'גוש עציון', ועצרתי לידה. כשהיא נכנסה לרכב השלט התהפך וראיתי בצידו השני את המילים 'קרית גת'. שאלתי אותה בחיוך 'את צריכה לגוש עציון או לקרית גת'", תיאר שכטר את הפגישה בין השניים.

"היא ענתה לי שהיא גרה בגוש עציון בישוב תקוע ועובדת בקרית גת. היא סיפרה לי שהיא מרפאה בעיסוק בגני ילדים וכמה היא אוהבת להיות עם הילדים הקטנים. המשכנו לדבר בדרכנו לגוש, ואני הורדתי אותה בצומת אלון שבות. הבחורה ירדה מהרכב והודתה לי ואני איחלתי לה נסיעה טובה. לא תיארתי לעצמי שלאחר כמה דקות יגיע מחבל נבזה וירצח אותה. תהיה נשמתה של דליה למקוס - כך גיליתי שקוראים לה - צרורה בצרור החיים . אמן", הוסיף.

מכריה של למקוס סיפרו כי הייתה בדרכה לפתיחת משמרת בסניף יד שרה בתקוע. מנכ"ל הארגון משה כהן ספד לה אמש: "דליה נפלה קורבן לרצח מתועב בדרכה למלא שליחות אנושית של התנדבות מסורה". אלישבע פרינץ, מנהלת אזורית ביד שרה, סיפרה כי "ידענו תמיד כי אם יש צורך במילוי מקום כי חסרה יד - דליה תגיע. שעה לפני הרצח עוד התקשר אליה מנהל הסניף בתקוע וביקש לדעת אם היא מגיעה לפתיחת הסניף בין שמונה וחצי לתשע וחצי - ודליה אמרה שהיא כמובן תהיה שם והיא בדרכה".

זירת הפיגוע באלון שבות (צילום: דוברות מד״א)
זירת הפיגוע בצומת אלון שבות, הערב | צילום: דוברות מד״א

נפצעה קל בפיגוע דקירה לפני כשמונה שנים

למקוס, שנדקרה אתמול למוות באותה טרמפיאדה ממנה נחטפו שלושת הנערים לפני כחמישה חודשים, נפצעה קל בפיגוע דקירה אחר שאירע בעבר, לפני כשמונה שנים. "לפתע בא מחבל והחל לדקור", סיפרה בעבר למקוס. "אני הייתי בין שני האנשים שנדקרו. בנס לא נפגעתי קשה, והפצוע השני בעזרת השם מחלים". הלווייתה של דליה למקוס תתקיים היום בשעה 10:00 ביישוב תקוע שבגוש עציון.

למקוס נרצחה בפיגוע בו נפצעו שני בני אדם נוספים, אחד מהם באורח קשה והשני באורח קל. הפיגוע התרחש שעות ספורות בלבד לאחר פיגוע הדקירה סמוך לתחנת הרכבת בתל אביב. מאבטח אזרחי שהיה בכניסה לאלון שבות פתח באש לעבר המחבל ופצע אותו. מחקירת המשטרה עולה כי תחילה ניסה הדוקר לבצע פיגוע דריסה, אך כשנכשל להתגבר על מחסום בשטח - החל במסע הדקירות הרצחני. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות.

בתיעוד הפיגוע שהגיע לידי חדשות 2 נראה החשוד כשהוא נוסע בכלי רכב פרטי ומנסה לפגוע בלמקוס, תושבת תקוע, שעמדה בטרמפיאדה בקרבת היישוב. שניות לאחר מכן הוא יוצא מהמכונית ומתחיל במסע הדקירות הרצחני - תחילה בלמקוס, ולאחר מכן באנשים נוספים שהיו בקרבת מקום. האירוע התרחש בתחנת אוטובוס שנמצאת ממול לזו שממנה נחטפו, ובהמשך גם נרצחו שלושת הנערים הישראלים לפני כחמישה חודשים.

לזירה הוזעקו פרמדיקים של מד"א ואיחוד הצלה שניסו במשך דקות ארוכות להילחם על חייה של למקוס, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותה. יתר הפצועים בתקרית, בהם גם המחבל שנורה ונפצע קשה - הועברו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים. מחקירת ראשונית עולה כי המחבל הוא מהאר חמדי אל שלמון, אסיר לשעבר תושב העיר חברון.

גל טרור: כל העדכונים

הפיגוע: במקום שממנו נחטפו הנערים

ההסלמה נמשכת: דקה אחר דקה

ציפי חוטובלי: "הטרור לא מבחין בין י-ם לת"א"

תיעוד פיגוע הדקירה בגוש עציון: בת 26 נרצחה

הפלסטינים: זה הדוקר מתל אביב

"רדפנו אחרי המחבל, נתנו לו אגרוף והברחנו אותו"

התעמתו עם השר בזירת הפיגוע: "אין לנו ביטחון"

פיגוע דקירה בת"א: חייל נפצע אנושות