דליה למקוס ז"ל
נדקרה לפני שמונה שנים, נרצחה היום. למקוס | צילום:

דליה למקוס, הצעירה בת ה-26 שנרצחה הערב (שני) בפיגוע הדקירה שאירע בצומת אלון שבות שבגוש עציון, נפצעה קל בפיגוע דקירה אחר שאירע בעבר, לפני כשמונה שנים. "לפתע בא מחבל והחל לדקור", סיפרה בעבר למקוס. "אני הייתי בין שני האנשים שנדקרו. בנס לא נפגעתי קשה, והפצוע השני בעזרת השם מחלים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתגובה לכתבה שקראה בעבר על צווי הגבלה שהוצאו לפעילי ימין, כתבה למקוס: "במקום להילחם במתנחלים, צריך להילחם במחבלים. במקום לפנות מתנחלים שמגנים על המדינה ומשרתים בצבא צריך לפנות מחבלים שיורים על צה''ל וחוטפים חיילים ואזרחים".

היא קראה להעניש באופן מרתיע "את מי שמסכן אותנו, ותעיפו את מי שמסכן אותנו, ולא משנה מה המחיר מצידם. שישלמו את המחיר על הטרור שלהם. רק ככה ייפסק הטרור". הלווייתה של דליה למקוס תתקיים מחר בשעה 10:00 ביישוב תקוע שבגוש עציון.

זירת הפיגוע באלון שבות (צילום: דוברות מד״א)
זירת הפיגוע בצומת אלון שבות, הערב | צילום: דוברות מד״א

למקוס נרצחה בפיגוע בו נפצעו שני בני אדם נוספים, אחד מהם באורח קשה והשני באורח קל. הפיגוע התרחש שעות ספורות בלבד לאחר פיגוע הדקירה סמוך לתחנת הרכבת בתל אביב. מאבטח אזרחי שהיה בכניסה לאלון שבות פתח באש לעבר המחבל ופצע אותו. מחקירת המשטרה עולה כי תחילה ניסה הדוקר לבצע פיגוע דריסה, אך כשנכשל להתגבר על מחסום בשטח - החל במסע הדקירות הרצחני. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות.

בתיעוד הפיגוע שהגיע לידי חדשות 2 נראה החשוד כשהוא נוסע בכלי רכב פרטי ומנסה לפגוע בלמקוס, תושבת תקוע, שעמדה בטרמפיאדה בקרבת היישוב. שניות לאחר מכן הוא יוצא מהמכונית ומתחיל במסע הדקירות הרצחני - תחילה בלמקוס, ולאחר מכן באנשים נוספים שהיו בקרבת מקום. האירוע התרחש בתחנת אוטובוס שנמצאת ממול לזו שממנה נחטפו, ובהמשך גם נרצחו שלושת הנערים הישראלים לפני כחמישה חודשים.

לזירה הוזעקו פרמדיקים של מד"א ואיחוד הצלה שניסו במשך דקות ארוכות להילחם על חייה של למקוס, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותה. יתר הפצועים בתקרית, בהם גם המחבל שנורה ונפצע קשה - הועברו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק בירושלים. מחקירת ראשונית עולה כי המחבל הוא מהאר חמדי אל שלמון, אסיר לשעבר תושב העיר חברון.

גל טרור: כל העדכונים

הפיגוע: במקום שממנו נחטפו הנערים

ההסלמה נמשכת: דקה אחר דקה

ציפי חוטובלי: "הטרור לא מבחין בין י-ם לת"א"

תיעוד פיגוע הדקירה בגוש עציון: בת 26 נרצחה

הפלסטינים: זה הדוקר מתל אביב

"רדפנו אחרי המחבל, נתנו לו אגרוף והברחנו אותו"

התעמתו עם השר בזירת הפיגוע: "אין לנו ביטחון"

פיגוע דקירה בת"א: חייל נפצע אנושות