יהודה וילק ז"ל (צילום: עמוס בן גרשום, חדשות)
יהודה וילק ז"ל | צילום: עמוס בן גרשום, חדשות

בבית העלמין הישן ברעננה הובא למנוחות המפכ"ל ה-13 של משטרת ישראל, רב ניצב בדימוס יהודה וילק ז"ל. המפכ"ל לשעבר וילק, 70, נפטר אמש בפתאומיות מאירוע לבבי בעת שהיה במקום עבודתו במשרדי הנהלת "דרך ארץ" שמפעילה את כביש 6.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

מאות ליוו אותו בדרכו האחרונה ובהם השרים לביטחון פנים לשעבר משה שחל ויצחק אהרונוביץ' והמפכ"לים בדימוס רפי פלד, שלמה אהרונישקי, משה קראדי, יוחנן דנינו, אסף חפץ ורוני אלשיך. יהודה וילק ז"ל הובא למנוחות בטקס משטרתי מלא כאשר ארונו נישא על כתפיהם של שישה ניצבים. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן היה בין הסופדים לו ואמר: "וילק היה ממתווה הדרך של משטרת ישראל".

רב ניצב בדימוס וילק היה מהמפכ"לים המוערכים של המשטרה והתמקד בשיטור קלאסי ובמאבק בפשיעה, ואולם בחודשי כהונתו האחרונים הוא נאלץ להתמודד עם אירועי אוקטובר אלפיים בהם נהרגו 12 מפגינים פלשתינים וערבים ישראלים, ועל כך נמתחה עליו ביקורת חריפה מחברי ועדת החקירה שבדקה את האירועים.

בכירי המשטרה בעבר ובהווה מציינים היום שעל אף הביקורת, יהודה וילק ז"ל ייזכר כמי שהותיר אחריו חותם משמעותי בכל הקשור להתמודדות המשטרה עם אתגרי הטרור והשיטור הקלאסי.

נחשב למפכ"ל מוערך, יהודה וילק (צילום: החדשות)
נחשב למפכ"ל מוערך, יהודה וילק | צילום: החדשות

וילק שירת בפלס"ר שריון והשתחרר בדרגת סגן. בשנת 1971 הוא התגייס למשטרה, ושירת במחוז תל אביב בין השאר כחוקר במדור חקירת הונאות, וסגן ראש מחלק החקירות המרכזי. ב-1983 מונה למפקד תחנת כפר סבא.

וילק שימש כתובע במשפט אסף חפץ שהסעיר את המדינה בשנת 1984, אשר עסק בהדלפות של שוטרים לעיתונאים. שנה לאחר מכן מונה למפקד מרחב איילון בדרגת ניצב משנה, ובשנת 1986 היה חלק מהצוות שחקר את התנהלות השב"כ בפרשת קו 300.

ב-1994 פרש מהשירות וחזר לאחר שעבד כשלוש שנים במגזר הפרטי, כמנכ"ל חברת הביטוח אבנר. ב-1998 חזר לכהן במשטרה כמפכ"ל משטרת ישראל. בעת כהונתו יזם את הקמת יחידת אתג"ר למלחמה בתופעת גניבות הרכב. וילק כיהן כמפכ"ל בעת אירועי אוקטובר 2000, גל האלימות של ערביי ישראל שפרץ אחרי תחילת האינתיפאדה השנייה. על התנהלותו כמפכ"ל בעת האירעים נמתחה ביקורת.

חתם על עצומת המפכ"לים לשינוי חוק הלאום

חצי שנה לפני מותו התראיין וילק למהדורה המרכזית, יחד עם שני מפכ"לים נוספים, ומתח ביקורת על התנהלות הדרג המדיני. "מכל מיני סיבות היום מנסים להחליש את המשטרה וכולם מתמקדים בנושא של חקירות אנשי ציבור", אמר וילק באותו ראיון. "זה חלק קטן מאוד, שולי, בעבודת המשטרה. מי שישלם את המחיר זו תהיה החברה הישראלית, כולנו".

וילק הביע תמיכה במועמדותו של המפכ"ל הקודם, רוני אלשיך, ובשנת 2017 הגיע עם מספר מפכ"לים אחרים למפגש עמו, בו שטחו המלצותיהם להתמודדות עם המתקפה הפוליטית נגדו. וילק גם חתום על עצומת המפכ"לים אשר דרשה לשנות את חוק הלאום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו