עיריית אשדוד (צילום: Serge Attal Flash90, חדשות)
משנה את האכיפה. עיריית אשדוד | צילום: Serge Attal Flash90, חדשות

אחרי הסערה שעוררו דבריו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שנחשפו אמש (שני) במהדורה המרכזית, שאמר שמאות פקחים גויים יאכפו את חוקי השבת ברשויות המקומיות, מתברר שבעיריית אשדוד חשבו על הפתרון הזה קודם. באתר "אשדוד נט" נחשף כי על רקע חוק המרכולים שאושר בשבוע שעבר, באתר העירייה פורסמה מודעת דרושים לפקחים עירוניים - שאינם יהודים - לאכיפת חוקי השבת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המודעה מבקשת לגייס שמונה סטודנטים, שסיימו שירות צבאי מלא בעלי ומוכנים לעבוד במשמרות בסופי שבוע. במודעה נכתב: "המשרה מיועדת לאוכלוסייה שיום שבת איננו יום המנוחה שלה", קרי כאלה שאינם יהודים. המועד האחרון להגשת המועמדות הינו 25.1.18.

מודעת הדרושים באתר עיריית אשדוד
מודעת הדרושים באתר העירייה | צילום:

בשבועיים האחרונים החלה עיריית אשדוד באכיפה של חוק העזר העירוני שקובע שעסקים יהיו סגורים בשבת. לטענת המתנגדים לאכיפה בעיר, בשבועות האחרונים פנו רבנים חרדים באשדוד לראש העירייה ודרשו לסגור עסקים, ופקחי העירייה הגיעו למתחמי הקניות "ביג" ו"סטאר סנטר" כדי לחלק התראות נגד פתיחת העסקים בשבת.

התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים
התראה שנשלחה לאחד מבעלי העסקים | צילום:

בתגובה לאכיפה החדשה, אלפי חילונים הפגינו במהלך סוף השבוע נגד מה שלטענתם מהווה הפרה של ה"סטטוס קוו". פקחי העירייה שהגיעו ביום שבת האחרון לחלק את ההתראות במתחמי הקניות נתקלו באלפי מוחים שקראו לעברם להפסיק ולהצטרף אליהם למלחמה ב"כפייה הדתית". שלטים הונפו עם הכיתוב "אם תיקחו את שבת מאיתנו ניקח אותה מכם" ו"כפייה דתית?! לא עלינו".

עם זאת, בעיריית אשדוד הבהירו מנגד: "כבר בשנת 2016 פרסמה עיריית אשדוד מכרז זהה לגיוס פקחים אשר יכולים לעבוד בשבת במגוון תחומי עבודות פיקוח כחלק מתחזוקת העיר ושמירה על חוקי העזר העירוניים הנהוגים בעיר. למכרז בזמנו לא ניגשו מועמדים שעמדו בתנאיו. לכן העירייה חזרה ופרסמה מכרז דומה בתקווה כי הפעם יימצאו פקחים מתאימים".

החרדים מקדמים: שינוי בסטטוס קוו

בהקלטות של גפני, שהגיעו לידי "כיכר השבת" ופורסמו בחדשות 2, נשמע חבר הכנסת אומר בכנס סגור לאנשי ארגון "איחוד הצלה": "הסיכום היה, היות שבמשרד הפנים יש מאות, אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים. הנושא של האכיפה בתוך חודשיים נכנס לסלול, שהמסלול הזה הוא מסלול חיובי וחיוני".

בהמשך גפני ביקש מהנוכחים "לא להוציא את זה החוצה" משום שזה עלול "לעשות נזק, שפתאום יתלבשו על זה", ומוסיף כי "אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת".

על מנת לאשר את תקציב המדינה נדרש קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, אך יו"ר ועדת הכספים סיפר לנוכחים בכנס כיצד הצליח לבטל את הקיצוץ לחרדים. "התקשר אליי ראש הממשלה בשתיים, ביום חמישי בלילה", פתח את דבריו בנושא.

"הוא אמר לי: 'הרב גפני, אני מבקש לעזור לנו להעביר את התקציב ושתסכים'. אמרתי לו, 'ראש הממשלה, מה אתה רוצה שאני אסכים? שמקצצים בבתי הספר שלנו, בסמינרים'. הוא אומר: 'אז מה אתה מציע?' אז אמרתי: 'אני מציע שתחזירו את הקיצוץ חזרה עד השקל האחרון אחרת זה לא יעבור', וכך היה - והתקציב עבר פה אחד".