גבר כבן 50 נהרג היום (חמישי) בפיגוע דקירה בצומת בית קמה שמצפון לרהט, סמוך לכביש 6. צוותי מד"א ביצעו בו פעולות החייאה, תוך כדי פינויו לבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב אנוש - שם נקבע מותו. לאחר שעות הותר לפרסום כי ההרוג בפיגוע הוא רנ"ג אורי מויאל, בן 51 מדימונה.

הפיגוע התרחש בכניסה לסניף ארומה שבמתחם תחנת הדלק. בתיעוד מהמקום נראה המחבל מתנפל בפתאומיות בדקירות מאחור על גבר שעמד בקופה מול המוכר. המחבל והגבר שנפצע נופלים על הקרקע, ואז הפצוע מתעשת במהרה, ולאחר כמה שניות יורה במחבל באקדח - ומנטרל אותו. בתיעוד נראה אזרח שלישי מחזיק את המחבל בידיים חשופות על הקרקע - ועוזר למויאל לירות במחבל לפני שזה מתנפל עליו שוב.

בהקלטת הדיווח הראשוני למד"א שהגיעה לידי N12, האזרח שהזעיק את הכוחות נשמע אומר: "אני בצומת בית קמה והיה פה פיגוע. מישהו צעק 'אללה אכבר' ודקר. הפצוע מחוסר הכרה. אין ירי נוסף במקום. אין עוד פצוע במקום". המוקדנית השיבה לו: "תיקחו חולצה ותלחצו על פצעי הדקירה. אנחנו בדרך, אל תורידו ממנו את הלחיצות".

דודו, האזרח שנראה בתיעוד לצד החייל בעת הפיגוע ונפצע אף הוא, סיפר לחדשות 12: "ברגע שעשיתי את ההזמנה ראיתי את המחבל דוקר את החייל - הייתי ממש 10 ס"מ לידו. נפגעתי בברך שמאל - הרגשתי דימום וחשבתי שזה הדם של החייל. התברר שזה לא הפסיק לצאת, הרמתי את המכנס וראיתי שנדקרתי".

צומת בית קמה (צילום: גוגל)
זירת הפיגוע | צילום: גוגל

המחבל - בן 22 מרהט, לשעבר תושב עזה 

המחבל הוא פאדי אבו אלטייף, אזרח ישראלי בן 22 מרהט. אמו במוצאה מרהט, ואביו מרצועת עזה. הוא היה עד 2019, עד גיל 18, תושב עזה, ואז עבר לישראל והתחתן פה. הוא הגיע לזירה רכוב על קורקינט, נכנס לסניף ארומה, זיהה את הגבר - ודקר אותו בכל חלקי גופו. כעת, המשטרה צרה על ביתו של המחבל כדי לנסות לאתר סימנים מקדימים וכדי לחקור את בני משפחתו. 

מקום הפיגוע בתחנת הדלק (צילום: ידידיה הרוש, TPS)
זירת הפיגוע בצומת בית קמה | צילום: ידידיה הרוש, TPS
זירת האירוע בצומת בית קמה (צילום: דוברות איחוד הצלה )
זירת הפיגוע בצומת בית קמה | צילום: דוברות איחוד הצלה
מסוק באוויר מעל הבית קמה  (צילום: 27א')
המסוק שסורק מהאוויר באזור צומת בית קמה | צילום: 27א'

מיד לאחר הפיגוע, במשטרה החלו לבצע סריקות באזור מחשש לבריחת סייען מהזירה. כחלק מהסריקות, המשטרה סיירה גם מהאוויר באמצעות מסוק, וגם סגרה כבישים בסביבה. כיתות כוננות ביישובים הסמוכים הוקפצו. לאחר כשעה נשלל החשד לבריחת סייען.

זירת האירוע בבית קמה (צילום: ידידיה הרוש, TPS)
זירת הפיגוע | צילום: ידידיה הרוש, TPS

חובש מד"א: "הייתה המולה רבה במקום"

הפצוע ספג פציעות חודרות בבטן ובצוואר. חובש במד"א קלמן גנזבורג שהגיע לזירה סיפר: "הגענו למקום בכוחות גדולים, ראינו המולה רבה, ובסמוך לאחת החנויות שכב גבר כבן 50 כשהוא מחוסר הכרה וסובל מפציעות חודרות בגופו. מיד העלנו אותו לניידת טיפול נמרץ של מד"א ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו אנוש תוך כדי פעולות החייאה". בבית החולים, כאמור, נקבע מותו.

_OBJ

הפיגוע מתרחש על רקע החשש מהסלמה בשל חודש רמדאן שהחל השבוע. רק אתמול התרחש פיגוע בירושלים במחסום המנהרות. מאבטח בן 25 וחיילת כבת 19 נפצעו באורח קל עד בינוני. המחבל - מוחמד מוראד אסחק אבו חמאד, בן 15 מאזור בית לחם הגיע למקום באופניים חשמליים. המפכ"ל שבתאי: "יש מי שמנסים להבעיר את הגזרה, נעשה הכל כדי לאפשד חופש פולחן".